بازيکنان بيليون دلاري فوتبال

نویسنده: sam baygan

وبلاگ من
نویسنده: sam baygan
...
کل بازدید: 50,259 بار

Arsenal Official website

Arsenal Supporter club

Telegram

Twitter

Instagram

دیگر بلاگ های من
آخرین اخبار کوتاه
طبق گزارش فوتبال لندن، سوکراتیس پاپاستاتوپولوس در حین بازی یونان و فنلاند که عصر روز دوشنبه برگزار شد دچار آسیب دیدگی شده است. این دفاع مرکزی با تجربه‌ی یونانی در جریان دیدار یونان و فنلاند از ناحیه قوزک پا دچار مصدومیت شده است و در حال حاضر این سوال مطرح است که آیا از لحاظ جسمانی و فیزیکی به بازی با لستر سیتی خواهد رسید یا خیر. طبق این شرایط پیش آمده راب هولدینگ و شکودران موستافی تنها مدافعان مرکزی در دسترس آرسنال هستند، و امری برای خرید تابستانه‌ی خود دعا خواهد کرد تا هر چه سریع‌تر به شرایط بازی بازگردد. طبق گزارش فوتبال لندن، سوکراتیس پاپاستاتوپولوس در حین بازی یونان و فنلاند که عصر روز دوشنبه برگزار شد دچار آسیب دیدگی شده است. این دفاع مرکزی با تجربه‌ی یونانی در جریان دیدار یونان و فنلاند از ناحیه قوزک پا دچار مصدومیت شده است و در حال حاضر این سوال مطرح است که آیا از لحاظ جسمانی و فیزیکی به بازی با لستر سیتی خواهد رسید یا خیر. طبق این شرایط پیش آمده راب هولدینگ و شکودران موستافی تنها مدافعان مرکزی در دسترس آرسنال هستند، و امری برای خرید تابستانه‌ی خود دعا خواهد کرد تا هر چه سریع‌تر به شرایط بازی بازگردد.
لورن کوشیلنی مدافع فرانسوی باشگاه آرسنال رسما از بازی های ملی خداحافظی کرد. لورن کوشیلنی مدافع فرانسوی باشگاه آرسنال رسما از بازی های ملی خداحافظی کرد.
مدیر آتلانتا یونایتد: آرسنال باید مبلغ پیشنهادی خود برای میگل آلمیرون را حداقل سه برابر کند . دارن ایلز مدیر باشگاه آتلانتا یونایتد: خبرهایی مبنی بر علاقه‌ی باشگاه آرسنال به آلمیرون به گوش من رسیده است و گفته می‌شود این تیم قصد دارد پیشنهادی ۱۱ میلیون پوندی برای این بازیکن ارائه دهد.پیش از هر چیز باید بگویم آرسنال باید حداقل پیشنهادش را سه برابر کند تا راضی بشوم درباره‌ی این انتقال فکر کنم. مدیر آتلانتا یونایتد: آرسنال باید مبلغ پیشنهادی خود برای میگل آلمیرون را حداقل سه برابر کند . دارن ایلز مدیر باشگاه آتلانتا یونایتد: خبرهایی مبنی بر علاقه‌ی باشگاه آرسنال به آلمیرون به گوش من رسیده است و گفته می‌شود این تیم قصد دارد پیشنهادی ۱۱ میلیون پوندی برای این بازیکن ارائه دهد.پیش از هر چیز باید بگویم آرسنال باید حداقل پیشنهادش را سه برابر کند تا راضی بشوم درباره‌ی این انتقال فکر کنم.
طبق گزارش اسکای اسپرت، تیری هانری در حال انجام مراحل پایانی مذاکرات با باشگاه موناکو برای جانشینی لئوناردو یاردیم است، به نظر می‌رسد تا ۴۸ ساعت آینده این انتقال رسما اعلام می‌شود. طبق گزارش اسکای اسپرت، تیری هانری در حال انجام مراحل پایانی مذاکرات با باشگاه موناکو برای جانشینی لئوناردو یاردیم است، به نظر می‌رسد تا ۴۸ ساعت آینده این انتقال رسما اعلام می‌شود.
رادیو مونته کارلو (RMC):  سران باشگاه پاریس سنت ژرمن ملاقات هایی به صورت خصوصی با آرسن ونگر انجام داده اند تا از او در یکی از پستهای ورزشی باشگاه استفاده کنند. با این وجود هنوز نشانه ای از توافقی سریع وجود ندارد، اما سیاست گذاران باشگاه پاریسی می‌خواهند به ونگر یک پست ورزشی را پیشنهاد دهند که الزاما مدیریت فوتبال نیست، به او احتمالا پستی پیشنهاد خواهد شد که در سلسله مراتب باشگاه، یک رتبه پایین تر از ناصر الخلیفی خواهد بود. رادیو مونته کارلو (RMC): سران باشگاه پاریس سنت ژرمن ملاقات هایی به صورت خصوصی با آرسن ونگر انجام داده اند تا از او در یکی از پستهای ورزشی باشگاه استفاده کنند. با این وجود هنوز نشانه ای از توافقی سریع وجود ندارد، اما سیاست گذاران باشگاه پاریسی می‌خواهند به ونگر یک پست ورزشی را پیشنهاد دهند که الزاما مدیریت فوتبال نیست، به او احتمالا پستی پیشنهاد خواهد شد که در سلسله مراتب باشگاه، یک رتبه پایین تر از ناصر الخلیفی خواهد بود.
به دلیل مصدومیت کوین تراپ، برند لنو دروازه‌بان آرسنال به تیم ملی آلمان دعوت شد. به دلیل مصدومیت کوین تراپ، برند لنو دروازه‌بان آرسنال به تیم ملی آلمان دعوت شد.
ستاره‌های جوان آرسنال به تیم ملی کشورشان دعوت شدند .ادی انکتیا و جو ویلوک برای دو دیدار مقابل تیم ملی ایتالیا و تیم ملی چک به تیم ملی زیر ۲۰ سال انگلستان دعوت شدند.امیل اسمیت روه برای دو دیدار مقابل تیم ملی پرتغال و تیم ملی مقدونیه به تیم ملی زیر ۱۹ سال انگلستان دعوت شد. فلورین بالوگُن، ونتای دیلی کمبل، تیریس جان جولز، آرتور اوکونکو، بوکایو ساکا برای دو دیدار مقابل تیم ملی سوئد و تیم ملی چک به تیم ملی زیر ۱۸ سال انگلستان دعوت شدند.میگل عزیز، سام گرینوود، یونس موسی به تیم ملی زیر ۱۷ سال انگلستان دعوت شدند تا در تورنمنت بین المللی جوانان در انگلستان که قرار است با تیم ملی های کشور آمریکا، روسیه و برزیل رو به رو شوند، به میدان بروند.
ستاره‌های جوان آرسنال به تیم ملی کشورشان دعوت شدند .ادی انکتیا و جو ویلوک برای دو دیدار مقابل تیم ملی ایتالیا و تیم ملی چک به تیم ملی زیر ۲۰ سال انگلستان دعوت شدند.امیل اسمیت روه برای دو دیدار مقابل تیم ملی پرتغال و تیم ملی مقدونیه به تیم ملی زیر ۱۹ سال انگلستان دعوت شد. فلورین بالوگُن، ونتای دیلی کمبل، تیریس جان جولز، آرتور اوکونکو، بوکایو ساکا برای دو دیدار مقابل تیم ملی سوئد و تیم ملی چک به تیم ملی زیر ۱۸ سال انگلستان دعوت شدند.میگل عزیز، سام گرینوود، یونس موسی به تیم ملی زیر ۱۷ سال انگلستان دعوت شدند تا در تورنمنت بین المللی جوانان در انگلستان که قرار است با تیم ملی های کشور آمریکا، روسیه و برزیل رو به رو شوند، به میدان بروند.
طبق گزارش میرور، میگل آلمیرون بازیکن ۲۴ ساله پاراگوئه ای باشگاه آتلانتا یونایتد، در ژانویه با مبلغ ۱۵ میلیون پوند به باشگاه آرسنال خواهد پیوست. طبق گزارش میرور، میگل آلمیرون بازیکن ۲۴ ساله پاراگوئه ای باشگاه آتلانتا یونایتد، در ژانویه با مبلغ ۱۵ میلیون پوند به باشگاه آرسنال خواهد پیوست.
باشگاه آرسنال رسما اعلام کرد که از اول ژوئیه ۲۰۱۹ با شرکت آدیداس همکاری خود را آغاز می کند.قرارداد باشگاه آرسنال با شرکت آدیداس ۵ ساله خواهد بود که ارزش این قرارداد ۳۰۰ میلیون پوند خواهد بود، این باشگاه به ازای هر فصل ۶۰ میلیون پوند از این برند بزرگ ورزشی دریافت خواهد کرد. باشگاه آرسنال رسما اعلام کرد که از اول ژوئیه ۲۰۱۹ با شرکت آدیداس همکاری خود را آغاز می کند.قرارداد باشگاه آرسنال با شرکت آدیداس ۵ ساله خواهد بود که ارزش این قرارداد ۳۰۰ میلیون پوند خواهد بود، این باشگاه به ازای هر فصل ۶۰ میلیون پوند از این برند بزرگ ورزشی دریافت خواهد کرد.
برای اولین بار در تاریخ لیگ جزیره دو بازیکن تعویضی در یک بازی از لیگ موفق شدند هم گل بزنند و هم پاس گل بدهند ، اوبامیانگ و رمزی پس از ورود به میدان به عنوان بازیکن تعویضی هر کدام یک گل و یک پاس گل را به نام خود ثبت کردند . برای اولین بار در تاریخ لیگ جزیره دو بازیکن تعویضی در یک بازی از لیگ موفق شدند هم گل بزنند و هم پاس گل بدهند ، اوبامیانگ و رمزی پس از ورود به میدان به عنوان بازیکن تعویضی هر کدام یک گل و یک پاس گل را به نام خود ثبت کردند .

بازيکنان بيليون دلاري فوتبال

این مقاله اختصاصی درباره وضع بازار این روزاهای فوتباله که دونستنش خالی از لطف نیست.یکی دو جاش قدیمیه(مربوط به اصل مقاله)که من همینجا عذر میخوام:


اقتصاد جهاني ممکن است در رکود باشد، اما با مرور بازار تبادلات بازيکنان برتر فوتبال دنيا، چنين چيزي به چشم نمي خورد.
باشگاه هاي برتر در انگليس، اسپانيا و ايتاليا در اختصاص بيليون ها دلار در چهار هفته آخر نقل و انتقالات تابستان گذشته که در آن تيم ها مجاز به تبادل بازيکنان مورد توافق هستند، پيشتازند. در يک بازي بدون سقف دستمزد، بازيکناني که نه تنها به مذاکره با باشگاه جديد مي پردازند، بلکه 10 درصد از هزينه نقل و انتقال شان را نيز دريافت مي کنند (بقيه مبلغ را تيمي که ايشان را فروخته است دريافت مي کند)، نخستين ذي نفعان تورم شايع در فوتبال هستند. هم اکنون مبلغ قرارداد تنها سه بازيکن، قريب به 400 ميليون دلار است؛ هافبک پرتغالي منچستريونايتد، کريستيانو رونالدو (در انتقال به رئال مادريد با 120 ميليون دلار)، روبينيو فوروارد برزيلي که طبق گزارش ها، تيم چلسي مايل است براي وي 80 ميليون دلار بپردازد و بازيکن رويايي تيم رئال مادريد، کاکا که تيم چلسي با مبلغ 160 ميليون دلار، در پي جذب وي بود، اما موارد متعددي از معاملات با ارزش کمتر طي تغيير باشگاه بازيکنان در چند سال اخير با مبالغ حيرت انگيز رويت شده است. البته هزينه هاي سرسام آور ليگ برتر انگليس که بيشترين مخاطبان تلويزيوني را در سراسر جهان به خود اختصاص مي دهد و گران ترين ليگ دنيا به شمار مي آيد، بيشترين حساسيت را در بين تحليلگران دارد.
اقتصاد فوتبال اروپا کاملااز ورزش هاي آمريکايي که قوانين دقيق تبادلات و سقف دستمزدها را دارا است، متفاوت است. حتي امتياز انعقاد قرارداد با بازيکنان نيز قابل خريد و فروش است و براي بازيکني مانند رونالدو که مي تواند تعيين کننده سرنوشت بازي باشد، تيم منچستر يونايتد صاحب قبلي آن که فصل قبل را به عنوان قهرمان انگليس به پايان برده است، به عنوان بازار فروشش به حساب مي آيد. باشگاه منچستر، قراردادي براي 4 سال ديگر با اين ستاره پرتغالي داشت (البته اگر بعد از آن به فروش نمي رفت، يک بازيکن آزاد به حساب مي آمد) که مبلغ هفتگي آن 240.000 دلار بود. رئال مادريد در پي پرداخت 120 ميليون براي وي بود (که از اين مبلغ، 12 ميليون سهم رونالدو است و بقيه به خزانه منچستريونايتد واريز خواهد شد) و براي متقاعد کردن بازيکن به انجام معامله، دستمزد وي را به 400 هزار دلار در هفته افزايش داد؛ غرولند کردن دست کم يکي از هم تيمي هايش در رئال مادريد، نمادي مازاد بر اقتصاد تورم زاي بازيکنان فوتبال است که به اين نحو اظهار کرده است: «فوتبال يک بازي تيمي است که موفقيت در زمين حتي به هماهنگي اتاق رختکن نيز وابسته است؛ بنابراين هرچه باشگاه به ابرستاره هايش بيشتر بپردازد، ناچار به پرداخت مبلغ بيشتري به ساير ستاره هاي تيم نيز خواهد بود.»
باشگاه هاي با قوي ترين دلالان - رئال، منچستريونايتد، چلسي و ميلان- با تمرکز بر استعدادهاي باشگاه هاي برتر هر کشور، از آنها براي خريد بازيکناني با بيشترين توانمندي استفاده مي کنند، تا تسلط خود را بر بازار تداوم بخشند، اما براي حفظ بهترين بازيکنان جاري، کشمکش کمتري به خرج مي دهند. حتي باشگاه هاي افسانه اي مانند آرسنال و ليورپول در انگلستان که هر دو به فينال چهارمشان در ليگ قهرمانان اروپا در فصل گذشته راه يافته اند، قادر به رقابت با بازوي توانمند اقتصادي چلسي و رئال مادريد نيستند و بايد چشم انداز خود براي رسيدن به موفقيت را تنظيم کنند (کاهش دهند).
باشگاه هاي فوتبال در اروپا سه منبع اصلي درآمد دارند:
* امتياز پخش تلويزيوني: در ليگ برتر انگلستان، اين موضوع حتي براي تيم هاي انتهاي جدول نيز به ميزان 50 ميليون دلار در سال تضمين شده است و البته براي تيم هاي رده هاي بالاتر، بسيار بيشتر است. باشگاه هايي که رده هاي بالايي در همه ليگ هاي محلي اروپا کسب کنند، امکان بازي هاي وسط هفته در ليگ باشگاه هاي اروپا را نيز دارند که تاييدي بر دريافت دست کم 20 ميليون دلار ديگر است.
* فروش بليت هاي خانگي: اين امر به اندازه استاديوم نيز بستگي دارد. اين امر نشان مي دهد که ثروتمندترين بودن منچستريونايتد در باشگاه هاي انگليس تصادفي نيست و با تعداد 76000 صندلي استاديوم اولدترافورد، ارتباط مستقيم دارد. در مقايسه با آن، استاديوم آنفيلد ليورپول، 45000 صندلي دارد که با احتساب فروش بليت 80 ميليون دلاري، هنوز 50 ميليون دلار از منچستر در فروش سالانه، کمتر دارد. تيم هاي مهم مانند رئال مادريد و آث ميلان، در استاديوم هايي بازي مي کنند که بيش از 80 هزار طرفدار را در خود جاي مي دهند.
* درآمدهاي اقتصادي مانند حاميان و فروش جهاني پيراهن هاي ثانويه بازيکنان و ساير کالاهاي مارک دار: چند سال قبل، درآمد
رئال مادريد از درآمدهاي منچستريونايتد نيز فراتر رفت و علت آن کسب 42 درصد سود از راه تجارت بود، در حالي که منچستر تنها 27 درصد از درآمد خود را از اين راه کسب مي کرد. جهت گيري افزايش سود تجاري، رئال مادريد را بر آن داشت تا به دنبال ستاره هاي مشهوري مانند ديويد بکام، رونالدو و كاكا باشد. زيرا مي دانند که حضور چنين افرادي در تيم مي تواند صدها ميليون دلار ارزش را از راه فروش پيراهن منتسب به اين بازيکنان عايد کند.
با توجه به دسترسي جهاني به اروپايي ها و به خصوص انگليس، فوتبال، توجه دو نوع از سرمايه گذاران را به خود جذب کرده است: کارآفريناني همچون ماکوم گلازر (Malcolm Glazer) آمريکايي (مالک باشگاه منچستر يونايتد)، تام هيکس
(Tom Hicks) و جرج گيلت (George Gillet) (که مشترکا مالک باشگاه ليورپول هستند)، رندي لرنر (استون ويلا) و سرمايه گذاران بيلونر معتبري همچون رومن آبراموويچ روسي که بيش از يک بيليون دلار در چلسي سرمايه گذاري کرده است و نخست وزير پيشين تايلند، تاکسين شيناواترا (Thaksin Shinawatra) که سال گذشته منچسترسيتي را خريداري کرد. چلسي با ورزشگاه 42هزار نفري اش، گرچه ظاهرا از ديدگاه تجاري عملکرد ضعيفي داشته است (درآمد سالانه آن از ميزان سرمايه گذاري آبراموويچ به مراتب کمتر بوده است)؛ اما براي بيلونر روسي نسبت به ديگر راه هاي سرمايه گذاري، ريسک کمتري دارد.
رشد مالکان خارجي باشگاه هاي انگليس با هر انگيزه اي، صدها ميليون دلار را به بازار نقل و انتقالات تيم هايي که براي صدرنشيني رقابت مي کنند، تزريق کرده است. اين رقابت يک رقابت کشنده است، زيرا درآمدها ارتباط نزديکي به کارآيي تيم دارند: تنها چهار تيم از ميان بيست تيم ليگ برتر انگليس صلاحيت حضور در ليگ قهرمانان اروپا را دارند و در سال هاي اخير منچستر يونايتد، چلسي، آرسنال و ليورپول اين چهار فرصت را در قبضه خود گرفته اند. آنها ناچار به بردهاي متوالي براي دستيابي به چنين ليگي هستند و شکست در تحقق چنين امري، مي تواند از لحاظ تجاري فاجعه بار باشد. اوضاع در پايين جدول از اين بدتر است. جايي که سقوط سه تيم انتهايي به ليگ دسته دوم، سبب واگذاري سهم 50 ميليون دلاري آنها از عايدات پخش تلويزيوني به سه تيم جديدي مي شود که به ليگ برتر صعود کرده اند.
بقا در جمع تيم هاي برتر، نيازمند صرف مبالغ بيشتر همراه با ادامه تمرکز بر بهترين استعدادهاي جهان براي جذب در تيم است و اگر تيمي قادر به جذب سرمايه گذار معتبر نباشد، بايد درآمد خود را به هر ترتيب افزايش دهد (مثلااز طريق افزايش ظرفيت استاديومش). آرسنال چند سال قبل از استاديوم 38.000 نفري خود به نام هايبري به استاديوم 60.000 نفري خود به نام امارات نقل مکان کرد. اين امر سبب افزايش دوبرابري درآمد باشگاه به 180 ميليون دلار گرديد. البته مشکل بديهي در اين ميان، نياز به سرمايه گذاري عظيم براي ايجاد استاديوم جديد است و باشگاه آرسنال اخيرا اعلام کرد که پرداخت سالانه مربوط به استاديوم جديد، نزديک به 48 ميليون دلار است به اين معني که قابليت رقابت باشگاه وابسته به خلاقيت فردي مربي، آرسون ونگر، در خريد استعدادهاي کشف نشده فوتبال و وارد کردن آنها به جمع بازيکنان سطح جهاني فوتبال است که بتوان پس از مدت کوتاهي ايشان را به قيمت بالايي فروخت.
به اين ترتيب در سيستمي که پول موفقيت و موفقيت پول را مي سازد، احتمالاثروتمندترين باشگاه هاي فوتبال اروپايي، ثروتمند تر مي شوند و بقيه تيم ها در جهت بقا در کشمکش هستند.
اقتصاد تورمي فوتبال را شايد بتوان به سادگي، يکي از زمينه هاي خوب سرمايه گذاري در وضعيت کنوني بازار دانست. تجربه واقعي سرمايه گذاري در زمينه املاک، ما را متقاعد کرده است که رفتار حبابي اقتصاد طي مقاطعي، کاملامنطقي به نظر مي رسد، اما يقينا ريسک هايي نيز در اين زمينه وجود دارد. بار بدهي جاري باشگاه هاي برتر انگليسي تقريبا 12 ميليون دلار (که 3 ميليون آن تنها به چلسي و منچستر يونايتد برمي گردد) است. شواهد ليگ هاي سال هاي 2006 و 2007 نشان مي دهد که پرداخت دستمزدهاي سالانه در حدود 3 بيليون دلار بوده است، در حالي که درآمد کل، کمي بيش از 8/3 بيليون دلار بوده است که تنها هشت تيم از جمع بيست تيم ليگ برتر، سود خالص خود را اعلام کرده اند. درآمد با شبکه تلويزيوني جديد، افزايش خواهد يافت، اما با افزايش دستمزدها کاهش خواهد يافت.
اگر اقتصاد جهاني، خروجي ها را به سمت بليت و مبادلات تجاري اين حيطه هدايت کند و شرايط به سود تيم هاي برتر بماند، بازار نقل و انتقالات برخي اصلاحات را به خود خواهد ديد از جمله رقابت تيم هاي مياني ليگ شديدتر خواهد شد و اگر ذي نفعان چنين تيم هايي، به ناگاه آنها را رها کنند، اوضاع وخيمي برايشان بروز خواهد کرد.
سرگذشت ليدزيونايتد يکي از داستان هاي عبرت آموز تيم هاي امروزي ليگ برتر است. اين تيم شمال انگليسي، اعتبارات خود را به صورت غيرمعقول در جهت جذب بازيکناني براي باقي ماندن در کورس رقابت هاي انگليس و اروپا اختصاص داد و دچار فاجعه از دست دادن صلاحيت ابقا در ليگ شد. نتيجه پيش بيني هاي غيرواقعي درآمدها، ليدزيونايتد را ناچار به فروش يکجا و ارزان ستاره هاي تيم نمود، اما اين امر به جلوگيري از سقوط اقتصادي اش منجر نشد و سبب شده است که امروز شاهد حضور تيم ليدزيونايتد در ليگ دسته سوم انگليس باشيم. با دست به دست شدن رفاه و موفقيت در اين حيطه توسط طرفداران، فاجعه در فوتبال به فاجعه در بانک نيز قابل سرايت است.
با اين حال به رغم ريسک ها، هنوز افق ديد اروپا و جهان نسبت به بازار فوتبال روشن است. به همين خاطر با تعطيلي سه هفته اي ليگ برتر، هواداران مراجعه کننده که قاعدتا مشتاقانه بازيکنان مورد علاقه خود را فرامي خوانند، خود را ناچار به پذيرش ترک برخي بازيکنان و ورود ناگهاني برخي بازيکنان جديد مي بينند و به دليل محدوديت هاي مالي، صداي تشويق کنندگان تيم نبايد از صداي حسابداران آن بالاتر برود.


ترجمه:روزنامه دنياي اقتصاد
منبع: تايم
تشکر شده توسط :

ثبت نظر شمانظرات پیشین

sam baygan در 27/9/1390 | 02:01 گفت:

نه نمیخواد سعیدجان.عوضش بیا درسای منو بخون من اینجوری راضیترم!

Saeed Milani در 27/9/1390 | 01:54 گفت:

آقا من شکر خوردم ، من میرم درسایی که قبلا خوندم و مرور می کنم ، دیگه نمیام ، شماها بیاین :-)

sam baygan در 27/9/1390 | 01:19 گفت:

منم همینو میگم دیگه.این سعید میگه من دیگه نیام!علی تو یه چیزی بهش بگو!!

علی ارشدی در 27/9/1390 | 01:00 گفت:

بابا ای مرد روزای سخت
سعید انصافا نیم ساعت اومدن سر زدن به سایت بین درس خوندن که دیگه این حرفا رو نداره :))

sam baygan در 27/9/1390 | 00:50 گفت:

چرا اتفاقا سعیدجان.دو تا امتحان رو چون قبلا خوب خونده بودم بدون مطالعه ردش کردم رفت.دو روز دیگم بافت دارم.فوق العاده وقت گیره.ولی باکی نیست،ما مرد روزای سختیم!
برام دعا کنین بچه ها.

Saeed Milani در 27/9/1390 | 00:16 گفت:

مرسی دکتر ، امتحان نداری شما؟! میای اینجا :-)

sam baygan در 26/9/1390 | 21:51 گفت:

قابلتونو نداشت وظیفست دوستان گلم
شهرام جان راحت باش من و سید نداریم که!
علی جان منت گذاشتی به ما!خدا پدر نویسندشو بیامرزه!

علی ارشدی در 26/9/1390 | 21:16 گفت:

بالاخره خوندمش انقدر که همه گفتن خوب بود البته واقعا جالب بود مخصوصا واسه امثال من که بیشتر با اقتصاد سر و کار داریم
خدا پدر و مادر بیل گیتس و مایکروسافت رو بیامرزه بابا اختراع word وگرنه اینجا که اصلا نمی شد اینو خوند :))

سید امین هاشمی در 26/9/1390 | 20:23 گفت:

مرسی سام عزیز.ممنونم داداشم... به اطلاعاتم افزوده شد

hamidtopchi در 26/9/1390 | 19:46 گفت:

دمت گرم!!!حال کردیم!!!

سعید نوری در 26/9/1390 | 19:07 گفت:

وای خدا کور شدم.....ولی جالب بود....دمت گرم

توپچی جنوب در 26/9/1390 | 18:05 گفت:

ها ها ها خا شرمنده میخواستم بنویسم سام نوشتم سید از بس که این سید هی بلاگ مفید میزاره نا خوداگاه انگشتانم سید رو تایپ کرد شرمنده سام عزیز به هر حال دستت درد نکنه سام خیلی زیبا و مفید بود!!!!!

sam baygan در 26/9/1390 | 16:17 گفت:

شهرام راس میگه،دستت درد نکنه سید!

توپچی جنوب در 26/9/1390 | 16:13 گفت:

دمت گرم سید عجب مقاله ای حال کردم حالا با این مقاله ارزش ونگر واسه نگه داشتن تیم در بالا نشینان جدول رو میفهمیم که چه مرد بزرگ و با مدیریت قوی میباشه خیلی عالی بود...

sam baygan در 26/9/1390 | 15:38 گفت:

چشم ممد رضا رو تخم چشام!
عیب نداره علی جون ولی ضرر کردین نخوندیش!

علی ارشدی در 26/9/1390 | 15:32 گفت:

منم با ممدرضا موافقم شرمنده که باید اعتراف کنم با وجود اینکه خیلی دوست دارم ولی نخوندم مقاله رو :)

محمدرضاجاشي در 26/9/1390 | 15:12 گفت:

سام عزيز لطفا مطالب اين جوري رو يا خلاصه كن يا 2-3 قسمت كن ادم كور ميشه تا بخونتش كور هم نشه حوصلش سر ميره تا تموم بشه