کانون رسمی هواداران آرسنال

آرم باشگاه


در سال ۱۸۸۸ ٬ تنها دو سال پس از تاسیس باشگاه که در آن زمان "رویال آرسنال" نام داشت٬ اولین آرم باشگاه بوجود آمد (تصویر شماره ۱).

این آرم تا حدود زیادی از نشان دهکده وولویچ برگرفته شده بود. باشگاه تا سال ۱۹۱۳ در دهکده مستقر بود و پیش از نقل مکان به هایبوری - آیلینگتون - در زمین های "پلام استد"٬ "اسپرتس'من گراند"٬ "منر گراند"٬ "اینویکتا گراند" و دوباره در "منر گراند"٬ بازی میکرد و البته پیش از عزیمت به ورزشگاه "امریتس".

اولین آرم تشکیل شده از سه استوانه بود٬ اگرچه مانند دودکش به نظر میرسید٬ ولی در واقع سه لوله توپ جنگی بود. اهمیت تصویر این سه٬ برای دهکده وولویچ برگرفته از یک تاریخ نظامی بسیار قدیمی از آن منطقه بود. رویال آرسنال٬ گردان توپخانه بریتانیا و بیمارستان های نظامی - که هنوز چشم انداز خود را دارد - همگی از نقاط برجسته دهکده بودند.

لوله توپ جنگی در آرم اولیه٬ به روشنی بازتاب تاثیر تشکیلات نظامی بر دهکده بود. ولی با وجود اینکه ۸۹ سال قبل باشگاه از آن منطقه خارج شد٬ نشان توپ جنگی در طی سالها همواره با آرم باشگاه بوده و به صورت دائمی در تمامی آرم ها وجود داشته است٬ از جمله در آرم جدید. در اوایل تشکیل٬ آرم به صورتی که اکنون اهمیت دارد٬ قسمت مهمی در هویت یک باشگاه فوتبال نبود. پیراهن ها بدون آرم بودند مگر در یک بازی بسیار مهم٬ برای مثال فینال جام حذفی. به طور معمول آرم باشگاه فقط در نامه های رسمی٬ برنامه های روز بازی و کتاب های راهنما به کار میرفت.

پس از نقل مکان آرسنال به هایبوری در سال ۱۹۱۳ ٬ مشخص نبود که باشگاه پیشینه خود در وولویچ آرسنال را نگه داشته و نشان توپ جنگی را برای همیشه حفظ خواهد کرد. نام باشگاه خیلی زود به "آرسنال" تبدیل شد٬ جنگ جهانی برای چهار فصل فوتبال باشگاه را مختل کرد و تا برگشت به شرایط عادی و برپایی مجدد فوتبال تا ۱۹۱۹/۲۰ طول کشید. در طی این مدت به آن صورت اثری از آرم باشگاه دیده نمیشد تا اینکه در اولین بازی فصل برابر بارنلی در ۱۹۲۲/۲۳ از آرم جدید باشگاه رونمایی شد (تصویر شماره ۲) - توپ جنگی بزرگ - که به افتخار آرسنالِ وولویچ روی آرم جای گرفته بود.

۲. آرم باشگاه در سالهای ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۵  ۱. اولین آرم رویال آرسنال

همانطور که دیده میشود ۳ لوله توپ عمودی جای خود را به یک توپ جنگی که سمت شرق را نشانه رفته است دادند. هرکسی که این توپ جنگی را طراحی کرده بود٬ این آرم را تنها برای ۳ فصل در حال استفاده باشگاه دید و برای شروع فصل ۱۹۲۵/۲۶ این آرم به شکل توپی که جهت غرب را نشانه رفته تغییر کرد. توپی با لوله باریک تر (تصویر شماره ۳) که لقب کنونی باشگاه یعنی "The Gunners" (توپچی ها) را از آرم قبلی حفظ کرده بود.

دلیل استفاده از تصویر توپی با لوله باریک تر هرگز رسما اعلام نشد٬ ولی تصویر توپ های جنگی بر روی نشان طاق دروازه رویال آرسنال در وولویچ (تصویر شماره ۴) به وضوح شبیه سمبل توپچی ها است. این آرم توپ جنگی برای ۱۷ فصل در برنامه های بازی ها و مکاتبات باشگاه باقی ماند. در طی چند سال این آرم به آرامی تغییر کرد - کلمات از روی آرم حذف شدند - و با استفاده از شعار "Victoria Concordia Crescit" (پیروزی از طریق هماهنگی) در سال ۱۹۴۹ بر روی آرم باشگاه٬ این شعار تبدیل به قسمتی از تاریخ همیشگی باشگاه شد و تا به امروز بر روی کالاها و مکاتبات رسمی باشگاه مورد استفاده قرار میگیرد.

۴. طاق دروازه رویال آرسنال در وولویچ  ۳. آرم باشگاه در سالهای ۱۹۲۵ تا ۱۹۴۹

آرم "پیروزی از طریق هماهنگی" (تصویر شماره ۵) که اکنون دیگر در آرم فعلی دیده نمیشود٬ نماد باشگاه در فصل ۱۹۴۹/۵۰ بود. به نظر میرسد این شعار را توپچی ها یک سال پیش از رونمایی از آرم جدید به خاطر دارند. در آخرین بازی فصل ۱۹۴۷/۴۸ که منجر به قهرمانی لیگ برای آرسنال شد٬ "هری هامر" نویسنده گزارش برنامه اینطور نوشت: ؛... ذهن من جمله ای را در رابطه با این فصل که سالی فوق العاده برای "تام ویتاکر" (سرمربی تیم)٬ "جو مرکر" (بازیکن) و تمام کسانی که با توپچی ها در ارتباط هستند را تداعی میکند. آیا میتوانیم لاتین بگوییم؟ ‘Victoria Concordia Crescit’. به معنی "پیروزی از طریق هماهنگی (حاصل میشود)".

دو سال بعد آرسنال آرم جدیدش را معرفی کرد که دربرگیرنده آن جمله لاتین هری هامر بود. تام ویتاکر در کتاب راهنما ۱۹۴۹/۵۰ (در سالی که آرم جدید به کار میرفت) اینطور توضیح میدهد که باشگاه تحت تاثیر جمله هری هامر قرار گرفت و اکنون این شعار به صورت رسمی در باشگاه جای گرفته. همچنین آرم جدید٬ نام آرسنال را به صورت سیاه قلم٬ توپی به سمت غرب٬ نشان دهکده آیلینگتون و نمادی از پوست قاقُم در فصل زمستان در قالب خود دارد.

۶.نمونه بعدی از آرم "پیروزی از طریق هماهنگی"  ۵. اولین آرم "پیروزی از طریق هماهنگی"

در طی ۵۳ سال پس از سال ۱۹۴۹ آرم باشگاه تغییری نکرد (تصویر شماره ۶)٬ تا اینکه در شروع فصل ۲۰۰۱/۰۲ بنا به دلایل تبلیغاتی تغییراتی جزئی در آرم صورت گرفت (تصویر شماره ۷). رنگ زرد تیره جایگزین نوشته های طلایی رنگ شد و نوشته Victoria Concordia Crescit به صورت واضح تری درآمد.

باشگاه پس از سالها تصمیم به طراحی آرمی جدید گرفت (تصویر شماره ۸) که ۲ هدف عمده را شامل میشد. اول اینکه شعار "پیروزی از طریق هماهنگی" در طی گذشت سالها در موارد زیادی ثبت شده بود و تقریبا مفهوم اصلی را از دست داده بود٬ در نتیجه باشگاه نمیتوانست آرم باشگاه را به دلایل کپی-رایت ثبت کند. دوم اینکه٬ همواره یکی از اهداف اولیه باشگاه در نظر گرفتن آینده و حرکت رو به جلو بوده است. با ترسیم ساخت ورزشگاه امریتس و رقابت دائم آرسنال در لیگ داخلی و اروپا٬ باشگاه باور داشت که سال ۲۰۰۲ بهترین زمان برای معرفی آرم جدید باشگاه است.

۸. آرم کنونی باشگاه - از سال ۲۰۰۲  ۷. آرم تغییر یافته "پیروزی از طریق هماهنگی"

در فصل ۲۰۱۱/۱۲ به دلیل ۱۲۵مین سال تاسیس باشگاه آرمی ویژه بر روی پیراهن ثبت شد که ترکیبی از اولین آرم باشگاه و آرم فعلی بود.

آرم ۱۲۵مین سال تاسیس باشگاه در برگیرنده ۱۵ "برگ بو" در سمت چپ آرم باشگاه بود که منعکس کننده 6 پنی ای است که 15 مرد برای تاسیس باشگاه پرداخت کردند. درخت بو همچنین بیانگر قدرت نیز میباشد.

۱۵ "برگ بلوط" در سمت راست آرم باشگاه نیز بیانگر ملاقات تاسیس کنندگان باشگاه در "کافه محلی بلوط" میباشد. زیر آرم باشگاه نیز شعار ثبت شده ای نقش بسته است که مربوط به تسلیحات و نبرد – فرمان پیش – همراه با سالهای شروع و کنونی تاریخ باشگاه در دو طرف "فرمان پیش" و نشان باشگاه در قلب پیراهن است.بازدید : ۱۸,۵۴۸ نفر

ثبت نظر شما
11+5 =

نظرات کاربران

پست های ویژه تلگرام

⭕️ طبق ادعای بي بي سی موستافی به احتمال زياد به بازی فينال جام حذفی مقابل چلسی نخواهد رسید.
كوشیلنی به دلیل محرومیت و گابريل هم به دليل مصدوميت فينال جام حذفی را از دست داده اند
⭕️ طبق ادعای بي بي سی موستافی به احتمال زياد به بازی فينال جام حذفی مقابل چلسی نخواهد رسید. كوشیلنی به دلیل محرومیت و گابريل هم به دليل مصدوميت فينال جام حذفی را از دست داده اند
⭕️ الکساندر لاکازت بهترین بازیکن این فصل لیگ فرانسه از دید هواسکورد انتخاب شد
🔻وی جزء گزینه های احتمالی آرسنال در نقل و انتقالات است
⭕️ الکساندر لاکازت بهترین بازیکن این فصل لیگ فرانسه از دید هواسکورد انتخاب شد 🔻وی جزء گزینه های احتمالی آرسنال در نقل و انتقالات است
💢 پیتر چک: عدم صعود به لیگ قهرمانان، معضل بزرگی نیست
💢 پیتر چک: عدم صعود به لیگ قهرمانان، معضل بزرگی نیست
🔸به نقل از اسکای اسپورت علیشر عثمانوف برای بدست آوردن سهام کلی آرسنال،رقم پیشنهادی خود را افزایش داد.اما استان کروئنکه مالک اول این باشگاه رسما اعلام کرد سهام او تحت هیچ شرایطی قابل فروش نبوده و نخواهد بود،او قصد دارد یک سرمایه گذاری بلند مدت را در  این باشگاه داشته باشد.
🔸به نقل از اسکای اسپورت علیشر عثمانوف برای بدست آوردن سهام کلی آرسنال،رقم پیشنهادی خود را افزایش داد.اما استان کروئنکه مالک اول این باشگاه رسما اعلام کرد سهام او تحت هیچ شرایطی قابل فروش نبوده و نخواهد بود،او قصد دارد یک سرمایه گذاری بلند مدت را در این باشگاه داشته باشد.
💢 ونگر:به حدی عاشق آرسنال هستم که هر روز برای پیشرفت‌اش تلاش می‌کنم.پیشنهاد باشگاه‌های بزرگ زیادی را رد کردم تا در آرسنال بمانم.نمی‌توانید میزان عشق من به این باشگاه را اندازه بگیرید!
💢 ونگر:به حدی عاشق آرسنال هستم که هر روز برای پیشرفت‌اش تلاش می‌کنم.پیشنهاد باشگاه‌های بزرگ زیادی را رد کردم تا در آرسنال بمانم.نمی‌توانید میزان عشق من به این باشگاه را اندازه بگیرید!
💢 گواردیولا: برخلاف آرسنال و یونایتد تاریخچه طولانی در اروپا نداریم اما در چند سال اخیر مدام در لیگ قهرمانان بوده‌ایم و باید تلاش کنیم فاصله را با بزرگان کاهش دهیم...
💢 گواردیولا: برخلاف آرسنال و یونایتد تاریخچه طولانی در اروپا نداریم اما در چند سال اخیر مدام در لیگ قهرمانان بوده‌ایم و باید تلاش کنیم فاصله را با بزرگان کاهش دهیم...
⭕️ به نقل از توتومرکاتو مسئولان آرسنال دیروز در بازی میلان و بولونیا در سنسیرو بودند تا بازی کارلوس باکا را تماشا کنند
⭕️ به نقل از توتومرکاتو مسئولان آرسنال دیروز در بازی میلان و بولونیا در سنسیرو بودند تا بازی کارلوس باکا را تماشا کنند
اخباری از تلاش تیمهای پاریس سن ژرمن، بایرن مونیخ، چلسی و آرسنال به جذب لوکا مودریچ نیز به گوش میرسد.
اخباری از تلاش تیمهای پاریس سن ژرمن، بایرن مونیخ، چلسی و آرسنال به جذب لوکا مودریچ نیز به گوش میرسد.

محیط کاربریآخرین بلاگ ها

آرسنال 3-1 اورتون

بازدید : 728

تاریخ انتشار: ۱۳٩٦/۰۲/۳۱ توسط محمد حسین

آرسنال 2-0 ساندرلند

بازدید : 766

تاریخ انتشار: ۱۳٩٦/۰۲/۲۷ توسط محمد حسین

آرسنال - ساوتهمپتون

بازدید : 1380

تاریخ انتشار: ۱۳٩٦/۰۲/۱٩ توسط محمد حسین

آرسنال 2-0 منچستر یونایتد

بازدید : 464

تاریخ انتشار: ۱۳٩٦/۰۲/۱۷ توسط محمد حسین

آرسنال - منچستریونایتد

بازدید : 368

تاریخ انتشار: ۱۳٩٦/۰۲/۱٦ توسط محمد حسین
آرشیو بلاگ ها
کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 هاست و طراحی سایت و سئو توسط مهندسین ستایش