فوتبال و نگرش فلسفی

نویسنده: توپچی جنوب

وبلاگ من
نویسنده: توپچی جنوب
شهرام عمویی ,لیسانسه بیولوژی هستم ازسال2000 عاشق ونگر وسبک بازی ارسنال شدم دوست دارم ارسنال هرچه زودتر جام لیگ قهرمانان اروپا رو به افتخاراتش اضافه کنه=>همیشه ارسنالی متعصب بودم وهستم وخواهم بود:عشق فقط ارسنال.............
کل بازدید: 98,451 بار

Arsenal Official website

Arsenal Supporter club

Telegram

Twitter

Instagram

دیگر بلاگ های من
آخرین اخبار کوتاه
 پیام لاکازت برای اوزیل :

آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال  دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند. پیام لاکازت برای اوزیل : آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند.
 فابریزیو رومانو :

مارتین اودگارد به آرسنال here we go!
امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود. فابریزیو رومانو : مارتین اودگارد به آرسنال here we go! امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود.
 مسوت اوزیل :

"می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم." مسوت اوزیل : "می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم."
میکل آرتتا :

"دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
میکل آرتتا : "دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است
مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست
📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد!

⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم! 📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد! ⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم!
کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی  برگه ها نیز امضا شده است.
مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود. کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی برگه ها نیز امضا شده است. مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود.
توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد. توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد.
دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد
تبلیغات توپچی

     

فوتبال و نگرش فلسفی

دوست داشتم یه پست متفاوت بزارم و فوتبال رو از یه دید دیگه نگاه کنم به نظرم این ن
 


 


 


 


در میان هزاران بازیکن و مربی فوتبال که از ابتدای پیدایش این ورزش در خاستگاه آن یعنی اروپا ظهور یافته اند تنها چهار مرد هستند که در هر دو عرصه بازیگری و مربیگری موفق به کسب قهرمانی باشگاه های اروپا شده اند.


. یوهان کرایف، میگل مونوز، جیووانی تراپاتونی و کارلو آنچلوتی. در میان این چهار نفر کرویف اما جایگاهی خاص دارد. او در دوران بازی به عنوان یک نابغه در عالم تکنیک فوتبال شناخته می شد و پس از آن در دوران مربیگری نیز به عنوان یک فیلسوف فوتبال مطرح شد. نظریه کرویف در مورد بازی فوتبال افسانه ای است: «فوتبال را باید در تمامی اوقات زیبا و دیدنی بازی کرد. شما بایستی همواره از شیوه های تهاجمی استفاده کنید و صحنه بازی باید صحنه ای تماشایی و دیدنی باشد.» دقیقا مثل فوتبالی که ارسنال بازی میکنه.......


 این مثال آشکاری از افکار عمیق کرایف در فوتبال است.


● متفکران دیگر


دیگر متفکر مشهور و بزرگ فوتبال کارلوس آلبرتو پریراست. هر چند او در مقام بازیکن چندان مطرح نشد اما در عرصه مربیگری توانست برزیل را به قهرمانی جام جهانی ۱۹۹۴ برساند. پس از قهرمانی در سال ۱۹۹۴ بود که پریرا گوشه ای از تفکراتش را در مورد فوتبال در این جمله بیان کرد: «در فوتبال برزیل ما به سه اصل ایمان داریم. ابتکار عمل و خلاقیت، حفظ توپ و لذت بردن از بازی.» دیدگاه پریرا چکیده ای از فوتبال ملقب به سامباست. در واقع پریرا و کرویف هر دو از مظاهر تکنیکی فوتبال هستند و هر دو تصویر عمیق و آشکاری از زوایای مختلف فوتبال دارند. هر دو می دانند که پای چه چیزی ایستاده اند و به چه چیزی ایمان و اعتقاد دارند. البته این را هم باید گفت که این دو تنها افرادی نیستند که نسبت به فوتبال درک عمیقی دارند.


● پوزیتیویست ها


مثل دنیای فلسفه در فوتبال نیز فلاسفه پوزیتیویست (اثبات گرا) وجود دارند، کسانی که همه امور را عینی می دانند. پوزیتیویست های فوتبال هم کسانی هستند که فوتبال را فقط در صورت زیبا بازی کردنش می پذیرند و آن را فوتبال می دانند مثل (ارسن ونگر). بعضی از باشگاه ها ساختار و چارچوب فکری تیمشان را بر این مبنا استوار ساخته اند.....آرسنال..... رئال مادرید، آژاکس و منچستر یونایتد نمونه های روشنی از این تفکر هستند. این گروه معمولاً به ارائه فوتبال تهاجمی و خلق صحنه های جذاب در سراسر بازی شناخته می شوند.


آرسن ونگر مربی آرسنال و سر آلکس فرگوسن سرمربی  منچستر یونایتد از همین گروه فیلسوف های فوتبال هستند که به درستی قدر و قیمت بازیکنان پست بال (Winger) را می داند. فرگوسن معتقد است که منچستر و آرسنال و رئال مادرید آداب و فرهنگ کاملاً مشخصی برای بازی کردن دارند. «من شیوه تهاجمی و بازی زیبا را می پسندم». البته در این بین بعضی از سنت ها و رسوم قدیمی باشگاه های قدیمی دچار دگرگونی شده است. در روزهای پس از تصویب قانون بوسمن، روند رفت و آمدها و نقل و انتقالات به گونه ای پیش رفت که چارچوب های قدیمی برخی از باشگاه های شکسته شده و دیگر مثل ادوار گذشته مدارس ملی و محلی فوتبال چندان مایه فخر باشگاه ها یا حتی کشورها محسوب نمی شوند.


● دستاورد متمایز


امروزه استفاده و تأثیرپذیری از آموخته های کشورهای دیگر در فوتبال پدیده ای کاملاً طبیعی و عادی تلقی می شود. مربیان خارجی با سرعت بیشتری در فوتبال کشورهای دیگر انطباق می یابند. به طور مثال تأثیر فوتبال انگلستان بر کشورهای اسکاندیناوی کاملاً آشکار است و شیوه فوتبال آلمانی نیز در بعضی از کشورهای شرق اروپا به چشم می خورد. با این اوصاف امروزه اتحادیه های ملی فوتبال یا فدراسیون ها کار سختی را در به دست آوردن روش های کاملاً خودساخته دارند. البته کانون های مربیگری ملی در کشورها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آنها در عین حال که باید به قواعد و اصول سنتی مربیگری فوتبال کشورشان احترام بگذارند، می بایست روش هایی را نیز بیابند که از تجربه های سایر متفکران فوتبال در دیگر سرزمین ها استفاده شود. در واقع این روزها به دست آوردن روش های پیشرفت در فوتبال و جسارت استفاده از آنها مهم تر از منابع آن است.


● فلسفه فوتبال


به نظر می رسد مربی بدون فلسفه در فوتبال، مثل کوهنوردی است که جهت یاب ندارد، کوهنوردی که در کوه ها حتماً گم خواهد شد. به همین دلیل فکر می کنم مربیان موفق کسانی هستندکه روی حرف ها و اندیشه هایشان ایستادگی می کنند، مثل فاتح تریم که می گوید: «من هرگز فلسفه جاری در ذهنم در مورد فوتبال را تغییر نخواهم داد.» در واقع بسیاری از دیدگاه های فلسفی فوتبال منحصر به فرد هستند مثل دیدگاه هلندی ها و مخصوصاً یوهان کرایف. فلسفه کرایف برگرفته از آرا، دیدگاه های شخصی و تجربیات منحصر به فرد اوست. کرایف می گوید: «بازی ساده اغلب زیباترین نوع بازی در فوتبال است.» چه کسی می تواند مخالف این نظریه باشد.


و مثل دیدگاه و فلسفه ونگر که میگوید : باید به تماشاگران احترام قائل بود و فوتبال را باید زیبا و جذاب با پاس های کوتاه و سریع و رو به جلو بازی کرد من همواره این نوع تفکر را به بازیکنانم القا میکنم و با اینگونه بازی کردن میتوانیم به هواداران فوتبال احترام  بگذاریم...........!!!!! 

تشکر شده توسط :

ثبت نظر شمانظرات پیشین

moeinem در 27/12/1390 | 11:23 گفت:

من که نخوندم البته حالشو نداشتم ولی دست درد نکنه.

محسن آزاده در 27/12/1390 | 01:46 گفت:

دست گلت درد نکنه شهرام جان !!!

Vishka در 26/12/1390 | 20:18 گفت:

پست خیلی جالبی بود فلسفه همه رشته ای را شنیده بودم الا فلسفه فوتبال !!!!!!!!!!ولی واقعا از دیدگاه کرایف لذت بردم.آرسنال همین چیزاش ما را پابند خودش کرده دیگه:))))))

دانیال در 26/12/1390 | 18:02 گفت:

ممنون شهرام .

فوتبالی که آرسنال بازی میکنه جوریه که همه لذت میبرن.فوتبال بازی میکنه این آرسنال

توپچی جنوب در 26/12/1390 | 17:05 گفت:

مرسی به همتون بچه ها ..........

حمید فرازی در 26/12/1390 | 16:50 گفت:

مرسی شهرام جان پست خیلی خوبی بود

بله ما همه این سال ها به سیستم سالم و فوتبال پاکی که بازی کردیم افتخار میکنیم و بازم تاکید میکنم این ذهنیت رو چاپمن کبیر در تیم به وجود آورد و قبل از ونگر مربیانی که نتونستن این ویژگی رو در آرسنال به وجود بیارن موفق نبودن و چندان دووم نیوردن.

سید امین هاشمی در 26/12/1390 | 16:30 گفت:

کلا کارت درسته شهرام جان.مرسی پسر.ونگر بی نظیره،دنیا دیگه کسی مثل او نخواهد دید

علی ارشدی در 26/12/1390 | 16:09 گفت:

اوه اوه کور شدم :))

ولی خوندمش عالی بود

عاشق ونگرم دلش می خواد هوادارا لذت ببرن از وقتی که میذارن
تیما مورینیو قهرمان میشن ولی لذت بخش نیست قهرمانی هاشون! چون به هر قیمتی تیمشو قهرمان می کنه جنگ روانی حاشیه ها وحشی گری ضد فوتبال و... ولی ونگر نه فوتبال پاک و زیبا رو با قهرمانی عوض نمی کنه! هورا

JUGGLER 98 در 26/12/1390 | 16:00 گفت:

شهرام جان این بهتر از قبل ولی تو فونتها میتونی خیلی راحت هر اندازه میخوای انتخاب کنی

توپچی جنوب در 26/12/1390 | 15:34 گفت:

ها ها ها موفق شدم درستش کنم ولی نمیدونم چرا اینقدر کلماتش بزرگ شد ولی از قبلی که خیلی کوچیک بود بهتره!!!!!!!!!!!!!!!!

توپچی جنوب در 26/12/1390 | 15:19 گفت:

من زیاد تو فونت و تغییرش ماهر نیستم یعنی چیزی سر در نمیارم شرمنده همگی سعی میکنم شنبه از منشیمون یاد گیرم تا دیگه از این مشکلات پیش نیاد

توپچی جنوب در 26/12/1390 | 15:18 گفت:

من زیاد تو فونت و تغییرش ماهر نیستم یعنی چیزی سر در نمیارم شرمنه همگی سعی میکنم شنبه از منشیمون یاد گیرم تا دیگه از این مشکلات پیش نیاد

علی آقاشاهی در 26/12/1390 | 14:40 گفت:

فوق العاده بود ممنون
Good luck

(Hooman sam (Dark metal در 26/12/1390 | 14:33 گفت:

موافقم شدید...
با تغییر فونت دیگه ماه میشه...
like like

Farhad Rahbari در 26/12/1390 | 14:30 گفت:

چه کردی داش شهرام!
فلسفه پست گذاشتنو داری تغییر میدی
مرسی

محسن آزاده در 26/12/1390 | 14:21 گفت:

دمت گرم که سعی کردی یه پست متفاوت بزاری ، ولی چرا با فونت متفاوت ؟!؟!!؟ :)
اگه یه تغییری تو فونتت و اندازش بدی منو شرمنده خودت کردی . . . دمت گرم ، یه کاری کن من هم بتونم بخونم !!!

vahid در 26/12/1390 | 13:42 گفت:

افرین شهرام ایول به تو پسر