کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران

2 . پت رایس

شماره تیمی : ۲

پست بازی : مدافع

باشگاه پیشین : -

ورود به باشگاه : برای دومین بار در July ۱٩۸۴

محل تولد : ایرلند شمالی

تاریخ تولد : 17 March 1949

بازدید : ٦۳۸٦ بار

پت رایس

بعد از گذشت ۴۰ سال خدمت رسانی با شکوه به باشگاه،نه تنها ذره ای از علاقه رایس به آرسنال کم نشده بلکه هم اکنون با همان انرژی و اشتیاق سال های نخست،به فعالیت خود ادامه می دهد.

پت به عنوان یک کارآموز ۱۵ ساله در سال ۱٩٦۴ به آرسنال پیوست.وی در دوران بازیگری اش برای آرسنال ۵۲۸ بار به میدان رفت،بدون شک او یکی از بهترین دفاع راست های تاریخ آرسنال محسوب می شود.پت رایس دوران بازی خود را در واتفورد به پایان رسانید و بعد از آن باری دیگر به باشگاهی که درآن اسطوره بود ملحق شد،اما این بار به عنوان یک مربی.دوره مربیگری پت از سال ۱٩۸۴ با تیم جوانان آرسنال شروع شد.وی ۱۲ سال در تیم جوانان فعالیت کرد و موفق به کسب دو جام حذفی برای جوانان شد.به جرات می توان گفت که بسیاری از ستاره های سال های بعدی آرسنال،از ثمره های همان حضور ۱۲ ساله رایس در تیم جوانان بوده است.

در سال ۱٩٩٦ به عنوان سرمربی موقت،توانست در لیگ سه برد را برای تیم اصلی کسب کند تا اینکه آرسن ونگر عهده دار این مسئولیت بزرگ شد و پت در سمت دستیار ونگر قرارگرفت.

پت رایس متولد ایرلند شمالی است ولی از زمان کودکی در هایبوری لندن زندگی می کرده است.وی در دهه هفتاد ۴٩ بار برای تیم ملی کشورش بازی کرده است.افتخارات پت رایس به عنوان بازیکن:

مدال قهرمانی لیگ در سال۱٩۷۱،مدال جام حذفی ۱٩۷۱ و ۱٩۷٩ ، ۴٩ بار حضور در تیم ملی ایرلند شمالی.

افتخارات پت رایس به عنوان مربی:

برنده جام حذفی ۱٩۸۸ و ۱٩٩۴،قهرمانی لیگ ۲۰۰۲،۱٩٩۸ و۲۰۰۴ ،جام حذفی ۱٩٩۸ ، ۲۰۰۲ ، ۲۰۰۳ و۲۰۰۵.

زمانی که Arsrnal.com اعلام کرد پت رایس در نظرسنجی بزرگ ترین بازیکنان تاریخ توپچی ها در جایگاه ۱۷ ام قرار گرفته نخستین واکنش او شوکه کننده بود: " من می توانستم ۳۰ بازیکن را در لیست قرار دهم که بازیکنان بهتری نسبت به من بودند."

همه اینها به این معنی است که شما می توانید تواضع و فروتنی را به لیست ویژگی هایی که رایس در طول ارتباط طولانی خود با باشگاه نشان داده اضافه کنید، با این حال اگر مجبور بودید فقط یک ویژگی که از رایس بازیکنی که بود را ساخت، انتخاب کنید احتمالاً آن عطش و اشتیاقش برای سخت کوشی محض بود.

رایس در دسامبر ۱٩٦۴ به عنوان یک کارآموز وارد آرسنال شد، احتمالاً او بااستعدادترین بازیکن ۱۵ ساله در تاریخ باشگاه نبود اما جوانان کمی برای تحقق رویای بازی کردن خود - سوای کاپیتانی - برای آرسنال به سختی تلاش کرده اند.

خیلی زود قدرت تکل زنی رایس بهتر شد، توانست سریع تر بدود و دقت بیشتری در پاس دادن پیدا کرد، آرسنال تحت تاثیر قرار گرفت و در ۱۸ سالگی او اولین بازی خود برای آرسنال را در لیگ کاپ در پیروزی مقابل برنلی انجام داد.

در آن زمان جایگاه دفاع راست آرسنال در اختیار پیتر استوری بود اما پتانسیل او برای تعویض پستش به عنوان هافبک مرکزی راه را برای حضور رایس در خط دفاعی هموار کرد.این زمان فوق العاده ای بود، در نخستین فصل حضور رایس یعنی در فصل ۷۱-۱٩۷۰ آرسنال موفق شد با قهرمانی در لیگ و جام حذفی فاتح دو گانه شود.

آن روز گرم در ومبلی نخستین حضور رایس در ۵ فینال جام حذفی بود که تجربه کرده و او به همراه دیوید سیمن و ری پارلر از این لحاظ در باشگاه رکورد دار است. متاسفانه پیروزی در آن دیدار مقابل لیورپول تنها یکی از دو قهرمانی رایس در جام حذفی بود.

در ماه می ۱٩۷۲ رایس در شکست مقابل لیدز در فینال جام حذفی بازی کرد، در مسابقه ای که آرسنال ( فاتح دو گانه در فصل قبل ) از هم پاشیده بود او تیم را جمع کرد، همان چیزی که تیم به آن نیاز داشت. در اواسط دهه هفتاد زمانی که خطر سقوط آرسنال را تهدید می کرد شخصیت رایس به آن ها کمک کرد تا از منطقه سقوط خارج شوند. در سال ۱٩۷۷ زمانی که آلن بال فاتح جام جهانی آرسنال را ترک کرد رایس انتخاب قطعی به عنوان کاپیتان تیم بود.

رایس با کسب آموزه هایی از فرانک مک لینتاک کاپیتان سابق و پرشور توپچی ها، کاپیتانی آرسنال را با اقتدار و برتری بر عهده شد و از سال ۱٩۷۸ تا ۱٩۸۰ تیمش را در رسیدن به سه فینال پی در پی جام حذفی رهبری کرد، او در فینال جام حذفی ۱٩۷٩ پس از پیروزی باور نکردنی ۲-۳ مقابل منچستر یونایتد این جام مشهور و قدیمی را بالای سر برد اما فقط در موفقیت اروپایی ناکام ماند زمانی که در می ۱٩۸۰ در فینال جام در جام اروپا آرسنال در ضربات پنالتی مغلوب والنسیا شد.

مدتی پس از آن رایس با انجام ۵۲۸ بازی ( و ۱۳ گل زده ) برای آرسنال باشگاه را ترک کرد، اما پس از حضوری چند ساله در واتفورد در جولای ۱٩۸۴ برای به عهده گرفتن یک نقش مربیگری به هایبوری بازگشت. پس از گذراندن یک دوره کوتاه مدت به عنوان سرمربی موقت بعد از خروج بروس ریوس در سال ۱٩٩٦، رایس به عنوان دستیار آرسن ونگر منصوب شد. چهل و چهار سال پس از ورود به باشگاه به عنوان یک نوجوان حیرت زده او هنوز هم در حال ارائه هر چیزی برای هدف باشگاه است.

رایس گفت: " این واقعاً و صادقانه فوق العاده است که به شدت در یاد و خاطر هواداران باشید و امیدوارم که همیشه این رابطه نزدیک را با آن ها داشته باشم. زمانی که به باشگاه پیوستم هرگز فکر نمی کردم برای این تعداد سال هایی که در آن داشته ام در باشگاه باشم بنابراین امیدوارم که این ارتباط همچنان ادامه داشته باشد."

به نظر می رسد این احساس، متقابل باشد.
اخبار مربوط به پت رایس
پت رایس در مورد دربی به من هشدار داد
فلامینی میگوید نخستین بار پت رایس اورا از اهمیت دربی آگاه کرده است.
تاریخ :1393/07/04| بازدید :3002
ونگر: پت خواهد جنگید
صحبت های آرسن ونگر پیرامون پت رایس...
تاریخ :1392/09/08| بازدید :3758
ما پشتت هستیم پت
پت رایس دوست داشتنی در بیمارستان بستری شد...... متاسافانه حال پت رایس این روزها تعریفی ندارد
تاریخ :1392/09/07| بازدید :2878
دریافت نشان MBE توسط پت رایس
اسطوره باشگاه آرسنال صبح امروز نشان MBE خود را از ملکه الیزابت دریافت کرد.
تاریخ :1391/11/25| بازدید :3825
می دانم کار چقدر سخت است
استیو بولد درباره ی کمک مربی گری آرسنال و جایگزین پت رایس شدن می گوید...
تاریخ :1391/03/04| بازدید :2657
نصیحت پت رایس
شزنی از سهم باور نکردنی پت رایس در پیشرفت او در آرسنال می گوید...
تاریخ :1391/02/26| بازدید :3432
ادای احترام توپچی ها به پت رایس
ادای احترام یاران پت رایس به اسطوره دوست داشتنی آرسنال...
تاریخ :1391/02/22| بازدید :3391
ونگر: شناختن پت رایس یک امتیاز است
آرسن ونگر پس از اعلام خبر جدایی پت رایس اسطوره آرسنال از این تیم در پایان فصل به ستایش او پرداخت.
تاریخ :1391/02/21| بازدید :2929
خداحافظی رایس پس از 44 سال
پت رایس دستیار آرسن ونگر پس از حضوری 44 ساله در باشگاه آرسنال در پایان فصل باشگاه را ترک خواهد کرد.
تاریخ :1391/02/21| بازدید :2839
چه کسی جانشین رایس میشود؟
پت رایس تصمیم گرفته در پایان این فصل از دنیای مربیگری خداحافظی کند.سه آرسنالی قدیمی نامزد جانشینی پت رایس 63 ساله هستند .
تاریخ :1391/02/09| بازدید :3369
12

بازیکنان کنونی آرسنال

پیرامریک اوبامیانگ

14 . پیرامریک اوبامیانگ

مسوت اوزیل

10 . مسوت اوزیل

راب هولدینگ

16 . راب هولدینگ

ویلیام سالیبا

4 . ویلیام سالیبا

بیشتر

کادر فنی

Paul Johnson

Paul Johnson

گری اودریسکول

گری اودریسکول

David Wales

David Wales

Neal Reynolds

Neal Reynolds

بیشتر
کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 طراح و برنامه نویس آرمان امیراحمدی