loading
در حال بررسی درخواست شما

الکس سانگ

پروفایل بازیکن

  • نام : الکس سانگ
  • تاریخ تولد : 1366/6/18 ( ۳۶ سال و ۲۶۹ روز پیش )
  • ملیت : انگلستان
  • پست بازی : هافبک
  • ورود به باشگاه: 1384/5/20 ( ۱۸ سال و ۲۹۳ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1391/5/30 ( ۱۱ سال و ۲۸۲ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۷ سال و
  • باشگاه پیشین: باستیا
  • بازدید: ۴۶,۶۱۴ بار
17

الکساندر دیمیتری سانگ بیلانگ متولد 9 سپتامبر 1987

سانگ که در اصل بازیکنی نیمکت نشین بود، به سرعت به بخشی جدایی ناپذیر از 11 نفر اصلی آرسنال در فصل 09-2008 تبدیل شد و در نهایت منجر به انتقال 15 میلیون یورویی وی به بارسلونا در سال 2012 شد. سانگ در جام های جهانی 2010 و 2014 برای تیم ملی کامرون بازی کرده است. او برای جام ملت‌های آفریقا 2010 دعوت شد و تنها کامرونی بود که در تیم منتخب مسابقات حضور داشت. او همچنین دارای پاسپورت فرانسوی و برادرزاده ریگوبرت سانگ فوتبالیست سابق است.
 
ابتدای کار

سانگ در دوآلا کامرون به دنیا آمد و در سه سالگی پدرش را از دست داد. از آن زمان، عمویش ریگوبرت سانگ مانند یک پدر دوم بوده و در انتخاب فوتبال به عنوان یک حرفه تاثیر زیادی بر وی داشته است. پتی سانگ (که در تیم کامرون او را با این اسم می‌شناسند) که نمی‌توانست باشگاه یا آکادمی پیدا کند که بتواند مهارت های خود را تقویت کند، تصمیم گرفت به فرانسه نقل مکان کند و در سن 16 سالگی به باستیا بپیوندد. یکی از بازیکنانی که بیشتر از همه در جوانی سانگ الهام بخش شد، مایکل اسین بود. در سال 2011، سانگ سفیر فوتبال پایه، یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی شد که از طریق فوتبال برای جلوگیری از گسترش HIV کار می‌کند.
 
باستیا

سانگ در فصل 2003/04 به تیم جوانان باستیا پیوست و فصل بعد با 31 بازی به عضویت تیم اول درآمد. زمانی که سانگ در آنجا حضور داشت، باستیا در لیگ یک بازی می‌کرد. سانگ به دلیل تطبیق پذیری بالای خود در هنگام بازی برای باستیا، به عنوان بخشی از تیم ملی زیر 16 سال فرانسه انتخاب شد. او بعداً کامرون، کشور محل تولد خود را انتخاب کرد. او به عنوان یک مدافع میانی بازی می‌کرد اما بعدها چندین بازی به عنوان هافبک دفاعی انجام داد. او در دوران حضورش در باستیا توجه باشگاه‌های متعددی از جمله اینترناسیونال، یوونتوس، منچستریونایتد، لیون و میدلزبورو را به خود جلب کرد. باستیا که تمایلی به فروش دارایی ارزشمند خود نداشت، تنها در سال 2005 موافقت کرد که او را برای یک فصل به توپچی‌ها قرض دهد. علیرغم اینکه به شدت با لیون در ارتباط بود، او با مبلغ 1 میلیون پوند به آرسنال فروخته شد. سانگ در دوران حضورش در باستیا در مجموع 32 بازی در لیگ انجام داد.

آرسنال

سانگ در اردوی پیش فصل آرسنال در اتریش، آرسن ونگر را تحت تاثیر قرار داد و آرسنال در 11 اوت 2005 او را به صورت قرضی برای فصل 2005/06 به خدمت گرفت. آرسنال در ژوئن 2006 با مبلغ 1 میلیون پوند موافقت کرد و با او قراردادی 4 ساله امضا کرد. سانگ اولین بازی خود را در لیگ برتر در جریان پیروزی 2-0 آرسنال مقابل اورتون در 19 سپتامبر 2005 به عنوان بازیکن تعویضی انجام داد.

او در چندین بازی لیگ قهرمانان اروپا بازی کرد و در پایان فصل، زمانی که بازیکنان اصلی تیم مصدوم شدند یا در حال استراحت بودند، چندین بار در لیگ برتر به عنوان بازیکن ثابت به میدان رفت. سانگ اولین گل خود را برای آرسنال در برابر لیورپول در پیروزی 6-3 آرسنال در آنفیلد در مرحله یک چهارم نهایی جام اتحادیه در 9 ژانویه 2007 به ثمر رساند. در 30 ژانویه 2007، تایید شد که چارلتون تا پایان فصل 2006/07 به صورت قرضی با سانگ قرارداد امضا کرده است. اگرچه او تحت تأثیر قرار گرفت، اما چارلتون سقوط کرد و سانگ به آرسنال بازگشت.
 
در طول فصل 2007/08، سانگ در بازی‌های جام اتحادیه آرسنال در دفاع میانی بازی کرد، اما بازی نیمه نهایی مقابل تاتنهام را در حالی که با کامرون در جام ملت‌های آفریقا حضور داشت، از دست داد. او همچنین در بازی‌های پایان فصل لیگ برتر، به عنوان مدافع میانی به میدان رفت، به ویژه در دیدار حساس آرسنال در اولدترافورد مقابل منچستریونایتد، در حالی که کولو توره، بازیکن اصلی تیم، جای باکاری سانیا را در دفاع راست پر کرده بود.

فصل 2008/09 سال موفقیت سانگ با آرسنال بود. این بازیکن 21 ساله در آن زمان خود را به عنوان یکی از اعضای کلیدی تیم آرسن ونگر تثبیت کرد و 48 بازی در تمامی رقابت‌ها انجام داد. او از پربازده‌ترین و چشم‌نوازترین فصل خود لذت برد زیرا شریکی عالی برای سسک فابرگاس در خط میانی آرسنال بود. ونگر در مورد این بازیکن کامرونی گفت: "من او را در 17 سالگی به اینجا آوردم و خیلی سخت با او کار کردم، ما سخت کار کردیم زیرا احساس کردم او استعداد تبدیل شدن به یک بازیکن خوب را دارد. من می دانم که اکنون نظرات در مورد او تغییر می‌کند."


 
در 21 اکتبر 2008، سانگ اولین گل خود را در رقابت های اروپایی برای آرسنال مقابل فنرباغچه در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند. اولین گل سانگ در لیگ، و سومین گل در تمام رقابت‌ها برای توپچی‌ها، در برابر ویگان در 11 آوریل 2009 به ثمر رسید که در آن او چندین بازیکن را به بازی گرفت و سپس با خونسردی توپ را در گوشه دروازه قرار داد. آرسنال این بازی را 4-1 برد.

فصل 2009/10

سانگ فصل را به خوبی آغاز کرد و در تمام 12 بازی اول لیگ آرسنال به جز یکی بازی کرد. او پس از فابرگاس و فن پرسی، در جایزه بهترین بازیکن ماه اکتبر آرسنال سوم شد. در 25 نوامبر 2009، سانگ قرارداد بلندمدتی جدیدی با آرسنال امضا کرد که تا سال 2014 او را در تیم نگه می‌داشت. در 30 دسامبر 2009، او دومین گل خود را در لیگ برای آرسنال به ثمر رساند که در پیروزی 4-1 مقابل پورتموث در فراتون پارک گلزنی کرد.


 
فصل 2010/11

او هزارمین گل آرسنال در لیگ برتر را زیر نظر آرسن ونگر در پیروزی 4-1 مقابل بولتون در 11 سپتامبر 2010 به ثمر رساند. در بازی بعدی مقابل ساندرلند به دلیل دریافت دو کارت زرد از زمین اخراج شد. در 28 آگوست 2010، سانگ 90 دقیقه کامل را در بازی مقابل بلکبرن در برد 2-1 در ایوود پارک به پایان رساند. در 19 اکتبر 2010، او اولین گل آرسنال را در مقابل شاختار دونتسک در پیروزی 5-1 آرسنال به ثمر رساند. در 24 اکتبر 2010، سانگ سومین گل فصل خود را به ثمر رساند، گل دوم در مقابل منچسترسیتی در پیروزی 3-0 آرسنال.

در 30 اکتبر 2010، او در دقیقه 88 یک ضربه سر شیرجه‌ای حیاتی برای آرسنال از روی ارسال گائل کلیشی در ورزشگاه امارات مقابل وستهم در لیگ به ثمر رساند که منجر به پیروزی مهم 1-0 برای آرسنال شد. در 27 دسامبر 2010، سانگ اولین گل را در پیروزی 3-1 مقابل چلسی در امارات به ثمر رساند. در فوریه 2011، سانگ پس از اینکه در حال رانندگی با سرعت زیاد دستگیر شد و اسناد مربوطه را ارائه نکرد، توسط پلیس توقیف شد. در طول فصل 2010/11، او در مجموع 42 بازی انجام داد، پنج گل به ثمر رساند و سه پاس گل در تمام رقابت‌ها به ثبت رساند.

فصل 2011/12

با جدایی سسک فابرگاس از آرسنال، سانگ مامور شد تا در کنار آرون رمزی برای باشگاه وظیفه ارسال پاس گل را بر عهده بگیرد. در جریان یک بازی لیگ مقابل نیوکاسل، سانگ روی جوی بارتون تکل زد که در نتیجه او به رفتار نامناسب متهم شد و سه جلسه محروم شد. در 24 سپتامبر 2011، سانگ اولین گل فصل خود را در پیروزی خانگی 3-0 مقابل بولتون به ثمر رساند. او پس از دریبل زدن دو بازیکن در بازی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بوروسیا دورتموند در 23 نوامبر به رابین فن پرسی پاس گل داد تا صعود آرسنال به مرحله یک هشتم نهایی را تضمین کند. ونگر در ماه نوامبر گفت: ''اخیراً به آن بازی فولام فکر کردم، این نشان می‌دهد که باید به بازیکنان زمان و اعتماد به نفس داده شود. متأسفانه در باشگاه های بزرگ همیشه نمی‌توانید این کار را انجام دهید. او یکی از بازیکنانی است که همه را شگفت زده کرد. شما انتظار چیزی را که او در حال حاضر ارائه می‌دهد ندارید.'' سانگ دوباره در جریان بازی مقابل اورتون به فن پرسی، که یک گل والی زد، پاس گل داد. این بازی در صد و بیست و پنجمین سالگرد باشگاه نتیجه 1-0 به سود آرسنال به پایان رسید.

سانگ همچنین مهارت‌های خود را در ارائه پاس گل در بازی‌های زیر نشان داد: در یک مسابقه جام حذفی مقابل لیدز، سانگ در مقابل چهار بازیکن لیدز توپ را به تیری آنری پاس داد تا وی در بازگشتش به آرسنال دوباره گلزنی کند. این بازی با نتیجه 1-0 به پایان رسید و آرسنال را به دور چهارم جام حذفی فرستاد. او سپس دو پاس گل در بازی های متوالی مقابل تاتنهام در خانه برای تئو والکات و همچنین گل پیروزی فن پرسی در مقابل لیورپول در آنفیلد را با یک توپ بلند لذت بخش در دقایق پایانی مسابقه داد. این مسابقات به ترتیب با پیروزی 5-2 و 2-1 به پایان رسید و اهمیت حضور سانگ در تیم را نه تنها به عنوان یک لنگر در میانه زمین بلکه به عنوان یک هافبک بازیساز نشان داد. سانگ در 24 مارس 2012 مقابل استون ویلا یک پاس گل به تئو والکات داد و آرسنال در ادامه این بازی را 3-0 برد. همکاری او با فن پرسی در بازی مقابل نوریچ در 5 می 2012 افزایش یافت، زیرا او به این مهاجم هلندی در زدن گل تساوی مقابل نوریچ کمک کرد. این بازی با نتیجه 3-3 به پایان رسید و این دوازدهمین پاس گل او در این فصل بود. او به عنوان دومین بازیکن فصل آرسنال از سوی هواداران انتخاب شد.

بارسلونا

در 20 آگوست 2012، سانگ قراردادی 5 ساله با بارسلونا به مبلغ 15 میلیون پوند امضا کرد. او اولین بازی خود را مقابل رئال مادرید در سوپرکاپ اسپانیا 2012 به عنوان بازیکن تعویضی در 15 دقیقه آخر انجام داد. او در اولین فصل حضورش در لالیگا 20 بازی انجام داد و یک گل در برد خانگی 3-1 مقابل رئال ساراگوسا در 17 نوامبر 2012 به ثمر رساند. سانگ در فینال کوپا دل ری 2014 که بارسلونا در ورزشگاه مستایا 2-1 به رئال مادرید باخت بر روی نیمکت قرار داشت. در آگوست 2014، سانگ در معرض گمانه زنی های نقل و انتقالاتی بود که او را با یک قرارداد قرضی یک ساله به لیورپول مرتبط می‌کرد.

وستهم

در 30 آگوست 2014، سانگ یک فصل قرضی به وستهم پیوست. او در همان روز قبل از بازی خانگی آنها مقابل ساوتهمپتون برای هواداران رونمایی شد. سانگ اولین بازی خود را در برابر هال سیتی به عنوان بازیکن تعویضی در 15 سپتامبر 2014 در تساوی 2-2 انجام داد. او 31 بازی برای وستهم انجام داد که سه بازی آن در جام حذفی بود. با تمجید از فرم اولیه فصل، عملکرد او در پایان فصل بدتر شد زیرا فرم وستهم نیز افت کرد. در آگوست 2015، دیوید سالیوان، رئیس وستهم، از توافق با بارسلونا برای امضای قراردادی دائمی سه ساله با سانگ به شرط معاینات پزشکی خبر داد. دوران قرضی او در وستهم برای یک فصل دیگر تمدید شد.

روبین کازان

در 21 ژوئیه 2016، روبین کازان برای امضای قرارداد با سانگ از بارسلونا، مشروط به انجام آزمایشات پزشکی، به توافق رسید. در 1 آگوست 2016، سانگ پس از فسخ قراردادش با بارسلونا، رسماً به صورت رایگان به این تیم روسی پیوست. در ژانویه 2018، سانگ پس از اینکه روبین اجازه داد یک باشگاه جدید پیدا کند، با باشگاه قدیمی خود آرسنال تمرین کرد، اما همچنان در روبین قرارداد داشت که لیگ برتر روسیه در 2 مارس 2018 پس از تعطیلات زمستانی آنها ادامه یافت. او در تاریخ 13 مارس 2018 از لیست آنها برای لیگ حذف شد. در 2 آوریل 2018 گزارش شد که روبین شکایتی را به اتاق حل اختلاف فیفا ارسال کرده و از سانگ به دلیل نقض قرارداد 40 میلیون یورو طلب کرد.

سیون

سانگ در 14 آگوست 2018 به صورت رایگان با باشگاه سوپر لیگ سوئیس Sion قرارداد امضا کرد. در مارس 2020، سانگ یکی از 9 بازیکنی بود که به دلیل امتناع از کاهش دستمزد خود در طول همه‌گیری ویروس کرونا توسط سیون اخراج شد.

آرتا سولار

در نوامبر 2020، سانگ با قراردادی دائمی به باشگاه آرتا سولار در جیبوتی پیوست. سانگ علاوه بر بازی برای تیم اول، بر رشد جوانان در طول آن دوره نظارت خواهد کرد.

حرفه بین المللی

سانگ اولین بار برای کامرون در سال 2005 به میدان رفت. او در تیم کامرون برای جام ملت های آفریقا 2008 جای گرفت. او برای کامرون در اولین بازی گروهی آنها بازی کرد، شکست 4-2 مقابل مصر. او در نیمه اول جایگزین استفان امبیا شد و به عمویش ریگوبرت در زمین پیوست. در نیمه نهایی جایزه بهترین بازیکن زمین را به دست آورد، اما سپس در فینال مقابل مصر مصدوم شد. با این وجود، او در کنار هموطنش ژرمی در تیم منتخب مسابقات قرار گرفت. سانگ برای جام ملت های آفریقا 2010 فراخوانده شد و تنها کامرونی بود که در تیم منتخب تورنمنت جای گرفت.
 
سانگ در ترکیب تیم کامرون برای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی قرار گرفت. او در باخت ابتدایی تیمش مقابل ژاپن ظاهر نشد، اما در باخت ناامیدکننده 2-1 کامرون مقابل دانمارک، 90 دقیقه کامل را بازی کرد. نتیجه تضمین کرد که شیرهای رام نشدنی اولین کشوری بود که از جام جهانی حذف شد. او در آخرین بازی مرحله گروهی کامرون مقابل هلند، یک بازیکن تعویضی بدون استفاده بود، اما عمویش ریگوبرت آخرین بازی ملی خود را در این مسابقه انجام داد. سانگ در دومین جام جهانی خود در مسابقات 2014 برزیل شرکت کرد. در دومین مسابقه گروهی این تیم، سانگ به دلیل رفتار خشونت آمیز پس از ضربه زدن به ماریو مانژوکیچ از زمین اخراج شد و کامرون با شکست 4-0 مقابل کرواسی از دور مسابقات خارج شد.

سانگ بعداً از مانژوکیچ و از مردم کامرون به خاطر اخراجش عذرخواهی کرد. فیفا سانگ را با سه جلسه محرومیت از حضور در مسابقات بین‌المللی و همچنین جریمه 22300 دلاری محکوم کرد. این مسابقه پس از اتهاماتی که در یک روزنامه آلمانی منتشر شد، برای احتمال تبانی بازی در حال بررسی است. در دسامبر 2014، علیرغم اینکه برای باشگاهش وستهم در شرایط مناسبی بود، توسط فولکر فینکه، سرمربی کامرون، از لیست تیم برای جام ملت‌های آفریقا 2015 خط شد. در 6 ژانویه 2015، سانگ اعلام بازنشستگی از مسابقات ملی را در سن 27 سالگی و کسب 49 بازی ملی اعلام کرد و دلیل آن این بود که می‌خواهد روی بازسازی حرفه داخلی خود در وستهم تمرکز کند.

اخرین بروزرسانی: ۱۱ ماه پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به الکس سانگ

اخبار بیشتر از الکس سانگ