loading
در حال بررسی درخواست شما

داور شوکر

پروفایل بازیکن

  • نام : داور شوکر
  • تاریخ تولد : 1346/10/11 ( ۵۶ سال و ۱۷۸ روز پیش )
  • ملیت : لهستان
  • پست بازی : مهاجم
  • ورود به باشگاه: 1378/5/24 ( ۲۴ سال و ۳۰۹ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1379/5/25 ( ۲۳ سال و ۳۰۸ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۱ سال و
  • باشگاه پیشین: رئال مادرید
  • بازدید: ۳۸۳ بار
9

داوور شوکر متولد 1 ژانویه 1968

شوکر فوتبال را در شهر خود اوسیجک با باشگاه NK Osijek در سال 1984 آغاز کرد. در سال 1989 به دینامو زاگرب رفت و در دو فصل بعد در 60 بازی لیگ اول یوگسلاوی 34 گل به ثمر رساند. شوکر چنان تأثیری گذاشت که اولین دعوت خود را به تیم ملی یوگسلاوی دریافت کرد. بازی او همچنین چندین باشگاه را جذب کرد، از جمله سویا، که در سال 1991 به آن پیوست.

سویا

شوکر اولین بازی خود در لیگ را برای سویا در 17 نوامبر 1991 انجام داد و در تساوی 1-1 مقابل اسپانیول از روی نیمکت به میدان آمد. در بازی بعدی، در خانه مقابل رئال سوسیداد، اولین شروع خود را انجام داد و در تساوی 2-2 دو گل به ثمر رساند. او اولین فصل حضور خود در این باشگاه را با 6 گل در 22 بازی به پایان رساند. در اولین بازی فصل بعد، شوکر اولین هت تریک خود در پریمرا را به ثمر رساند که منجر به پیروزی 4-3 شد. او با زدن 13 گل در 33 بازی، آمار خود را نسبت به فصل قبل بهبود بخشید. در فصل 1993/94، شوکر با 24 گل بعد از روماریو از بارسلونا، دومین گلزن برتر لیگ بود. او در مجموع 34 بازی در پریمرا در آن فصل انجام داد و همچنین 5 گل زد و یک بار هت تریک کرد. شوکر در فصل 1992/93 با دیگو مارادونا در این باشگاه بازی کرد. او در این فصل و فصل بعد با سویا، در مجموع 33 گل در 64 بازی در لیگ برتر اسپانیا به ثمر رساند.

رئال مادرید

شوکر به رئال مادرید رفت. این انتقال قبل از شروع فصل 1996/97 انجام شد. با لوس گالاکتیکوس، قدرت گلزنی او ادامه یافت و در 38 بازی 24 گل به ثمر رساند. شوکر پس از رونالدو از بارسلونا و آلفونسو از رئال بتیس، سومین گلزن برتر لیگ شد. در طول آن فصل، او سه هت تریک در پریمرا به ثمر رساند تا مادریدی ها را به قهرمانی برساند. همراه با رائول و پردراگ میاتوویچ، او خط حمله خطرناکی را تشکیل داد که باعث ترس در دفاع حریف شد تا قهرمانی باشگاه را تضمین کند.

شوکر در فصل بعد با رئال مادرید موفق شد قهرمان لیگ قهرمانان اروپا 1997/98 شود. در لیگ اسپانیا، شوکر در 29 بازی 10 گل به ثمر رساند. در فصل 1998/99، علیرغم این واقعیت که در جام جهانی آن تابستان عملکرد خوبی داشت، حضور او در رئال مادرید کاهش یافت. زیرا او تنها 19 بازی در پریمرا انجام داد و در مجموع 4 گل به ثمر رساند. در پایان آن فصل، او تصمیم گرفت باشگاه را ترک کند. تصمیم او برای جدایی همچنین پایان دوره هشت فصلی او در لیگ اسپانیا بود، جایی که او در مجموع 239 بازی 114 گل به ثمر رساند.

آرسنال

شوکر برای فصل 1999/2000 به آرسنال پیوست. او اولین بازی خود در لیگ را در 22 اوت 1999 در شکست 2-1 مقابل منچستریونایتد در هایبری انجام داد و به عنوان یار تعویضی در 15 دقیقه پایانی به میدان رفت. او قبل از اولین شروع خود در پیروزی خانگی 3-1 آرسنال مقابل استون ویلا، دو بازی دیگر را به عنوان یار تعویضی انجام داد، جایی که اولین بریس خود در لیگ برتر را به ثبت رساند. او در فینال جام یوفا 2000 به عنوان یار تعویضی بازی کرد، پنالتی خود را از دست داد و آرسنال در ضربات پنالتی به گالاتاسرای ترکیه باخت.

شوکر همچنین یک بار در جام اتحادیه مقابل میدلزبورو و دو بار در لیگ قهرمانان اروپا مقابل AIK (یک بار در خانه و یک بار خارج از خانه) گلزنی کرد. او در 22 بازی در لیگ برتر با آرسنال 8 گل (از جمله 3 بریس) به ثمر رساند.

وستهم

در وستهم، شوکر هرگز نتوانست جای خود را برای مدت طولانی در تیم اصلی پیدا کند و تنها 11 بازی در لیگ برتر در طول فصل برای این باشگاه انجام داد و دو گل به منچستریونایتد و ساندرلند زد. او همچنین یک بار در جام اتحادیه مقابل بلکبرن گلزنی کرد. دوران حرفه‌ای او در انگلستان با پایان آن فصل به پایان رسید، جایی که او برای فصل 2001/02 به تیم مونیخ 1860 پیوست.

مونیخ 1860

اولین گل او برای مونیخ 1860 در اولین بازی آنها پس از تعطیلات زمستانی به ثمر رسید، تلاشی با سر که پیروزی خانگی 3-0 بر کلن را تکمیل کرد. او اولین فصل حضور خود در بوندسلیگا را با 4 گل در 14 بازی به پایان رساند. در فصل 2002/03، شوکر در پیروزی خانگی 1-3 مونیخ مقابل آرمینیا بیله‌فلد در 2 نوامبر 2002 گلزنی کرد. او در بوندسلیگا در 25 بازی 5 گل به ثمر رساند. او همچنین پنج بازی در DFB-Pokal انجام داد و سه گل به ثمر رساند.

حرفه بین المللی

نگاه شوکر به گلزنی در شاهکارهای او در سطح جوانان به خوبی نشان داده شد. او با به ثمر رساندن شش گل در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در سال 1987 در شیلی، دومین گلزن برتر جهان شد. همچنین یوگسلاوی با 22 گل زده در مجموع رکورد قهرمانی را به نام خود ثبت کردند. یوگسلاوی با نسلی از استعدادهای آینده این عنوان را به دست آورد. برخی از این بازیکنان مانند روبرت پروسینچکی، زووانمیر بوبان و ایگور اشتیماچ به عنوان نماینده کرواسی حضور داشتند.

شوکر دوباره برای یوگسلاوی در بازی های المپیک تابستانی 1988 سئول بازی کرد. این حضور در بازی های مرحله گروهی مقابل برزیل و نیجریه انجام شد. در مدت دو سال، او در مسابقات قهرمانی زیر 21 سال یوفا ظاهر شد. او در پنج بازی چهار گل به ثمر رساند که یوگسلاوی در مرحله گروهی خود صدرنشین شد. شوکر تنها گل بازی برگشت تیمش در یک چهارم نهایی 3-0 را در مجموع مقابل بلغارستان به ثمر رساند. او یک بار دیگر مقابل ایتالیا گلزنی کرد. در فینال مقابل اتحاد جماهیر شوروی در بازی اول یک گل به ثمر رساند. در مجموع او در طول مسابقات قهرمانی هفت گل به ثمر رساند و کفش طلا را به دست آورد. یوگسلاوی نایب قهرمان شد و شوکر نیز به عنوان بازیکن طلایی مسابقات انتخاب شد.

تیم بزرگسالان

در سال 1990، شوکر در فهرست 22 نفره تیم ملی یوگسلاوی برای جام جهانی 1990 قرار گرفت. با این حال او در این مسابقات حضور نداشت. در 22 دسامبر 1990، شوکر اولین بازی خود را برای تیم ملی تازه تاسیس کرواسی در یک بازی دوستانه مقابل رومانی انجام داد. در سال 1991، او تنها دو بازی ملی خود را برای یوگسلاوی در سطح بزرگسالان انجام داد: در 27 فوریه 1991 در برابر ترکیه و در 16 مه 1991 در برابر جزایر فارو. در بازی آخر، شوکر اولین گل بین المللی خود را برای بزرگسالان به ثمر رساند. این شاهکار با توجه به اینکه کرواسی در آن زمان در فیفا و یوفا ثبت نشده بود مورد توجه قرار گرفت.

دومین و اولین بازی رسمی شوکر برای کرواسی در یک بازی دوستانه مقابل مکزیک در سال 1992 رخ داد که در آن او در پیروزی 3-0 یک گل به ثمر رساند. سپس کرواسی را با 12 گل در 10 بازی در مراحل مقدماتی، به اولین تورنمنت بین‌المللی بزرگشان، یورو 1996 هدایت کرد. در طول مرحله نهایی یورو 1996 در انگلیس، او در چهار بازی سه گل به ثمر رساند، از جمله دو گل در برد 3-0 مرحله گروهی مقابل دانمارک مدافع عنوان قهرمانی. در این مسابقه بود که او با یک شوت فراموش نشدنی از روی سر پیتر اشمایکل که هنوز هم به عنوان یکی از بهترین گل های تاریخ جام ملت‌های اروپا شناخته می‌شود، گل نهایی را رقم زد. شاهکارهای شوکر در طول تورنمنت باعث شد که او به تیم منتخب تورنمنت راه یابد.

شوکر پس از به ثمر رساندن 5 گل در 9 بازی در مراحل مقدماتی جام جهانی 1998 فرانسه، در اولین حضور کرواسی در جام جهانی راه یافت. در این مسابقات، او در هفت بازی شش گل به ثمر رساند و در هر بازی کرواسی گلزنی کرد. اینها شامل گل‌های پیروزی 1-0 مقابل ژاپن در مرحله گروهی و رومانی در مرحله یک هشتم نهایی بود. در مرحله یک چهارم نهایی مقابل آلمان، شوکر توسط کریستین ورنس به زمین افتاد که مستقیماً کارت قرمز دریافت کرد. شوکر گل نهایی را در پیروزی 3-0 به ثمر رساند. او همچنین با زدن گل اول در نیمه نهایی مقابل فرانسه این تیم را در آستانه فینال رساند. لیلیان تورام با تنها دو گل بین‌المللی خود بازی را برای میزبان به ارمغان آورد تا فرانسه با نتیجه 2-1 پیروز شود و به فینال راه یابد. در بازی رده‌بندی، شوکر در پیروزی 2-1 مقابل هلند گل برتری مسابقه را به ثمر رساند و کرواسی را در اولین حضور خود در جام جهانی از زمان استقلال خود به مقام سوم رساند. شوکر برنده کفش طلا به عنوان بهترین گلزن مسابقات و همچنین توپ نقره به عنوان دومین بازیکن برتر جام جهانی، پس از رونالدو برزیلی شد.

پس از جام جهانی 1998، شوکر برای کرواسی در روند بی ثمر خود برای صعود به یورو 2000 ظاهر شد. شوکر در تلاش برای زنده نگه داشتن امیدهای کرواسی، زمانی که در دقیقه 94 مقابل جمهوری ایرلند در استادیوم ماکسیمیر زاگرب به ثمر رساند، مورد توجه قرار گرفت. این برد تضمین کرد که کرواسی هنوز شانس زیادی برای راهیابی به مسابقات خواهد داشت. کروات‌ها در بازی آخر مقدماتی خود، تساوی 2-2 در خانه مقابل یوگسلاوی، چنین چیزی را از دست دادند. شوکر یک گل مردود دیرهنگام به ثمر رساند که اگر قبول می‌شد، می‌توانست صلاحیت کرواسی را تضمین کند. او در طول این رقابت‌ها در هفت بازی چهار گل به پایان رساند.

شوکر در جام جهانی 2002 در کره جنوبی و ژاپن نیز در تیم کرواسی حضور داشت. با این حال، او تنها 63 دقیقه در مسابقات بازی کرد، در شکست 1-0 مقابل مکزیک در بازی نخست کرواسی. پس از حذف کرواسی، شوکر از فوتبال ملی خداحافظی کرد. شوکر در مجموع 71 بازی ملی در دوران بزرگسالی خود انجام داد، 2 بازی برای یوگسلاوی و 69 بازی برای کرواسی. این مهاجم در مجموع 46 گل ملی به ثمر رساند. او با 45 گل بهترین گلزن تاریخ کرواسی است. 12 گل او در طول رقابت های مقدماتی یورو 1996 رکوردی بود که برای بیش از 10 سال پابرجا بود که دیوید هیلی از ایرلند شمالی در سال 2007 پس از به ثمر رساندن 13 گل در مرحله مقدماتی یورو 2008، این رکورد را شکست.

پس از بازنشستگی

شوکر مدرسه فوتبال خود را با عنوان آکادمی فوتبال داور شوکر با اردوهای آموزشی در زاگرب و چندین شهر دیگر کرواسی تأسیس کرد. ایده این آکادمی در اواخر دوران بازی او شکل گرفت.

جنجال‌ها

در سال 1996، شوکر در جمع دو جنایتکار سرشناس، بر سر قبر دیکتاتور فاشیست کرواسی و عامل نسل کشی، پوگلونیک آنته پاولیچ، عکس گرفت. در سال 2011، شوکر به دلیل سرقت سکه‌های عتیقه باقی مانده توسط مسافر دیگری در هواپیما جریمه شد. او به جای گزارش یافته‌های خود و تحویل سکه‌ها، تصمیم گرفت آنها را به دوست دخترش بدهد که سعی کرد آنها را بفروشد. در سال 2015، انجمن روزنامه‌نگاران کرواسی (HND) شوکر را به ممانعت از آزادی اطلاعات و ممانعت فیزیکی خبرنگاران از گزارش‌دهی و انجام کارشان متهم کرد.

اخرین بروزرسانی: ۸ ماه پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به داور شوکر