loading
در حال بررسی درخواست شما

گایل کلیشی

پروفایل بازیکن

  • نام : گایل کلیشی
  • تاریخ تولد : 1364/5/4 ( ۳۸ سال و ۳۴۲ روز پیش )
  • ملیت : فرانسه
  • پست بازی : مدافع
  • ورود به باشگاه: 1382/5/13 ( ۲۰ سال و ۳۲۹ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1390/4/13 ( ۱۲ سال و ۳۵۸ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۷ سال و ۱۱ ماه
  • باشگاه پیشین: کان
  • بازدید: ۷۳,۴۱۶ بار
22

گائل دیمیتری کلیشی متولد 26 ژوئیه 1985 یک فوتبالیست حرفه‌ای فرانسوی است که برای باشگاه Servette سوپر لیگ سوئیس بازی می‌کند. کلیشی در شهر تولوز متولد شد و فوتبال خود را با بازی در باشگاه‌های آماتوری مانند JS Cugnaux، AS Muret و Tournefeuille آغاز کرد. در سال 2001، او به منطقه Provence-Alpes-Côte d'Azur نقل مکان کرد تا برای باشگاه حرفه ای کان بازی کند. کلیشی اولین بازی حرفه‌ای خود را برای این باشگاه در فصل 2002/03 انجام داد، در حالی که باشگاه در Championnat National، سطح سوم فوتبال فرانسه بازی می‌کرد. پس از سه فصل حضور در کان، در سال 2003، آرسن ونگر، سرمربی و هموطنش، او را متقاعد کرد که به آرسنال در انگلیس بپیوندد. در اولین فصل کلیشی با این باشگاه، او عضوی از تیمی بود که شکست ناپذیر نام داشت و در کل لیگ شکست نخورد. در نتیجه این عنوان، کلیشی در 18 سال و 10 ماهگی به جوانترین بازیکنی تبدیل شد که مدال قهرمانی لیگ برتر را کسب کرده است.

پس از سه فصل نیمکت نشین بودن اشلی کول، در فصل 2006/07، کلیشی به یک بازیکن ثابت تبدیل شد. در فصل 2007/08، او در تمام 38 بازی لیگ حضور داشت. عملکرد او در طول فصل باعث شد تا در تیم منتخب سال اتحادیه فوتبالیست های حرفه‌ای (PFA) حضور پیدا کند. به غیر از قهرمانی در لیگ برتر، او همچنین در سال 2004 سوپرکاپ را با آرسنال فتح کرده است. کلیشی در سال 2011 با منچسترسیتی به موفقیت های بیشتری دست یافت و دو قهرمانی دیگر در لیگ برتر (2011/12 و 2013/14) و دو جام اتحادیه (2014 و 2016) را به آن اضافه کرد. او در سال 2017 پس از 14 سال انگلیس را به مقصد استانبول باشاکشهیر ترکیه ترک کرد و با این تیم در سال 2020 قهرمان لیگ ملی شد.

کلیشی بازیکن سابق تیم ملی جوانان فرانسه است و در هر سطحی که واجد شرایط حضور در آن بود، نماینده کشورش بوده است. قبل از بازی برای تیم بزرگسالان، او در تیم زیر 17 سال بازی کرد که در مسابقات قهرمانی فوتبال زیر 17 سال اروپا در سال 2002 به نایب قهرمانی رسید. کلیشی اولین بازی ملی خود را در سپتامبر 2008 در بازی مقدماتی جام جهانی 2010 مقابل صربستان انجام داد. او اولین حضور در تورنمنت بین المللی مهم را برای فرانسه در جام جهانی 2010 انجام داد. کلیشی در بازی با آفریقای جنوبی در آخرین بازی مرحله گروهی ظاهر شد. او پیش از انجام آخرین بازی ملی خود در سال 2013، علاوه بر این، در یورو 2012 نیز حضور داشت.

اوایل زندگی

کلیشی در تولوز، در جنوب غربی فرانسه به دنیا آمد و بزرگ شد. مادرش، ژاکلین، یک پرستار پزشکی است، در حالی که پدرش، کلود، یک معلم بود. زمانی که کلیشی فوتبال خود را آغاز کرد، پدرش اغلب به عنوان مربی و داور پاره وقت خدمت می‌کرد. کلیشی در سن 15 سالگی در حالی که برای کان بازی می‌کرد، نزدیک بود بمیرد. پس از بالا رفتن از حصار فلزی هنگام عبور از زمین در محوطه باشگاه، حلقه‌ای که او به دست داشت در حصار گیر کرد که در نتیجه پوست و بافت انگشت چهارم دست راستش به طور کامل کنده شد. در حین عمل هفت ساعته ترمیم انگشت، قلب کلیشی به دلیل مشکل در ریه از تپش ایستاد و بعد از 15 ثانیه دوباره راه اندازی شد. دکتری که رهبری این عمل را بر عهده داشت بقای کلیشی را "معجزه" توصیف کرد، در حالی که خود بازیکن اعتراف کرد که این مصیبت نگرش او را نسبت به زندگی را تغییر داد و گفت: "این باعث شد متوجه شوم که زندگی می تواند سریع پیش برود. می‌توانید فردا را نبینید، بنابراین باید از آن نهایت لذت را ببرید تا روز بعد از هیچ چیز پشیمان نشوید. شما می‌توانید به آینده نگاه کنید، اما نه چندان دور''.

در آغاز کار

کلیشی فوتبال خود را در سن 5 سالگی با بازی برای باشگاه شهر خود AS Hersoise آغاز کرد. او در ابتدا بازیکنی راست‌پا بود، اما با مربیگری قاطع پدرش، پای چپ کلیشی به مرور زمان به پای اصلی او تبدیل شد. یکی از نمونه‌های این تمرینات پدرش در یک بازی جام جوانان منطقه‌ای بود که پدرش داوری آن را بر عهده داشت. پدر کلیشی به پسرش اطلاع داد که اگر با پای راستش گل بزند، آن را مردود خواهد کرد. به دنبال آن، کلیشی پای چپ خود را تا جایی رشد داد که در نهایت پای راست خود را فراموش کرد. پس از پنج فصل با هرسویز، کلیشی به JS Cugnaux، یک باشگاه محلی پیوست.

او تنها یک سال را در این باشگاه گذراند و به AS Muret رفت. در سال 1998، کلیشی به AS Tournefeuille پیوست و شروع به تحصیل در دوره متوسطه در کالج لئوناردو داوینچی کرد. در طول مدت حضورش در تورنفو، او برای حضور در Pôle Espoirs de Castelmaurou انتخاب شد، یک آکادمی منطقه ای واقع در منطقه میدی-پیرنه که بازیکنانی مشابه آکادمی Clairefontaine در ایل-دو-فرانس آموزش می داد. کلیشی سه سال را در این مرکز در روزهای هفته تمرین کرد و آخر هفته ها با تورنفوی بازی کرد. در سال 2000، پس از پیشرفت در Tournefeuille و Castelmaurou، کلیشی به مجموعه ای از باشگاه های حرفه‌ای، از جمله اوسر، بوردو و تولوز که به دنبال دریافت خدمات او بودند، مرتبط شد. این بازیکن جوان در نهایت تصمیم گرفت به منطقه Provence-Alpes-Côte d'Azur نقل مکان کند تا برای باشگاه حرفه‌ای کان بازی کند.
 
کلیشی در سال 2000 در حالی که این باشگاه در لیگ دسته دوم فرانسه بازی می‌کرد، به کان پیوست. زمانی که کلیشی در باشگاه بود، عمدتاً به عنوان هافبک میانی بازی می‌کرد و توسط کریستین لوپز، ملی پوش سابق فرانسوی و بازیکن سنت اتین نظارت می‌شد. او کار خود را با باشگاه شروع کرد و در آکادمی جوانان آن در کنار جولین فابرت بازی کرد. در اواخر فصل 2001/02، کلیشی مدتی را صرف بازی در تیم ذخیره باشگاه در Championnat de France amator 2، سطح پنجم فوتبال فرانسه کرد. در فصل بعد، با بازی باشگاه در Championnat National، سطح سوم فوتبال فرانسه، او توسط لوپز که اکنون مدیریت باشگاه را بر عهده داشت، به طور دائم به تیم بزرگسالان ارتقا یافت. کلیشی بعداً زیر نظر رابرت بیگس و پس از اخراج لوپز بازی کرد و در 15 بازی با این تیم دو گل پاس گل داد.

آرسنال

2003/04

آرسن ونگر، زمانی که این بازیکن برای اولین بار در سن 16 سالگی به کان آمد، متوجه استعدادهای کلیشی شده بود. پس از فصل 2002/03، ونگر مستقیماً با کلیشی تماس گرفت تا این بازیکن را به خدمت بگیرد. در ژوئن 2003، مربی آرسنال از خانواده کلیشی در تورنفوی بازدید کرد و به او پیشنهاد قرارداد حرفه‌ای با باشگاه داد. ونگر به کلیشی اطلاع داد که "تو بازی می‌کنی" که برای متقاعد کردن بازیکن و خانواده‌اش کافی بود. همانطور که ونگر وعده داده بود، کلیشی فصل را در تیم بزرگسالان باشگاه به عنوان ذخیره اشلی کول آغاز کرد.

او اولین بازی باشگاهی خود را در 28 اکتبر 2003 در کنار سسک فابرگاس در یک رویارویی با روترهام در جام اتحادیه انجام داد. آرسنال در ضربات پنالتی با کلیشی که ضربه پنالتی‌اش را به گل تبدیل کرد، برنده شد. در 22 نوامبر، کلیشی اولین بازی خود را در لیگ در پیروزی 3-0 مقابل بیرمنگام انجام داد. پس از مصدومیت کول در دسامبر، کلیشی در 9 بازی متوالی ظاهر شد که 6 تای از آنها به عنوان بازیکن فیکس بود. در 24 فوریه 2004، او اولین بازی خود را در لیگ قهرمانان اروپا در اولین بازی دور حذفی مقابل سلتاویگو انجام داد.

کلیشی فصل را با حضور در هفت مسابقه دیگر به پایان رساند. در 9 می 2004، او به عنوان بازیکن تعویضی در پیروزی 1-0 آرسنال در لیگ مقابل فولام ظاهر شد. یک هفته بعد، کلیشی در آخرین بازی لیگ فصل روی نیمکت ظاهر شد، پیروزی 2-1 مقابل لسترسیتی. این پیروزی آرسنال، یک فصل از لیگ بدون شکست را تضمین کرد که منجر به این شد که این باشگاه به دومین تیم در سطح اول تاریخ فوتبال انگلیس تبدیل شود که یک فصل لیگ را بدون شکست به پایان رسانده است. در نتیجه این عنوان، کلیشی در 18 سال و 10 ماهگی به جوانترین بازیکنی تبدیل شد که قهرمان لیگ برتر شده است.

2004/05

کلیشی برای فصل 2004/05 گزینه دوم دفاع چپ بعد از اشلی کول باقی ماند. ونگر این مدافع جوان را به عنوان گزینه اول برای مسابقات جام حذفی انتخاب کرد. کلیشی در هر دور به عنوان شروع کننده بازی ظاهر می‌شد تا اینکه آرسنال به نیمه نهایی رسید و کول جایگزین او شد. این باشگاه در نهایت با شکست منچستر یونایتد با نتیجه 5-4 در ضربات پنالتی برنده این رقابت شد تا کلیشی اولین کاپ حذفی خود را به دست آورد. در لیگ برتر، کلیشی در 15 بازی (7 بازی ثابت) ظاهر شد. در لیگ قهرمانان اروپا، او تنها دو بار به میدان رفت. پیروزی 5-1 در مرحله گروهی مقابل روزنبورگ و شکست 3-1 در مرحله حذفی مقابل بایرن مونیخ. فصل کلیشی در نهایت در آوریل به دلیل آسیب دیدگی مکرر پا پیش از موعد به پایان رسید.


 
2005/06

در فصل 2005/06، پس از اینکه اشلی کول دچار شکستگی پا شد، فرصتی برای به دست آوردن جایگاه ثابت در ترکیب اصلی به کلیشی داده شد. به نظر می‌رسید این مصدومیت نشان می‌دهد که کلیشی در زمان استراحت کول فرصت ارزشمندی را برای حضور در ترکیب اصلی به دست می‌آورد، با این حال، پس از حضور در شش بازی متوالی به عنوان یار ثابت، کلیشی در ماه نوامبر دچار مصدومیت مشابهی شد که او را به مدت چهار ماه از میادین محروم کرد. او در 25 آوریل 2006 در بازی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل ویارئال به تیم بازگشت و جانشین متئو فلامینی مصدوم شد.

در دقایق پایانی مسابقه، کلیشی در محوطه جریمه مرتکب خطا روی خوزه ماری شد که پنالتی خوان رومن ریکلمه را ینس لمن مهار کرد. اگر پنالتی ریکلمه تبدیل به گل می‌شد، بازی به وقت اضافه می‌رفت. هفته بعد در لیگ برتر در پیروزی 3-0 مقابل ساندرلند، کلیشی دوباره دچار آسیب دیدگی پای خود شد. این اتفاق باعث شد که کلیشی فینال لیگ قهرمانان 2006 را از دست بدهد و تمام بازی را روی نیمکت بنشیند. آرسنال در این دیدار با نتیجه 2-1 مغلوب بارسلونا شد.

2006/07

در طول سال 2006، کلیشی برای بازسازی آسیب دیدگی پای خود تلاش کرد. مصدومیت به قدری برای بازیکن آزاردهنده شد که ونگر مجبور شد در روند توانبخشی مداخله کند. متعاقباً، ونگر، کلیشی را توصیه کرد که از دکتر مارک میرسون، مدیر ارتوپدی و پزشکی موسسه بازسازی پا و مچ پا در مرکز پزشکی مرسی در بالتیمور، مریلند بازدید کند. کلیشی در ژوئن 2006 به ملاقات میرسون رفت و مجبور به جراحی دیگری شد. این عمل منجر به از دست دادن مسابقات قهرمانی فوتبال زیر 21 سال اروپا در سال 2006 و همچنین سه ماه حضور در رقابت‌های داخلی با آرسنال شد.

در آگوست 2006، اشلی کول باشگاه را به مقصد چلسی ترک کرد، انتقالی که راه را برای کلیشی هموار کرد تا به عنوان بازیکن فیکس دائمی بازی کند. در سه فصل به عنوان ذخیره کول، کلیشی در مجموع 24 بازی در لیگ برای آرسنال و 57 بازی در کل رقابت‌ها انجام داد. کلیشی در 14 اکتبر 2006 در پیروزی 3-0 مقابل واتفورد به عنوان بازیکن تعویضی به تیم بازگشت. او ده روز بعد به ترکیب اصلی بازگشت و تمام 90 دقیقه را در جام اتحادیه مقابل وست بروم به میدان رفت. کلیشی، متعاقباً در 19 بازی بعدی به عنوان بازیکن فیکس ظاهر شد. در 3 مارس 2007، کلیشی در پیروزی 2-1 مقابل ردینگ یک پاس گل به ژولیو باپتیستا داد.

2007/08
 
در فصل 2007/08، کلیشی بدون شک بهترین فصل دوران حرفه‌ای خود را داشت. او در 49 بازی از بالاترین سطح حرفه‌ای ظاهر شد و تنها بازیکن تیم بود که در تمام 38 بازی لیگ حضور داشت. کلیشی همچنین 6 پاس گل به ثبت رساند که دو تای آنها در پیروزی های متوالی لیگ مقابل اورتون و وستهم در دسامبر و ژانویه به ثبت رسیدند. در 28 آوریل 2008، او در پیروزی 6-2 مقابل دربی کانتی دو پاس گل داد.

کلیشی به دلیل عملکردش در طول فصل، در کنار هم تیمی هایش باکاری سانیا، امانوئل آدبایور و فابرگاس در تیم منتخب سال از نگاه انجمن فوتبالیست های حرفه‌ای (PFA) انتخاب شد. او همچنین در نظرسنجی هواداران آرسنال برای بهترین بازیکن فصل این باشگاه در جایگاه دوم قرار گرفت. با این حال، با وجود عملکرد چشمگیر کلیشی، آرسنال برای سومین فصل متوالی نتوانست هیچ جامی را کسب کند. در 16 می 2008، آرسنال به کلیشی قرارداد دو ساله تا ژوئن 2012 تمدید کرد.

2008/09

در طول بازی‌های پیش فصل آرسنال قبل از آغاز فصل 2008/09، کلیشی برای اولین بار در پیروزی 2-1 مقابل بارنت کاپیتان تیم شد. او در طول فصل با وجود ظهور کیران گیبس، در بین یازده بازیکن اصلی تیم باقی ماند. در 1 نوامبر 2008، کلیشی اولین گل حرفه‌ای خود را در شکست 2-1 مقابل استوک به ثمر رساند. در آوریل 2009، پس از حضور مداوم در اکثر فصل، کلیشی به دلیل مصدومیت نامشخصی مسابقات را از دست داد. پس از چند هفته دوری از میادین، در اوایل ماه می اعلام شد که این مدافع باقیمانده فصل 2008/09 را به دلیل آسیب دیدگی کمر از دست خواهد داد.

2009/10

مشابه آسیب دیدگی پایش در سه فصل پیش، در طول فصل 2009/10، آسیب دیدگی کمر کلیشی عود کرد، پس از اینکه مشخص شد این بازیکن در پیروزی 3-0 تیم مقابل تاتنهام دچار شکستگی از ناحیه کمر شده است. کلیشی علیرغم اینکه در ابتدا یک ماه از میادین دور بود، ده هفته را از دست داد و در ژانویه 2010 به تیم بازگشت. او در تمام بازی‌های باقی‌مانده باشگاه به استثنای یک بازی حضور داشت.

2010/11
 
کلیشی آماده فصل 2010/11 را به عنوان دفاع چپ اصلی آغاز کرد. در 30 اکتبر، او به تنها گلی که الکس سانگ در برد این تیم مقابل وستهم زد، پاس گل داد. کلیشی دومین گل دوران حرفه‌ای خود را در 2 مارس 2011 در برد 5-0 تیم مقابل لیتون اورینت در بازی مجدد جام حذفی به ثمر رساند. کلیشی در مجموع 264 بازی انجام داد و دو بار برای آرسنال گلزنی کرد.

منچسترسیتی

در 4 ژوئیه 2011، تایید شد که منچسترسیتی با قراردادی چهار ساله، کلیشی را با مبلغی نامشخص، که تصور می‌شود حدود 7 میلیون پوند باشد، از آرسنال به خدمت گرفته است. کلیشی اولین حضور خود را برای سیتی در تور ایالات متحده این باشگاه انجام داد. او سپس اولین بازی خود را در برابر منچستریونایتد در سوپرجام 2011 و اولین بازی خود را در لیگ برتر مقابل سوانزی انجام داد. در 13 می 2012، آخرین روز از فصل لیگ برتر، کلیشی بازی را از ابتدا شروع کرد و 90 دقیقه کامل را در برابر کوئینز پارک رنجرز بازی کرد و در سی و هفتمین حضور خود در این رقابت‌ها برای سیتی، با نتیجه 3-2 پیروز شد تا قهرمان لیگ برتر شود.

کلیشی دومین مدال قهرمانی لیگ برتر در دوران حرفه‌ای خود را بعد از فصل 2003/04 به دست آورد. کلیشی در می 2013 برای قراردادی 4 ساله برای حفظ وی در اتحاد تا سال 2017 با سیتی به توافق رسید. کلیشی در سال 2014 یک قهرمانی دیگر در لیگ برتر به دست آورد، زیرا منچسترسیتی در آخرین روز فصل برای بازپس گیری عنوان قهرمانی لیگ برتر لیورپول را کنار زد. کلیشی اولین گل خود را برای منچستر سیتی در 30 نوامبر 2014 در پیروزی 0-3 مقابل ساوتهمپتون در استادیوم سنت مری به ثمر رساند. در 25 می 2017، منچسترسیتی اعلام کرد که کلیشی باشگاه را ترک خواهد کرد.

استانبول باشاکشهیر

در 7 ژوئیه 2017، استانبول باشاکشهیر اعلام کرد که کلیشی آزمایشات پزشکی را پشت سر گذاشته است و به دنبال آن قراردادی 3 ساله با این باشگاه ترکیه‌ای امضا کرد. در 19 ژوئیه 2020، کلیشی به باشاکشهیر کمک کرد تا اولین قهرمانی خود در لیگ را کسب کند و پاس گل تنها گل بازی را در پیروزی باشگاه مقابل کایسری اسپور در روز ماقبل آخر فصل به ثمر رساند.

سروت

در 2 دسامبر 2020، کلیشی با انتقالی رایگان و قراردادی 18 ماهه به سروت در سوپرلیگ سوئیس پیوست.

تیم ملی فرانسه

در 31 ژانویه 2008، کلیشی برای اولین بار برای بازی مقابل اسپانیا به تیم ملی فرانسه دعوت شد. با این حال، او در عوض برای تیم B در بازی دوستانه مقابل کنگو، که یک روز قبل از بازی دوستانه اسپانیا برگزار شد، بازی کرد. پس از چندین دعوت شدن دیگر در سال 2008، کلیشی سرانجام اولین بازی خود را در 10 سپتامبر 2008 در مسابقه مقدماتی جام جهانی 2010 مقابل صربستان انجام داد. ماه بعد، او در پیروزی 3-1 مقابل تونس و اتریش به عنوان بازیکن فیکس ظاهر شد. در یک سال و نیم بعدی، کلیشی نتوانست نماینده فرانسه در سطح بین المللی باشد.

با وجود این، او در فهرست اولیه 30 نفره دومنک برای شرکت در جام جهانی 2010 قرار گرفت. کلیشی بعداً در لیست 23 نفره انتخاب شد تا به عنوان ذخیره پاتریس اورا، خدمت کند. در این مسابقات، فرانسه عملکرد فاجعه‌باری را به نمایش گذاشت، زیرا بازیکنان در واکنش به اختلاف نظر در مورد اخراج نیکلاس آنلکا از تیم، دست به اعتصاب زدند. در آخرین بازی مرحله گروهی این تیم مقابل آفریقای جنوبی میزبان، در حالی که چند بازیکن کهنه کار در ترکیب حضور نداشتند، کلیشی به عنوان یار فیکس قرار گرفت و کل بازی را در باخت 2-1 این تیم انجام داد که منجر به حذف این تیم از مسابقات شد. در نتیجه شورش بازیکنان، کلیشی به همراه 22 نفر دیگر از تیم برای بازی دوستانه این تیم مقابل نروژ محروم شدند.
 
به دلیل محرومیت 5 جلسه ای اورا، لوران بلان، سرمربی جدید تیم ملی، کلیشی را به عنوان یار ثابت قرار داد. در نوامبر 2010، کلیشی نیمکت نشین اریک آبیدال شد. پس از تشخیص تومور در کبد آبیدال، اورا به تیم بازگشت و در اولین بازی خود به عنوان دفاع چپ در خط دفاعی قرار گرفت. کلیشی بعداً اعتراف کرد که از این تصمیم ناامید شده، اما به انتخاب مربی احترام گذاشت. در ژوئن 2012، او در لیست 23 نفره فرانسه برای شرکت در یورو 2012 در لهستان و اوکراین قرار گرفت. او در دو بازی آخر گروه مقابل اوکراین و سوئد و همچنین باخت 2-0 مقابل اسپانیا در یک چهارم نهایی مسابقات حاضر بود.

اخرین بروزرسانی: ۱ سال و ۶ روز پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به گایل کلیشی

اخبار بیشتر از گایل کلیشی