loading
در حال بررسی درخواست شما

اولیویه ژیرو

پروفایل بازیکن

  • نام : اولیویه ژیرو
  • تاریخ تولد : 1365/7/8 ( ۳۷ سال و ۲۴۸ روز پیش )
  • ملیت : فرانسه
  • پست بازی : مهاجم
  • ورود به باشگاه: 1391/4/6 ( ۱۱ سال و ۳۳۷ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1396/11/11 ( ۶ سال و ۱۱۷ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۵ سال و ۷ ماه
  • باشگاه پیشین: مون‌پلیه
  • بازدید: ۷۶۲,۳۱۲ بار
12

اولیویه جاناتان ژیرو متولد 30 سپتامبر 1986
 
ژیرو دوران حرفه‌ای باشگاهی خود را با بازی در باشگاه گرنوبل شروع کرد، قبل از اینکه در سال 2008 در سن 21 سالگی با تورز قرارداد امضا کند. او در سال 2010 پس از کسب عنوان بهترین گلزن لیگ، به عنوان بهترین بازیکن لیگ 2 انتخاب شد. او متعاقباً با انتقالی به ارزش 2 میلیون یورو به مون پلیه نقل مکان کرد و اولین قهرمانی این باشگاه در لیگ 1 را به دست آورد و در سال 2012 به عنوان بهترین گلزن لیگ انتخاب شد. او سپس به آرسنال پیوست، جایی که سه جام حذفی را برای کمک به پایان دادن به بی‌جامی 9 ساله آرسنال کسب کرد و هجدهمین گلزن برتر تاریخ باشگاه شد.

ژیرو در سال 2018 با انتقالی به ارزش 18 میلیون پوند (20.7 میلیون یورو) با چلسی قرارداد امضا کرد و جام حذفی، لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را به دست آورد. ژیرو سپس در سال 2021 با میلان قرارداد امضا کرد و به آنها کمک کرد تا در فصل 2021/22 قهرمان سری آ شوند که به دوران بی‌جامی 11 ساله این باشگاه در لیگ پایان داد. ژیرو در سال 2011 در سن 25 سالگی اولین بازی ملی خود را برای فرانسه انجام داد و از آن زمان تاکنون بیش از 120 بازی ملی از جمله حضور در شش تورنمنت بزرگ انجام داده است. او بهترین گلزن تاریخ کشورش است و با دریافت کفش برنز به عنوان دومین گلزن برتر، فرانسه به نایب قهرمانی یورو 2016 رسید. او بعداً در جام جهانی 2018 قهرمان شد و در یورو 2020 و همچنین جام جهانی 2022 ظاهر شد، جایی که فرانسه به عنوان نایب قهرمان و ژیرو دوباره کفش برنز را دریافت کرد.

اوایل زندگی

اولیویه ژیرو در Chambéry فرانسه در منطقه Rhône-Alpes به دنیا آمد و در روستای نزدیک به Froges در نزدیکی گرنوبل بزرگ شد. ژیرو از طریق هر دو مادربزرگش (ایوون آووگادرو و آنتونیا گایاتو) اصالتی ایتالیایی دارد. مستقل از حرفه حرفه‌ای خود، ژیرو، پس از اخذ مدرک لیسانس خود در اقتصاد و علوم اجتماعی، سال دوم مدرک را در رشته علوم و فنون فعالیت های بدنی و ورزشی در دانشگاه جوزف فوریه در گرنوبل به پایان رساند. ژیرو فوتبال سازمان یافته ای را برای باشگاه شهر خود، Olympique Club de Froges شروع کرد. او شش سال در این باشگاه تمرین کرد و سپس در سن 13 سالگی به باشگاه حرفه‌ای گرنوبل پیوست.

گرنوبل

ژیرو پنج سال را در آکادمی جوانان گرنوبل گذراند تا اولین قرارداد حرفه‌ای خود را در سن 21 سالگی امضا کند. قبل از فصل 2005/06، او به تیم ذخیره باشگاه که در Championnat de France Amateur 2، سطح پنجم فوتبال فرانسه بازی می‌کرد، ارتقا یافت. ژیرو به سرعت به بازیکن مهمی در تیم تبدیل شد و در 15 بازی 15 گل به ثمر رساند. عملکرد او در طول هفت ماه با تیم ذخیره باعث شد که این بازیکن در مارس 2006 توسط مربی تیری گودت به تیم بزرگسالان دعوت شود. ژیرو اولین بازی حرفه ای خود را در 27 مارس انجام داد و به عنوان یک بازیکن تعویضی در اواخر بازی در تساوی 1-1 با گوگنون در لیگ 2 ظاهر شد.

ژیرو برای فصل 07-2006 توسط سرمربی جدید پیتون پولیکون و نیکولا مالگری به طور دائم به تیم بزرگسالان ارتقا یافت و پیراهن شماره 22 به او اختصاص یافت. پس از حضور به عنوان بازیکن تعویضی در اولین بازی این تیم در لیگ، او اولین شروع حرفه‌ای خود را در شکست 2-1 خارج از خانه مقابل نیورت انجام داد و در کل مسابقه بازی کرد. در 26 فوریه 2007، ژیرو اولین گل حرفه‌ای خود را به ثمر رساند و در دیدار با لوهاور در وقت اضافه برنده شد. او در مجموع 18 بازی کرد و دو گل به ثمر رساند و گرنوبل در رده پنجم قرار گرفت.

قرضی در ایستر

ژیرو در تلاش برای کسب مقداری زمان برای بازی، فصل 08-2007 را به صورت قرضی در ایستر در Championnat National، سطح سوم فوتبال فرانسه، گذراند. زیر نظر مربی فردریک آرپینون، او به پیشرفت خود به عنوان یک مهاجم ادامه داد و در دومین بازی خود با این باشگاه، اولین گل خود را در پیروزی 2-1 مقابل لاوال به ثمر رساند. او فصل را با گلزنی در دیدارهای لیگ آوریل مقابل پاریس و مارتیگ به پایان رساند که مجموع گل های او را با ایستر به 14 رساند. پس از یک دوره قرضی موفق، ژیرو به گرنوبل بازگشت و امیدوار بود که زمان بازی قابل توجهی را دریافت کند زیرا این باشگاه اکنون در لیگ 1 بازی می‌کرد.

تورز

در 28 می 2008، گزارش شد که ژیرو با یک قرارداد سه ساله با باشگاه تورز در لیگ 2 موافقت کرده است. ژیرو پیراهن شماره 12 را دریافت کرد و به دلیل مصدومیت، اولین بازی خود را برای باشگاه در 3 سپتامبر 2008 در شکست 2-1 مقابل بولون در کوپه دو لا لیگ انجام داد. او اولین بازی خود را در لیگ یک هفته بعد انجام داد و کل بازی را در پیروزی 1-0 مقابل نیمز انجام داد. یک ماه بعد، ژیرو اولین گل خود را برای این باشگاه به ثمر رساند و در بازی لیگ مقابل لنز، گل اول را به ثمر رساند. در نیمه دوم، او یک گل دیگر به ثمر رساند تا با نتیجه 3-1 پیروز شود. در دور بعدی مقابل باشگاه ژان دارک Réunionais، ژیرو چهار گل در برد 7-1 به ثمر رساند. ژیرو فصل را با 27 بازی و 14 گل به پایان رساند.

در فصل 2009/10، ژیرو به دنبال جدایی تنما ندایه به نانت به عنوان مهاجم اصلی ارتقا یافت. این صعود بلافاصله نتیجه داد زیرا ژیرو در بازی ابتدایی این تیم دو گل به ثمر رساند. در 18 آگوست 2009، او اولین گل لیگ خود را در مقابل همان حریف در یک پیروزی دیگر به ثمر رساند. پس از یک گل دیگر در لیگ در پیروزی مقابل گینگام، در 18 سپتامبر، ژیرو هر چهار گل تور را در برد 4-2 مقابل آرل آوینیون به ثمر رساند. در 26 ژانویه 2010، گزارش شد که مون پلیه ژیرو را با قراردادی 3 و نیم ساله از تورز به خدمت گرفته است. مبلغ انتقال 2 میلیون یورو بود و همچنین اعلام شد که مونپلیه ژیرو را تا پایان فصل 2009/10 به تورز قرض خواهد داد. او فصل را با 42 بازی و 24 گل به پایان رساند. ژیرو در لیگ 21 گل زد و بهترین گلزن لیگ شد. پس از این فصل، او به عنوان بهترین بازیکن سال لیگ 2 اتحادیه ملی فوتبالیست های حرفه‌ای (UNFP) انتخاب شد و در تیم منتخب سال لیگ قرار گرفت.

مونپلیه

ژیرو در 1 ژوئیه 2010 رسما به مونپلیه پیوست. او به طور همزمان اولین بازی باشگاهی و اروپایی خود را در 29 ژوئیه در اولین بازی دور سوم مقدماتی لیگ اروپا با باشگاه مجارستانی Győri ETO انجام داد. در این دیدار ژیرو اولین گل خود را برای این باشگاه در نیمه اول به ثمر رساند. مون‌پلیه با گل ژیرو پیروز شد، اما پس از شکست در ضربات پنالتی در بازی برگشت، در مجموع شکست خورد. ژیرو اولین بازی خود در لیگ را در اولین بازی این تیم در این رقابت‌ها انجام داد.

در 28 آگوست، او اولین گل لیگ خود را در برد 1-0 خارج از خانه مقابل والنسین به ثمر رساند. در کوپه دو لا لیگ، مون پلیه در کمال تعجب به فینال این رقابت ها رسید. ژیرو در نیمه نهایی مقابل پاری سن ژرمن تمام بازی را انجام داد که به وقت اضافه رفت. در دقیقه 117، او گل پیروزی را به ثمر رساند تا مونپلیه را به اولین فینال مهم خود از فصل 1993/94 که باشگاه به فینال کوپه دو فرانس رسید، فرستاد. در فینال کوپه د لا لیگ 2011، مونپلیه به مصاف مارسی رفت و با گل تایه تایوو 1-0 شکست خورد. پس از پایان فصل به عنوان بهترین گلزن باشگاه، در 31 می 2011، ژیرو قرارداد خود را با مون پلیه تا سال 2014 تمدید کرد.

ژیرو فصل 2011/12 را با گلزنی در دو بازی اول لیگ مقابل اوسر و مدافع عنوان قهرمانی لیل آغاز کرد. در نتیجه عملکرد ژیرو و در کل تیم، مون پلیه در نوامبر 2011 در صدر جدول لیگ قرار گرفت. در ژانویه 2012، ژیرو با انتقال به چندین باشگاه مرتبط بود. لویی نیکولین، مالک مون پلیه، به شایعات در ایستگاه رادیویی RTL فرانسه پاسخ داد و با این که این باشگاه برای ژیرو "به اندازه کافی بزرگ" نیست، بسیاری را شگفت زده کرد و همچنین اعلام کرد که این مهاجم "حداقل 50 یا 60 میلیون یورو" هزینه خواهد داشت. نهایتاً مونپلیه اولین قهرمانی لیگ خود را در تاریخ باشگاه پس از شکست 2-1 اوسر در روز پایانی فصل به دست آورد. ژیرو فصل را با 21 گل و 9 پاس گل به پایان رساند. علیرغم مساوی بودن در گلزنی با ننه، مهاجم پاری سن ژرمن، او به عنوان بهترین گلزن لیگ انتخاب شد زیرا تعداد گل‌های وی از روی نقطه پنالتی کمتر بود.

آرسنال

2012/13

در 26 ژوئن 2012، آرسنال برنده رقابت برای به خدمت گرفتن ژیرو با قراردادی بلندمدت با مبلغی حدود 9.6 میلیون پوند (12.4 میلیون یورو) شد و پیراهن شماره 12 را به او دادند.

او اولین بازی خود را در 18 اوت به عنوان جانشین لوکاس پودولسکی در تساوی خانگی بدون گل مقابل ساندرلند در لیگ برتر انجام داد و اولین گل خود را برای آرسنال در 26 سپتامبر در برد 6-1 مقابل کاونتری سیتی در جام اتحادیه به ثمر رساند. اولین گل او در لیگ برتر در 6 اکتبر در پیروزی 3-1 مقابل وستهم به ثمر رسید که در آن او همچنین یک پاس گل به والکات داد.

در 30 اکتبر، او به آرسنال کمک کرد تا در یک بازی جام اتحادیه مقابل ردینگ، یک بازگشت تاریخی داشته باشد، زیرا آرسنال 4-0 شکست خورده بود و قبل از بازگشت به بازی با نتیجه 7-5 بعد از وقت اضافه، ژیرو گل دوم آرسنال را به ثمر رساند. ژیرو اولین گل خود را در لیگ قهرمانان اروپا برای آرسنال در تساوی 2-2 مقابل شالکه در 6 نوامبر به ثمر رساند و چهار روز بعد او دو گل در تساوی 3-3 در خانه مقابل فولام به ثمر رساند. در 17 نوامبر، ژیرو گل سوم را در برد 5-2 آرسنال مقابل تاتنهام به ثمر رساند.

چهار روز بعد، ژیرو به هر دو گل جک ویلشر و لوکاس پودولسکی در پیروزی 2-0 آرسنال مقابل باشگاه سابقش مون پلیه پاس گل داد، که به آرسنال اجازه داد تا به مرحله حذفی مسابقات راه پیدا کند. در 29 دسامبر 2012، ژیرو پس از اینکه در دقیقه 80 به جای چمبرلین وارد زمین شد، یک گل به ثمر رساند و آرسنال در ورزشگاه امارات نیوکاسل را 7-3 شکست داد. در 23 ژانویه، ژیرو در حالی که آرسنال 5-1 وستهم را شکست داد، یک گل زد و همین کار را در بازی مقابل برایتون در دور چهارم جام حذفی سه روز بعد انجام داد. در 30 ژانویه، ژیرو گلزنی کرد و یک پاس گل به والکات داد تا آرسنال مقابل لیورپول به تساوی 2-2 دست یابد. در ماه ژانویه، ژیرو جایزه بهترین بازیکن ماه آرسنال را دریافت کرد.

در 13 آوریل 2013، ژیرو نقش مهمی در پیروزی 3-1 آرسنال مقابل نوریچ در خانه ایفا کرد. او ابتدا یک ضربه پنالتی را به دست آورد که منجر به گل تساوی در دقیقه 85 شد. او سپس دو دقیقه بعد آرسنال را جلو انداخت و آرسنال در ادامه گل سوم را هم به ثمر رساند. این پیروزی، آرسنال را به رتبه سوم جدول رساند و از رقبای لندنی چلسی و تاتنهام پیشی گرفت. او اولین کارت قرمز خود را برای آرسنال مقابل فولام دریافت کرد که به این معنی بود که سه بازی از چهار بازی آخر فصل آرسنال را از دست خواهد داد. درخواست تجدیدنظر او توسط فدراسیون فوتبال رد شد. ژیرو فصل را با 17 گل و 11 پاس گل در 47 بازی به پایان رساند.

2013 تا 2015

ژیرو در بازی ابتدایی فصل لیگ برتر مقابل استون ویلا گلزنی کرد و آرسنال با نتیجه 3-1 شکست خورد. او تنها گل را در دربی شمال لندن مقابل تاتنهام در 1 سپتامبر به ثمر رساند. در 26 اکتبر، ژیرو گل دوم را در برد 2-0 در کریستال پالاس به ثمر رساند و آرسنال را در صدر لیگ برتر قرار داد و تقریباً یک ماه بعد در پی اشتباه آرتور بوروک، دروازه بان قدیس ها، مقابل ساوتهمپتون دبل کرد. آخرین گل ژیرو در سال 2013 و آخرین گل آرسنال در سال مقابل نیوکاسل به ثمر رسید.

ضربه سر او از ضربه ایستگاهی تئو والکات باعث شد آرسنال با نتیجه 1-0 پیروز شود و آنها را در صدر جدول در سال 2014 قرار دهد. او سپس در بازگشت به تیم اصلی مقابل استون ویلا پس از آسیب دیدگی مچ پا گلزنی کرد، مسابقه ای که 2-1 به سود آرسنال به پایان رسید. در 8 مارس 2014، ژیرو دو گل مقابل اورتون در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی به ثمر رساند و به آرسنال کمک کرد تا 4-1 پیروز شود. در 12 آوریل، ژیرو در ضربات پنالتی مقابل ویگان یکی از ضربات پنالتی را به ثمر رساند تا آرسنال را به فینال جام حذفی در ورزشگاه ومبلی بفرستد. در 17 مه، ژیرو در فینال جام حذفی 2014 بازی را از ابتدا شروع کرد و آرسنال با نتیجه 3-2 هال سیتی را در ورزشگاه ومبلی شکست داد و به گل آرون رمزی کمک کرد.

ژیرو فصل را با به ثمر رساندن گل سوم در پیروزی 3-0 آرسنال در مقابل منچستر سیتی در سوپرجام 2014 آغاز کرد، یک ضربه 25 یاردی که از روی سر ویلی کابایرو عبور کرد و بدین ترتیب دومین عنوان ژیرو را برای آرسنال به دست آورد. با وجود اینکه تنها به عنوان یار تعویضی وارد زمین شد، او به عنوان بهترین بازیکن مسابقه انتخاب شد.

مدت کوتاهی پس از به ثمر رساندن گل تساوی در تساوی 2-2 مقابل اورتون در 22 اوت، استخوان درشت نی چپش شکست و به مدت 4 ماه از میادین دور شد. ژیرو در 30 سپتامبر 2014، در تولد 28 سالگی خود، قرارداد جدیدی را با آرسنال امضا کرد و او را تا سال 2018 در باشگاه نگه داشت و دستمزد هفتگی خود را به 80 هزار پوند افزایش داد.

ژیرو سریعتر از آنچه انتظار می‌رفت به میادین بازگشت و در 13 دقیقه آخر شکست خانگی 1-2 مقابل منچستریونایتد در 22 نوامبر جایگزین آرون رمزی شد و در وقت اضافه گل تسلی آرسنال را به ثمر رساند. بعداً، او در پیروزی خانگی 4-1 مقابل نیوکاسل در 13 دسامبر دو گل به ثمر رساند. سیزده روز بعد، او در پیروزی 2-1 آرسنال مقابل کوئینز پارک رنجرز به دلیل ضربه سر به ندوم اونوها پس از هل دادن او اخراج شد. او بعداً از محرومیت 3 بازی خود بازگشت و در 11 ژانویه در خانه مقابل استوک با نتیجه 3-0 پیروز شد.

در 18 ژانویه، او گل دوم را در پیروزی 2-0 مقابل منچستر سیتی به ثمر رساند و اولین پیروزی توپچی ها را از سال 2010 در استادیوم خانگی سیتی به ارمغان آورد. ژیرو با باز کردن دروازه و با پاس گل به اوزیل برای گل دوم، فرم خود را در لیگ برتر ادامه داد و آرسنال 5-0 استون ویلا را شکست داد. در 15 فوریه، او در فاصله سه دقیقه دو گل به ثمر رساند و آرسنال 2-0 میدلزبورو را شکست داد و به یک چهارم نهایی جام حذفی رسید. در 25 فوریه، ژیرو پس از از دست دادن چندین موقعیت خوب، در دقیقه 60 پس از باخت 3-1 آرسنال در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل موناکو، تعویض شد.

چهار روز بعد، در 1 مارس، او گل اول آرسنال را در شکست 2-0 اورتون در لیگ برتر به ثمر رساند. ژیرو با زدن یک گل مقابل کوئینز پارک رنجرز، وستهم و دو گل مقابل نیوکاسل در لیگ برتر و همچنین گلزنی مقابل موناکو در لیگ قهرمانان، فرم خوب خود را حفظ کرد. ژیرو به عنوان بهترین بازیکن ماه مارس لیگ برتر معرفی شد.

در 4 آوریل، ژیرو گل چهارم را برای تیمش در پیروزی 4-1 مقابل لیورپول به ثمر رساند. در 30 مه، ژیرو پس از حضور به عنوان بازیکن تعویضی در پیروزی 4-0 این تیم در فینال جام حذفی 2015 برابر استون ویلا در ورزشگاه ومبلی، گل چهارم آرسنال را به ثمر رساند.

2015 تا 2018

ژیرو اولین گل فصل آرسنال را به ثمر رساند، یک ضربه قیچی با پاس اوزیل در باخت 2-1 مقابل کریستال پالاس.

در 20 اکتبر 2015، او از روی نیمکت آمد و اولین گل را در پیروزی 2-0 مقابل بایرن مونیخ در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2015/16 به ثمر رساند. در 9 دسامبر، او اولین هت تریک خود در آرسنال را در پیروزی 3-0 خارج از خانه مقابل المپیاکوس به ثمر رساند و به توپچی ها، که نیاز به برد دو گله داشتند، کمک کرد تا به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا صعود کنند.

ژیرو چهار روز بعد در پیروزی 2-0 مقابل استون ویلا گل اول را به ثمر رساند و هفتمین بازیکن آرسنال شد که به رکورد 50 گل در لیگ برتر برای این باشگاه می‌رسد. در 8 مارس، ژیرو به روند 12 بازی بدون گل زده پایان داد، و در بازی تکراری جام حذفی، در پیروزی خارج از خانه 4-0 مقابل هال سیتی بریس کرد. در 8 می 2016، ژیرو در ورزشگاه سیتی منچستر در تساوی 2-2 مقابل منچستر سیتی گلزنی کرد تا به روند 15 بازی بدون گلزنی در لیگ برتر پایان دهد. او همچنین در گل دوم این تیم که توسط الکسیس سانچز به ثمر رسید، پاس گل داد. یک هفته بعد، در آخرین بازی این تیم در فصل، ژیرو مقابل استون ویلا هت تریک کرد تا فصل 2015/16 با 16 گل در لیگ برتر و 24 گل در تمام رقابت ها به پایان برساند.

ژیرو در 9 بازی اول آرسنال در لیگ برتر در فصل 2016/17 تنها سه بازی انجام داد که همه آنها به عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت. در 29 اکتبر 2016، ژیرو پس از اینکه در دقیقه 69 به عنوان یار تعویضی در روز دهم لیگ برتر به زمین آمد، دو گل را با دو ضربه اول خود در برد خارج از خانه 4-1 آرسنال مقابل ساندرلند به ثمر رساند. در 19 نوامبر، ژیرو پس از حضور در تساوی 1-1 مقابل منچستریونایتد در اولدترافورد به عنوان بازیکن تعویضی، گل تساوی دقیقه 89 را به ثمر رساند.

در 26 دسامبر، او در اولین شروع فصل خود در لیگ برتر، در برد خانگی 1-0 وست بروم گلزنی کرد. در 1 ژانویه 2017، ژیرو در پیروزی 2-0 مقابل کریستال پالاس، با یک ضربه عقربی گلزنی کرد، گلی که توسط آرسن ونگر به عنوان بهترین گلی که در ورزشگاه امارات دیده بود توصیف شد. این گل بعداً جایزه پوشکاش را برای او به ارمغان آورد.

در 12 ژانویه 2017، ژیرو به همراه هم تیمی های خود فرانسیس کوکلین و لوران کوشیلنی قرارداد بلندمدتی جدیدی با آرسنال امضا کردند. در 28 سپتامبر 2017، در جریان بازی آرسنال در لیگ اروپا مقابل باته بوریسف، ژیرو صدمین گل خود را برای این باشگاه در پیروزی 4-2 به ثمر رساند. در جریان فینال جام حذفی 2017 مقابل چلسی در ومبلی، ژیرو در دقیقه 78 در حالی که بازی 1-1 بود، وارد زمین شد و یک دقیقه بعد او یک پاس گل به آرون رمزی داد تا گل پیروزی را به ثمر برساند که باعث شد آرسنال سیزدهمین بار قهرمان این جام شود.

در ابتدای فصل 2017/18 آرسنال در سوپرجام در دیداری که ژیرو از دقیقه 66 وارد زمین شد، در ضربات پنالتی چلسی را شکست داد و آخرین پنالتی توسط ژیرو تبدیل به گل شد.

وی در هفته نخست لیگ برتر هم به عنوان بازیکن تعویضی در دقیقه 85 گل برتری آرسنال مقابل لسترسیتی را به ثمر رساند. وی در ادامه فصل هم نیمکت نشین بود و در اکثر مواقع به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین می‌شد و تنها در مسابقات لیگ اروپا و جام اتحادیه در ترکیب اصلی قرار می‌گرفت.

چلسی

در 31 ژانویه 2018، ژیرو قراردادی 18 ماهه با چلسی با مبلغی نامشخص امضا کرد. او اولین بازی خود را پنج روز بعد در یک بازی خارج از خانه در لیگ برتر در واتفورد انجام داد، جایی که در دقیقه 64 به جای پدرو وارد زمین شد. در 12 فوریه، ژیرو اولین بازی خود را برای این باشگاه آغاز کرد که در آن یک پاس گل برای ادن هازارد در برد خانگی 3-0 مقابل وست بروم ارائه کرد. او اولین گل خود را در دور پنجم جام حذفی مقابل هال سیتی در برد خانگی 4-0 به ثمر رساند. در 14 آوریل، ژیرو از روی نیمکت به بازی آمد و دو گل زد تا شکست 2-0 مقابل ساوتهمپتون را با پیروزی 3-2 عوض کند. این اولین باری بود که او در لیگ برتر با تیم جدیدش گلزنی کرد.

در ماه می 2019، او قرارداد جدیدی را با چلسی تا فصل 2019/20 امضا کرد. در 29 می، او در پیروزی 4-1 چلسی مقابل باشگاه سابقش آرسنال در فینال لیگ اروپا گلزنی کرد. او با به ثمر رساندن 11 گل در این رقابت ها، رکورد جدیدی را برای بیشترین گل زده توسط یک بازیکن فرانسوی در یک فصل اروپایی به نام خود ثبت کرد و رکورد قبلی را که به طور مشترک توسط نستور کامبین (در جام برندگان جام اروپا 1963/64 به دست آمد) و جاست فونتین (در جام اروپا 59-1958 به دست آمد) را شکست.

در 14 آگوست 2019، ژیرو اولین گل فصل خود را در مقابل لیورپول در سوپرکاپ اروپا به ثمر رساند. لیورپول در ضربات پنالتی (5-4) پس از تساوی 2-2 پیروز شد. اولین گل او در لیگ برتر در 22 فوریه 2020 مقابل تاتنهام در برد خانگی 2-1 به ثمر رسید. در 20 می 2020، ژیرو قراردادی یک ساله جدید با چلسی امضا کرد. در 19 ژوئیه 2020، او یک گل به ثمر رساند و به چلسی کمک کرد تا پس از شکست 3-1 منچستریونایتد در نیمه نهایی، به چهاردهمین فینال جام حذفی برسد. ژیرو فصل لیگ را با یک گل در پیروزی 2-0 چلسی مقابل وولوز در 26 جولای به پایان رساند، نتیجه ای که باعث شد چلسی در لیگ قهرمانان اروپا 2020/21 حضور داشته باشد. این گل همچنین پنجمین گل او در شش مسابقه و ششمین گل او در مجموع از زمان شروع مجدد فوتبال پس از همه گیری کووید 19 بود.

در 23 سپتامبر 2020، ژیرو اولین بازی خود را در فصل 2020/21 از روی نیمکت انجام داد و اولین گل فصل خود را در برابر بارنزلی در دور سوم جام اتحادیه به ثمر رساند که با پیروزی 6-0 در خانه به پایان رسید. در 2 دسامبر، ژیرو به پیرترین بازیکن تاریخ لیگ قهرمانان اروپا تبدیل شد که هر چهار گل را در پیروزی 4-0 در سویا به ثمر رساند. او همچنین مسن‌ترین بازیکنی بود که پس از فرنس پوشکاش از رئال مادرید در سپتامبر 1965 (38 سال و 173 روز در مقابل فاینورد) به این موفقیت در رقابت های اروپایی دست یافت. در 5 دسامبر، او در سن 34 سال و 63 روز به پیرترین بازیکنی تبدیل شد که در 6 بازی متوالی لیگ برتر گلزنی کرده است. او همچنین به اولین بازیکن چلسی تبدیل شد که در شش بازی متوالی در لیگ برتر برای این باشگاه گلزنی می کند، پس از جیمی فلوید هاسلبینک در اکتبر 2001.

در 8 دسامبر، ژیرو صدمین بازی خود را برای چلسی در تساوی 1-1 خانگی مقابل کراسنودار در بازی نهایی مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا انجام داد. در 15 فوریه 2021، ژیرو با تعویض تامی آبراهام مصدوم در نیمه اول بازی چلسی مقابل نیوکاسل، هفدهمین بازیکن تاریخ لیگ برتر شد که 100 بازی تعویضی انجام می‌دهد. ژیرو در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2021 در تاریخ 29 مه، زمانی که چلسی با نتیجه 1-0 منچستر سیتی را شکست داد، یک تعویض بدون استفاده بود. اگرچه قرار بود قرارداد ژیرو در پایان فصل به پایان برسد، زیرا او پیشنهادهای متعددی برای پیوستن به عنوان بازیکن آزاد داشت، اما در 4 ژوئن 2021، چلسی اعلام کرد که بند تمدید یک ساله قرارداد به طور یک طرفه در اوایل آوریل آغاز شد.

میلان

در 17 ژوئیه 2021، میلان انتقال ژیرو را از چلسی به طور دائم با قراردادی دو ساله اعلام کرد. در 29 آگوست، ژیرو اولین گل‌های خود را برای میلان به ثمر رساند، در یک پیروزی 4-1 مقابل کالیاری. در 5 فوریه، ژیرو با گلزنی به تیمش کمک کرد تا در دربی دلا مادونینا با نتیجه 1-2 مقابل اینتر پیروز شود و اولین بازیکن فرانسوی تاریخ شود که در سری آ مقابل اینتر یک گل یا بیشتر به ثمر رسانده است. در 22 مه، او در پیروزی 3-0 خارج از خانه مقابل ساسولو یک گل زد تا قهرمانی سری آ در فصل 2021/22 را برای میلان تضمین کند.

حرفه بین المللی

ژیرو پیش از حضور در تیم ملی بزرگسالان هیچ بازی ملی با تیم های ملی جوانان انجام نداد. در سال 2001، او در کنار بازیکنانی مانند یوان گورکوف، یوهان کابای و سیلوین مارووکس توسط مربی پیر مانکوفسکی به تیم زیر 16 سال دعوت شد تا در یک اردوی آموزشی که در آکادمی کلرفونتین برگزار شد، شرکت کند. پس از اردو، ژیرو به تیم زیر 16 سال دعوت نشد. در 3 نوامبر 2011، در تلاش برای پاداش دادن به ژیرو به خاطر عملکردش در داخل کشور با مون پلیه، سرمربی تیم ملی، لوران بلان، این مهاجم را برای بازی در بازی های دوستانه مقابل ایالات متحده و بلژیک به ترتیب در 11 و 15 نوامبر 2011 معرفی کرد. ژیرو این فراخوان را به عنوان "رویای دوران کودکی تحقق یافته" توصیف کرد و همچنین گفت که "بسیار رضایت بخش و یک امتیاز" است که به عنوان نماینده تیم ملی باشد.

او اولین بازی ملی خود را در بازی مقابل ایالات متحده به عنوان بازیکن تعویضی انجام داد. فرانسه این بازی را 1-0 برد. در مقابل بلژیک، ژیرو یک بازی دیگر به دست آورد که به عنوان بازیکن تعویضی ظاهر شد و بازی با نتیجه 0-0 به پایان رسید. در 29 فوریه 2012، ژیرو اولین گل ملی خود را در پیروزی 2-1 دوستانه مقابل آلمان به ثمر رساند. سه ماه بعد، او برای شرکت در یورو 2012 به تیم معرفی شد. دو روز قبل از اعلام لیست نهایی، ژیرو در پیروزی 3-2 دوستانه فرانسه مقابل ایسلند دو پاس گل داد. در 16 اکتبر 2012، ژیرو در تساوی 1-1 مقابل اسپانیا در مقدماتی جام جهانی 2014، فرانسه را به تساوی کشاند. ژیرو در پیروزی 6-0 مقابل استرالیا در 11 اکتبر 2013 دو گل زد و بهترین بازیکن مسابقه شد.

در 13 می 2014، ژیرو در لیست دیدیه دشان برای جام جهانی 2014 قرار گرفت. ژیرو پس از حضور به عنوان یار تعویضی نیمه دوم در بازی افتتاحیه فرانسه مقابل هندوراس، در ترکیب اصلی برای بازی دوم این تیم مقابل سوئیس قرار گرفت. او گل ابتدایی بازی را در دقیقه 17 به ثمر رساند تا اولین گل خود در جام جهانی و صدمین گل فرانسه را در تاریخ این مسابقات به ثبت برساند.

در بازی افتتاحیه یورو 2016، فرانسه 2-1 رومانی را شکست داد. ژیرو پنجاهمین بازی ملی خود را با حضور در ترکیب اصلی آن مسابقه به دست آورد. او در دقیقه 57 بر روی سانتر دیمیتری پایت با ضربه سر گلزنی کرد. او در برد 5-2 مقابل ایسلند در مرحله یک چهارم نهایی یک گل زد. پس از شکست فرانسه مقابل پرتغال در فینال مسابقات، ژیرو با 3 گل و 2 پاس گل به عنوان دومین گلزن مشترک مسابقات را به پایان رساند و کفش برنز را دریافت کرد.

در بازی مقدماتی جام جهانی 2018 مقابل لوکزامبورگ در مارس 2017 که فرانسه با نتیجه 3-1 پیروز شد، ژیرو دو گل به ثمر رساند و مجموع گل های خود را به 23 رساند و او را در بین ده گلزن برتر کشورش قرار داد. در 2 ژوئن 2017، ژیرو در بازی دوستانه مقابل پاراگوئه که با نتیجه 5-0 به سود میزبان تمام شد، برای فرانسه هت تریک کرد. در آن بازی او همچنین به اولین بازیکنی تبدیل شد که در 17 سال گذشته برای فرانسه هت تریک کرده است. در 17 می 2018، او به لیست 23 نفره فرانسه برای جام جهانی 2018 روسیه دعوت شد.

در 28 مه 2018، ژیرو سی و یکمین گل ملی خود را برای فرانسه در جریان بازی خانگی مقابل ایرلند به ثمر رساند و با رکورد زین الدین زیدان برابری کرد و چهارمین گلزن برتر تمام دوران برای این کشور شد. در 30 ژوئن 2018، ژیرو گل دوم امباپه را در پیروزی 4-3 مقابل آرژانتین پاس داد. در فینال مسابقات در 15 ژوئیه، فرانسه کرواسی را 4-2 شکست داد و دومین قهرمانی خود در جام جهانی را به دست آورد.

در مارس 2019، ژیرو در دو بازی مقدماتی یورو 2020 مقابل مولداوی و ایسلند گل زد و تعداد گل های خود را برای فرانسه به 35 رساند. با انجام این کار، او از دیوید ترزگه پیشی گرفت و پس از تیری آنری و میشل پلاتینی، سومین گلزن برتر تاریخ این کشور شد. در 7 اکتبر 2020، ژیرو صدمین بازی خود را برای فرانسه انجام داد، جایی که در پیروزی 7-1 مقابل اوکراین نیز دو گل به ثمر رساند تا تعداد گل هایش را به 42 گل برساند تا از پلاتینی پیشی بگیرد و در رده دوم برترین گلزنان فرانسه قرار گیرد.

ژیرو برای جام جهانی 2022 قطر به تیم ملی فرانسه دعوت شد. او به عنوان تنها مهاجم تیم در بازی افتتاحیه آنها مقابل استرالیا بازی را شروع کرد و دو گل به ثمر رساند و با رکورد 51 گل تیری آنری برای فرانسه برابری کرد. او با گلزنی مقابل لهستان در مرحله یک هشتم نهایی در 4 دسامبر، رکورد را شکست و بهترین گلزن تیم ملی شد. در 10 دسامبر، او گل پیروزی را به انگلیس زد و به فرانسه کمک کرد تا به نیمه نهایی برسد.

زندگی شخصی

ژیرو یک برادر بزرگتر به نام رومن دارد که او نیز فوتبالیست بود، او در آکادمی اوسر بازی کرده بود و در سطح زیر 15 و زیر 17 سال نماینده فرانسه بود، با این حال او این حرفه را برای تحصیل و تبدیل شدن به یک متخصص تغذیه کنار گذاشت. ژیرو از سال 2011 با جنیفر ازدواج کرده و دارای چهار فرزند است. در فوریه 2014، ژیرو به همسرش با مدل سلیا کی خیانت کرد. پس از این ماجرا، او از همسرش عذرخواهی کرد اما بعداً تاکید کرد که زنا نکرده است. آرسن ونگر، مدیر وقت ژیرو در آرسنال، در این مورد اظهار نظری نکرد و گفت که می‌خواهد به حریم خصوصی او احترام بگذارد.

رسانه ها

در سال 2014، او چهره عطر مردانه Boss Bottled هوگو باس شد. در فوریه 2015 ژیرو به عنوان "پرطرفدارترین بازیکن لیگ برتر" انتخاب شد. او در مصاحبه با GQ از دیوید بکهام به عنوان الهام‌بخش ظاهرش یاد کرد و گفت که سبک بکهام نمادین است. ژیرو از سال 2009 توسط پوما حمایت مالی شده است. او به همراه آنتوان گریزمان در تبلیغی برای برندی که در آگوست 2016 منتشر شد، بازی کرد. شادی بعد از گل «Glamour Slide» ژیرو که اغلب از حرکات استادانه در جشن های گل خود استفاده می‌کند، در FIFA 16 EA Sports گنجانده شده است. در 13 نوامبر 2018، سونی پیکچرز فرانسه در توییتر تأیید کرد که ژیرو در نسخه دوبله فرانسوی مرد عنکبوتی: در دنیای عنکبوتی (معروف به مرد عنکبوتی: نسل جدید در فرانسه) به عنوان صدای گرین گابلین نقش آفرینی کرده است. پرسنل کیمپمبه به او پیوست که نقش عقرب را بر عهده گرفت.

اخرین بروزرسانی: ۱۱ ماه پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به اولیویه ژیرو

اخبار بیشتر از اولیویه ژیرو