loading
در حال بررسی درخواست شما

مروانه شاماخ

پروفایل بازیکن

  • نام : مروانه شاماخ
  • تاریخ تولد : 1362/10/20 ( ۴۰ سال و ۲۰۰ روز پیش )
  • ملیت : مراکش
  • پست بازی : مهاجم
  • ورود به باشگاه: 1389/2/31 ( ۱۴ سال و ۶۲ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1392/5/19 ( ۱۰ سال و ۳۴۵ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۳ سال و ۲ ماه
  • باشگاه پیشین: بوردو
  • بازدید: ۲۵۲ بار
29

مروانه شاماخ متولد 10 ژانویه 1984

شاماخ فوتبال خود را در سن چهار سالگی با بازی برای باشگاه محلی Nérac FC در شهر نزدیک Nérac آغاز کرد. پس از شش سال حضور در نراک، شاماخ به اف سی مارماندایس پیوست. زمانی که در مارماند بود، مهارت‌ها و ویژگی‌های فیزیکی خود را توسعه داد و به قد 6 فوت (1.83 متر) رسید و همچنین اولین انتخاب منطقه‌ای خود را برای بازی برای تیم منطقه‌ای آکیتن در کوپه ناسیونال به دست آورد.

بوردو

شاماخ در سال 2000 توسط چندین باشگاه حرفه‌ای که او را می‌خواستند، تعقیب شد. او مورد توجه لنز، تولوز، لوریان و بوردو قرار گرفت. شاماخ به دلیل زیرساخت ها و امکانات تمرینی باشگاه و همچنین به دلیل نزدیکی به خانواده‌اش، سرانجام تصمیم گرفت با بوردو قرارداد ببندد. پس از یک فصل، شاماخ حرفه‌ای شد و قراردادی سه ساله با بوردو امضا کرد. او نیمه اول فصل 03-2002 را با بازی در دسته چهارم گذراند، اما پس از تعطیلات زمستانی، توسط مدیر الی باپ به تیم بزرگسالان دعوت شد. شاماخ اولین بازی حرفه ای خود را در 19 ژانویه 2003 در مسابقه کوپه د لا لیگ این تیم مقابل متز انجام داد. او به عنوان بازیکن تعویضی ظاهر شد و 15 دقیقه در شکست 1-0 بازی کرد. در 20 می، او اولین گل خود را در برابر نیس به ثمر رساند. او رقابت های لیگ را در فصل 2003/04 با 6 گل در 25 بازی به پایان رساند. در فصل 05-2004، علیرغم فصل انفرادی مثبت شاماخ، بوردو فصل را در جایگاه پانزدهم به پایان رساند، بدترین نتیجه از زمان پایان لیگ در رتبه شانزدهم بیش از یک دهه قبل.

در 30 می 2009، بوردو اولین قهرمانی خود در لیگ از فصل 1998/99 را به دست آورد. این باشگاه همچنین قهرمان جام حذفی شد و دوگانه داخلی را تکمیل کرد. شاماخ در آخرین فصل حضورش با بوردو، هم در لیگ و هم در لیگ قهرمانان به همان اندازه مهارت داشت. او فصل را با کسب پنجمین جام خود در 25 ژوئیه 2009 آغاز کرد، زیرا بوردو موفق شد سوپرجام را در پیروزی 2-0 مقابل گینگام ببرد. شاماخ در بازی های لیگ ده گل به ثمر رساند و پنج گل در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند که شامل گل هایی به یوونتوس و بایرن مونیخ می‌شد. بوردو علیرغم اینکه فصل را قوی شروع کرد، در بهار از رقابت برای قهرمانی لیگ خارج شد و در نهایت فصل را در رده ششم به پایان رساند و نتوانست در رقابت های اروپایی در فصل آینده واجد شرایط شود.

آرسنال

در 21 می 2010، شاماخ پس از اتمام قراردادش با بوردو، انتقال خود را به صورت آزاد به آرسنال تکمیل کرد. این انتقال در 1 ژوئیه 2010 اجرایی شد. او اولین بازی خود را در یک بازی دوستانه پیش فصل مقابل بارنت در 17 ژوئیه انجام داد و به عنوان بازیکن تعویضی ظاهر شد. در 27 ژوئیه، او اولین گل پیش فصل خود را برای باشگاه به ثمر رساند و یک پنالتی را در پیروزی 4-0 مقابل باشگاه اتریشی Neusiedl به گل تبدیل کرد. در جام امارات در سال 2010، شاماخ در اولین بازی خانگی خود مقابل میلان گلزنی کرد. در 7 آگوست 2010، او اولین گل را در پیروزی 6-5 مقابل لژیا ورشو در یک بازی دوستانه و آخرین بازی پیش فصل به ثمر رساند. او اولین بازی خود در لیگ برتر را در 15 آگوست در تساوی 1-1 این تیم مقابل لیورپول انجام داد. شاماخ با ضربه سر از روی تیرک دروازه به گل تساوی این تیم کمک کرد که پس از آن پپه رینا را به پشت دروازه هدایت کرد و منجر به گل به خودی شد. در 21 آگوست 2010، شاماخ اولین گل خود در لیگ برتر را با ضربه سر مقابل بلکپول به ثمر رساند. در همان مسابقه، او یک پنالتی را به دست آورد که آرشاوین در پیروزی 6-0 برای آرسنال به گل تبدیل کرد.

شاماخ در سومین شروع خود در چهار بازی، گل دوم تیم را مقابل بولتون در پیروزی 4-1 به ثمر رساند. در 15 سپتامبر، در اولین بازی خود در لیگ قهرمانان برای این باشگاه، او گل سوم را در پیروزی 6-0 مقابل براگا به ثمر رساند. دو هفته بعد، شاماخ دومین گل خود را در لیگ قهرمانان اروپا برای آرسنال مقابل پارتیزان صربستان به ثمر رساند. این گل هفتمین گل او در هشت بازی لیگ قهرمانان اروپا بود. پس از بازی‌های ملی، شاماخ به فرم خوب خود ادامه داد و گل پیروزی را در پیروزی 2-1 مقابل بیرمنگام به ثمر رساند. سه روز بعد، او هشتمین گل خود را در 9 بازی لیگ قهرمانان اروپا در برابر شاختار دونتسک به ثمر رساند. در 10 نوامبر، شاماخ هر دو گل را در پیروزی مقابل ولورهمپتون به ثمر رساند. او پس از 37 ثانیه گل نخست را به ثمر رساند که سریع ترین گل لیگ در تاریخ باشگاه است.

در 20 نوامبر، شاماخ در دربی شمال لندن در شکست 3-2 مقابل تاتنهام گلزنی کرد. یک هفته بعد، او گل دیگری را به ثمر رساند، این بار در پیروزی 4-2 مقابل استون ویلا. پس از گلزنی مقابل ویلا، شاماخ در ماه های زمستان گلزنی نکرد و اغلب به عنوان بازیکن تعویضی در اکثر بازی‌ها ظاهر شد. در مسابقاتی هم که در ترکیب اصلی حضور داشت، اغلب در اوایل نیمه دوم تعویض می‌شد. در 15 فوریه 2011، او اعتراف کرد که احساس فرسودگی کرده است و اظهار داشت: "در آغاز ژانویه احساس کردم که کاملاً قدرتم را از دست داده‌ام." این مهاجم همچنین اعتراف کرد که نیاز به استراحت دارد و تا ماه مارچ به فرم کامل بازنخواهد گشت. در 20 فوریه، شاماخ کل بازی را در تساوی 1-1 آرسنال با لیتون اورینت در جام حذفی انجام داد. این اولین بار در نزدیک به دو ماه بود که او 90 دقیقه کامل را در یک مسابقه بازی کرد. در 2 مارچ، در بازی تکراری مقابل لیتون اورینت، شاماخ اولین گل خود را از نوامبر در برد 5-0 به ثمر رساند.

در فصل 2011/12، شاماخ فقط 11 بازی در لیگ انجام داد که بیشتر آنها به عنوان بازیکن تعویضی بود و تنها یک گل به ثمر رساند که در شکست 4-3 مقابل بلکبرن بود. در 30 اکتبر 2012، شاماخ اولین شروع خود از ژانویه را انجام داد و با زدن دو گل به آرسنال کمک کرد تا از ‌شکست 4-0 به پیروزی 7-5 در وقت اضافه مقابل ردینگ برسد و به مرحله یک چهارم نهایی جام اتحادیه صعود کند.

قرضی در وستهم

در 4 ژانویه 2013، اعلام شد که شاماخ تا پایان فصل 2012/13 به وستهم قرض داده شده است. قرارداد قرضی در سایت رسمی وستهم تایید شد و مهاجم گفت: "اخیرا فرصت بازی نداشتم، اما قبلا خوب کار کردم و می‌دانم که مهاجم بسیار خوبی هستم. ما در آرسنال فقط با یک مهاجم بازی می‌کردیم، بنابراین من زیاد بازی نکردم، بنابراین امیدوارم بتوانم این کار را با وستهم انجام دهم.'' او تنها سه بازی برای وستهم انجام داد و گلزنی نکرد.

کریستال پالاس

در 10 آگوست 2013، یان هالووی امضای شاماخ را با قراردادی یک ساله از آرسنال به کریستال پالاس اعلام کرد. در 24 آگوست 2013 او اولین گل خود را در لیگ برتر از سپتامبر 2011 و اولین گل خود را برای کریستال پالاس در شکست 2-1 خارج از خانه مقابل استوک به ثمر رساند. در پایان فصل 2013/14، شاماخ توسط باشگاه در لیست بازیکنان آزاد قرار گرفت، زیرا قرارداد او به پایان رسیده بود. با این حال، در 11 ژوئیه 2014، اعلام شد که شاماخ یک قرارداد دو ساله جدید با پالاس امضا کرده است. در 13 ژوئن 2016، اعلام شد که شاماخ دوباره توسط کریستال پالاس بازیکن آزاد شده است.

کاردیف

در 11 اکتبر 2016، شاماخ با قراردادی کوتاه مدت به کاردیف پیوست. او اولین بازی خود را برای این باشگاه در 19 اکتبر به عنوان بازیکن تعویضی در نیمه دوم به جای ریکی لمبرت در طی تساوی 1-1 با شفیلد ونزدی انجام داد. او در دسامبر 2016 با حضور در دو بازی، هر دو به عنوان بازیکن تعویضی، توسط کاردیف بازیکن آزاد شد.

بازنشستگی

در 26 می 2019، شاماخ تایید کرد که پس از تقریباً دو سال و نیم بازی نکردن از فوتبال حرفه‌ای بازنشسته شده است.

حرفه بین المللی

قبل از نمایندگی مراکش، او برای تیم زیر 19 سال فرانسه بازی کرد و اولین بازی خود را در 12 فوریه 2003 در یک بازی دوستانه مقابل جمهوری چک انجام داد که این تنها حضور او در این تیم بود. شاماخ سپس در تیم فرانسه برای مسابقات قهرمانی زیر 19 سال اروپا در سال 2003 انتخاب شد، اما پس از دعوت از سوی مربی تیم ملی مراکش، بادو زکی، برای مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آفریقا در سال 2004 مقابل سیرالئون و گابن، این پیشنهاد را رد کرد. در 7 ژوئن 2003، او اولین بازی خود را با این تیم در بازی مقابل سیرالئون انجام داد. در 10 سپتامبر 2003، در پیروزی 2-0 مقابل ترینیداد و توباگو، شاماخ هر دو گل را به ثمر رساند که شامل اولین گل بین‌المللی او می‌شد. او در بقیه مسابقات مقدماتی شرکت کرد و بعداً برای شرکت در مسابقات نام گرفت. شاماخ در این مسابقات دو گل به ثمر رساند. یکی مقابل بنین در مرحله گروهی و دیگری در مرحله یک چهارم نهایی مقابل الجزایر. مراکش در نیمه نهایی مالی را شکست داد و به فینال رسید که در آنجا با تونس روبرو شد. در این مسابقه، شاماخ در حالی که مراکش 2-1 در استادیوم 7 نوامبر در تونس شکست خورد، کل مسابقه را انجام داد. شاماخ در مقدماتی جام جهانی 2006 سه گل به ثمر رساند. یکی از گل های او در مرحله مقدماتی در 8 اکتبر 2010 در مقابل تونس رخ داد. در شرایطی که مراکش برای صعود به جام جهانی به برد نیاز داشت، شاماخ در دقیقه سوم دروازه را باز کرد. با این حال، بازی با نتیجه 2-2 به پایان رسید که باعث شد تیم از راهیابی به مسابقات ناکام بماند.

با این حال، قرعه کشی به مراکش اجازه داد تا به جام ملت های آفریقا 2006 صعود کند. در این مسابقات مراکش در مرحله گروهی حذف شد و بدون گلزنی مسابقات را ترک کرد. در سال 2008، شاماخ برای شرکت در سومین دوره متوالی جام ملت های آفریقا انتخاب شد و مراکش دوباره در مرحله گروهی حذف شد. در بین سال‌های 2009 تا 2010، شاماخ تنها در 4 بازی حضور داشت و هیچ گلی به ثمر نرساند و مراکش نتوانست به جام ملت‌های آفریقا 2010 و جام جهانی 2010 راه یابد. در 11 اوت 2010، شاماخ برای اولین بار در پیروزی 2-1 مقابل گینه استوایی کاپیتان تیم ملی شد. سه ماه بعد، او گل اول را در تساوی 1-1 خارج از خانه تیم مقابل ایرلند شمالی به ثمر رساند. پس از شش ماه عدم گلزنی در سطح بین المللی، در 4 ژوئن 2011، شاماخ گل دوم را در پیروزی 4-0 مقابل الجزایر در راهیابی به جام ملت های آفریقا 2012 به ثمر رساند. شاماخ از ترکیب مراکش برای جام ملت‌های آفریقا 2013 کنار گذاشته شد و راشید تاوسی سرمربی تیم توضیح داد که این مهاجم به اندازه کافی در مسابقات باشگاهی بازی نکرده است تا مورد توجه قرار گیرد.

زندگی شخصی

شاماخ در Tonneins، یک شهر کوچک در نزدیکی رودخانه Garonne، از پدر و مادر مراکشی به دنیا آمد و در شهر نزدیک Aiguillon بزرگ شد. پدرش، المصطفی شاماخ، فوتبالیست سابق مراکش بود و برای باشگاه دیفا عین سبای کازابلانکا بازی می‌کرد. در سال 1979 مراکش را ترک کرد تا شرایط زندگی مساعدتری پیدا کند و شغل بهتری پیدا کند. شاماخ در حالی که حرفه خود را به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای دنبال می کرد، به همان اندازه در خارج از زمین مهارت داشت و نمرات خوبی در مدرسه کسب می‌کرد. در سالهای اولیه تحصیل در بوردو، شروع به تحصیل در دبیرستان کرد. او امیدوار بود که مدرک لیسانس حسابداری کسب کند که بعداً به آن دست یافت. شاماخ علاوه بر داشتن مدرک لیسانس، به سیاست نیز علاقه زیادی دارد و در فوریه 2010 حمایت خود را از حزب سیاسی جنبش دموکراتیک (MoDem) در آستانه انتخابات منطقه ای آتی اعلام کرد.

در انتخابات منطقه‌ای 2010، شاماخ به‌طور شگفت‌انگیزی، به‌عنوان نامزد توسط MoDem برای بخش Gironde در منطقه Aquitaine معرفی شد. معاون رهبری حزب، ژان لاسال، در مورد تصمیم به نام شاماخ در رای گیری اظهار داشت: من می خواهم تمام نیروهای آکیتن را برای حفظ منطقه خود جمع کنم و مروان یکی از آن نیروهایی است که آکیتن به آن نیاز دارد. شاماخ به عنوان نامزد غیر واجد شرایط در برگه رای ذکر شد و لاسال متهم به استفاده از شاماخ برای جلب آرای هواداران فوتبال در منطقه شد. شاماخ یک مسلمان اهل عمل است و گفته است: ''در روزه گرفتن در ماه رمضان مشکلی ندارم، برایم عادی می‌شود. روز قبل از بازی و روزهای مسابقه روزه نمی‌گیرم، اما روزهای از دست رفته را بعدا جبران می‌کنم."

اخرین بروزرسانی: ۸ ماه پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
بورنموث
بورنموث
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۴ ۰۶:۰۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به مروانه شاماخ