loading
در حال بررسی درخواست شما

کولو توره

پروفایل بازیکن

  • نام : کولو توره
  • تاریخ تولد : 1359/12/28 ( ۴۲ سال و ۳۴۹ روز پیش )
  • ملیت : ساحل‌عاج
  • پست بازی : مدافع
  • ورود به باشگاه: 1380/11/25 ( ۲۲ سال و ۱۲ روز پیش )
  • تاریخ ترک باشگاه : 1388/5/6 ( ۱۴ سال و ۲۱۱ روز پیش )
  • مدت حضور درباشگاه : بیش از ۷ سال و ۵ ماه
  • باشگاه پیشین: میموساس
  • بازدید: ۱۱۲ بار
5

کولو حبیب توره متولد 19 مارچ 1981

آرسنال

توره متولد بواکه، پس از یک دوره آزمایشی کوتاه، در 14 فوریه 2002 با قراردادی بلندمدت با مبلغ 150 هزار پوند از Mimosas به آرسنال پیوست. وضعیت او به عنوان یک بازیکن بین المللی کامل به این معنی بود که توره می‌توانست مجوز کار بریتانیا را بگیرد. توره اولین بازی خود را برای تیم اصلی تا فصل بعد، مقابل لیورپول در کامیونیتی شیلد در آگوست 2002 انجام نداد.

او که در ابتدا به عنوان یک بازیکن مفید در نظر گرفته می‌شد، کار خود را در آرسنال به عنوان هافبک دفاعی و همچنین مدافع راست آغاز کرد. او اولین گل خود را برای آرسنال در استمفوردبریج در تساوی 1-1 مقابل چلسی به ثمر رساند.

آرسنال نتوانست قهرمانی لیگ برتر را در آن فصل حفظ کند، اما توره با این وجود گام بزرگی در دوران حرفه‌ای خود برداشت و جام حذفی را به عنوان یک جایگزین استفاده نشده در فینال برد.

در شروع فصل 2003/04، ونگر شروع به استفاده از توره به عنوان مدافع میانی در کنار سول کمپل کرد. او همکاری موثری با کمپل برقرار کرد و فصلی عالی داشت که طی آن آرسنال در لیگ شکست نخورده بود و مدعی عنوان قهرمانی شد. او که قبلا یک مهاجم یا هافبک هجومی بود، به عنوان یک مدافع هجومی شهرت پیدا کرد، اگرچه فقط یک گل زد و یک پاس گل داد.

توره در طول فصل 2004/05 برای کسب جایگاه اصلی تیمی با بازیکنانی مانند فیلیپ سندروس و پاسکال سیگان برای بازی در کنار سول کمپل در دفاع مبارزه می‌کرد. توره فصل را با قهرمانی جام حذفی به پایان رساند و در آن فصل 50 بار برای آرسنال بازی کرد و یک گل به ثمر رساند. تنها گل او در فصل 2004/05 در دقیقه 90 بازی آرسنال در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بایرن مونیخ آلمان به ثمر رسید.

توره خود را به عنوان یک بازیکن ثابت در ترکیب اصلی آرسنال تثبیت کرد. در فصل 2005/06، او همکاری دفاعی بسیار خوبی با سندروس برقرار کرد. هر دو مدافع میانی به تیم آرسنال کمک کردند تا با 10 کلین شیت متوالی به فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2006 برسد. توره دومین گل اروپایی خود را در 19 آپریل 2006 به ثمر رساند و در اولین بازی نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا مقابل ویارئال پیروز شد. این آخرین گل اروپایی بود که در هایبوری به ثمر رسید تا آرسنال را به اولین فینال لیگ قهرمانان اروپا در پاریس برساند.

به توره پیراهن شماره 5 برای فصل 2006/07 داده شد که از زمان جدایی مارتین کیون خالی بود. در آگوست 2006، توره قرارداد 4 ساله جدیدی با آرسنال امضا کرد. توره در فصل 2006/07 پس از تیری آنری و ژیلبرتو سیلوا، کاپیتان سوم آرسنال شناخته شد. او برای اولین بار در 9 ژانویه 2007 در جریان پیروزی 6-3 مقابل لیورپول در جام اتحادیه، کاپیتان آرسنال شد. او همچنین توپچی‌ها را برای فینال این رقابت‌ها هدایت کرد و در بازی رفت نیمه نهایی مقابل تاتنهام نیز کاپیتان آنها بود. او پس از جدایی ژرمی آلیادیر، تیری آنری و فردی لیونبرگ در پنجره نقل و انتقالات تابستانی در سال 2007، باسابقه‌ترین عضو تیم فعلی آرسنال شد. او همچنین در اوایل فصل 2007/08 پس از مصدومیت کاپیتان ویلیام گالاس در بازی مقابل بلکبرن کاپیتان آرسنال بود. او در بازی مقابل بولتون یک گل از روی ضربه ایستگاهی به ثمر رساند.

با این حال، در جریان جام ملت‌های آفریقا، او دچار مصدومیت شد و در زمان بازگشت کمی نامناسب به نظر می‌رسید و سپس در لیگ قهرمانان اروپا مقابل میلان دوباره خود را مصدوم کرد که ضربه الکساندر پاتو را با پایش مهار کرد و پس از آن از زمین خارج شد. توره در 15 مارچ مقابل میدلزبورو به ترکیب اصلی بازگشت و گل تساوی آرسنال را در 10 دقیقه پایانی به ثمر رساند. در 13 آپریل 2009، توره پس از نزاع مشهور با گالاس، شریک دفاعی خود، خواستار جدایی از آرسنال شد. طبق گزارشات، او درخواست انتقالی را ارائه کرد که بعداً توسط پیتر هیل وود، رئیس آرسنال رد شد. با این حال، توره به طور موقت تصمیم خود را تغییر داد و حداقل تا تابستان به توپچی‌ها متعهد شد.

منچسترسیتی

پس از گمانه زنی های فراوان نقل و انتقالات، در 28 ژوئیه 2009 اعلام شد که منچسترسیتی با مبلغ 14 میلیون پوند با توره موافقت کرده است. توره پس از گذراندن موفقیت آمیز تست های پزشکی در منچستر در 29 ژوئیه 2009، قراردادی چهار ساله با باشگاه امضا کرد که می‌توانست آن را تا پنج سال تمدید کند. او توسط مارک هیوز به عنوان کاپیتان باشگاه منصوب شد. او اولین گل خود را برای منچستر سیتی در پیروزی 2-1 مقابل فولام در جام اتحادیه در 23 سپتامبر 2009 به ثمر رساند.

در آغاز فصل 2010/11، روبرتو مانچینی بازوبند کاپیتانی را از توره گرفت و به کارلوس توز داد. در 15 ژانویه 2011، توره اولین گل را در پیروزی 4-3 برای سیتیزن ها در برابر ولوز به ثمر رساند که آنها را به بالای جدول لیگ رساند. در 3 مارس 2011، مشخص شد که توره در آزمایش مواد مخدر مردود شده و به حالت تعلیق درآمده است. آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ از تاریخ 2 مارچ 2011 یک محرومیت 6 ماهه از فوتبال را برای او اعمال کرد. در فصل 2011/12، توره به عنوان بازیکن تیم مورد استفاده قرار گرفت و 14 بازی در لیگ انجام داد زیرا منچسترسیتی برای اولین بار در 44 سال یک عنوان قهرمانی لیگ را به دست آورد.

لیورپول

در 28 می 2013، لیورپول اعلام کرد که توافق اصولی برای جذب توره برای انتقال آزاد از منچسترسیتی حاصل شده است. در 2 جولای از او به عنوان اولین خرید لیورپول رونمایی شد و پیراهن شماره 4 به او تحویل داده شد. او قراردادی دو ساله امضا کرد. او اولین بازی خود را در لیگ برتر برای لیورپول در 17 اوت 2013 در پیروزی 1-0 مقابل استوک در آنفیلد انجام داد. در 12 فوریه 2014، او در بازی مقابل فولام یک گل به خودی به ثمر رساند که در نهایت لیورپول به لطف پنالتی دیرهنگام استیون جرارد، این بازی را برد. در 1 مارچ 2015، او در دقیقه 83 به عنوان بازیکن تعویضی مقابل منچسترسیتی وارد زمین شد و اولین باری بود که او و برادرش یایا، که بازی را برای سیتی آغاز کردند، در یک مسابقه با یکدیگر روبرو شدند. توره اولین گل خود را برای لیورپول در 14 فوریه 2016 به ثمر رساند و با ضربه سر از روی ارسال کرنر جردن هندرسون پیروزی 6-0 خارج از خانه مقابل استون ویلا را تایید کرد. این اولین گل او از ژانویه 2011 بود و او به طرز وحشیانه‌ای جشن گرفت. در پایان فصل 2015/16، توره بازیکن آزاد شد

سلتیک

در 24 ژوئیه 2016، توره زمانی که با قراردادی یک ساله به سلتیک ملحق شد، دوباره به برندان راجرز، سرمربی سابقش ملحق شد. او اولین بازی خود را در 3 آگوست 2016 انجام داد و در نیمه دوم پیروزی 2-1 سلتیک مقابل آستانه در مقدماتی لیگ قهرمانان به عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت. او 20 بازی انجام داد و سلتیک یک فصل داخلی بدون شکست را به پایان رساند و سه گانه لیگ، جام حذفی و جام اتحادیه را به دست آورد. در پایان فصل به توره قرارداد جدیدی پیشنهاد نشد. در سپتامبر 2017، توره اعلام بازنشستگی کرد و به عنوان مربی در سلتیک مشغول به کار شد.

حرفه بین المللی

توره اولین بازی خود را برای ساحل عاج در آوریل 2000 مقابل رواندا انجام داد. او در هر پنج بازی برای ساحل عاج بازی کرد و آنها در جام ملت‌های آفریقا 2006 نایب قهرمان شدند. او در لیست 23 نفره ساحل عاج برای جام جهانی 2006 قرار گرفت و اولین حضور خود را در جام جهانی در 11 ژوئن 2006 در باخت 2-1 مقابل آرژانتین انجام داد. او پنج گل برای ساحل عاج به ثمر رسانده است. توره برای جام جهانی 2010 در تیم ساحل عاج انتخاب شد و در اولین بازی این تیم مقابل پرتغال به دلیل مصدومیت دیدیه دروگبا که او را روی نیمکت نگه داشت، کاپیتان تیم بود.

در دسامبر 2014، توره اعلام کرد که قصد دارد پس از جام ملت های آفریقا 2015 از فوتبال ملی خداحافظی کند. او آخرین بازی خود را در فینال مسابقات در 8 فوریه 2015 انجام داد، جایی که ساحل عاج پس از تساوی 0-0 در ضربات پنالتی غنا را شکست داد. او هفتمین پنالتی را برای ساحل عاج به ثمر رساند. در 15 فوریه 2015، او بازنشستگی خود را از فوتبال ملی تایید کرد.

حرفه مربیگری

در 9 آگوست 2017، فدراسیون فوتبال ساحل عاج، توره را به عنوان عضو جدیدی از کادر مربیگری خود برای مسابقات قهرمانی ملت های آفریقا و تیم زیر 23 سال منصوب کرد. او در سپتامبر 2017 به عنوان دستیار فنی به کادر مربیگری سلتیک پیوست. در فوریه 2019، برندان راجرز سلتیک را به مقصد لسترسیتی ترک کرد و توره نیز به عنوان دستیار مربی تیم اصلی به لستر پیوست.

ویگان

در 29 نوامبر 2022، ویگان توره را با قراردادی سه و نیم ساله به عنوان سرمربی تیم اصلی منصوب کرد. در 2 ژانویه 2023، تیم توره سومین بازی متوالی خود را با نتیجه 4-1 شکست خورد و در نتیجه به رده آخر چمپیونشیپ سقوط کرد. توره در 26 ژانویه 2023 از ویگان اخراج شد، در حالی که قعرنشین چمپیونشیپ شد و نتوانست هیچ یک از 9 بازی خود را که در سمت سرمربیگری تیمش بود، پیروز شود.

زندگی شخصی

او برادر بزرگتر ابراهیم توره و یایا توره است. ابراهیم در سال 2014 در سن 28 سالگی بر اثر سرطان درگذشت. آنها همچنین یک خواهر به نام بلیندا دارند. توره مسلمان است و در ماه رمضان روزه می‌گیرد و می‌گوید: ''از نظر جسمی بر من تأثیری نمی‌گذارد، من را قوی‌تر می‌کند. وقتی به چیزی خیلی اعتقاد دارید می‌توانید این کار را انجام دهید. یک انسان معمولی می‌تواند بیش از یک روز بدون آب بماند.'' توره با آوو ازدواج کرده است. از سال 2011 آنها صاحب یک پسر و یک دختر شدند. پسر او، یاسین، نیز به دنبال یک حرفه فوتبالی است و در دسامبر 2021 یک بورسیه تحصیلی دو ساله با لسترسیتی امضا کرده است.

اخرین بروزرسانی: ۵ ماه پیش
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
پورتو
پورتو
VS
آرسنال
آرسنال
لیگ قهرمانان اروپا - Estádio do Dragão
۱۴۰۲/۱۲/۲ ۲۳:۳۰
بازی قبلی آرسنال
برنلی
برنلی
0 - 5
آرسنال
آرسنال
لیگ برتر - تورف مور
۱۴۰۲/۱۱/۲۸ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به کولو توره

اخبار بیشتر از کولو توره