loading
در حال بررسی درخواست شما

فولهام انگلستان

فولهام

پروفایل تیم فولهام

  • نام تیم : فولهام
  • تاریخ تاسیس : 1879 ( 145 سال )
  • استادیوم : کراون کاتیج
  • گنجایش استادیوم : ۲۵٬۷۰۰ نفر
  • بازدید : 4122
  • شهرت : سفیدها
  • آخرین بروزرسانی : 1402/1/25 ( ۱ سال و ۴۱ روز پیش )

باشگاه فوتبال فولهام یک باشگاه حرفه‌ای انگلیسی است. فولهام در لندن و منطقه فولهام تشکیل شده است. آنها در لیگ برتر انگلستان رقابت می‌کند. این باشگاه از سال ۱۸۹۶ تا به حال در ورزشگاه کریون کاتیج بازی خانگی خود را برگزار کرده است. به جز دوره‌ای که به دلیل بازسازی ورزشگاه کریون کاتیج در سال ۲۰۰۴، دو سال در ورزشگاه لافتوس رود حضور داشتند، همواره در استادیوم خود بازی کردند. فولهام دارای رقیبان دیرینه در لندن است که شامل تیم‌های چلسی، کوینز پارک رینجرز و برنتفورد می‌شوند. این باشگاه از سال ۱۹۰۳، پیراهن سفید و شلوار سیاه را به عنوان لباس خود انتخاب کرده است که تا به حال استفاده شده است.

تاسیس این باشگاه به سال ۱۸۷۹ برمی‌گردد و قدیمی‌ترین باشگاه حرفه‌ای فوتبال لندن است. آن‌ها در سال ۱۸۹۸ به لیگ جنوبی پیوستند و دو بار قهرمان لیگ برتر (۱۹۰۵-۱۹۰۶ و ۱۹۰۶-۱۹۰۷)، همچنین دو بار قهرمان لیگ دسته دو و یکبار قهرمان لیگ غربی شدند. در سال ۱۹۰۷ به دسته دوم لیگ فوتبال انگلیس رفتند( انتخاب شدند) و در فصل ۱۹۳۱-۱۹۳۲ عنوان قهرمان دسته سوم جنوب انگلستان را کسب کردند.این قهرمانی در حالی بدست آمد که چهار سالی بود که از اینکه از لیگ برتر سقوط کرده بودند. 

آن‌ها در فصل ۱۹۴۸-۱۹۴۹ عنوان قهرمان دسته دو را کسب کردند، اما پس از سه فصل به دسته یک سقوط کردند. 

در فصل ۱۹۵۸-۱۹۵۹ پس از صعود به دسته یک، بازیکن برجسته  آنها "جانی هینز" به فولهام کمک کرد تا در این دسته بمانند اما در فصل های بعد بارها به دسته های پایین رفتند و بازگشتند...

آن‌ها در فصل ۱۹۷۰-۱۹۷۱ به دسته یک بازگشتند و در سال ۱۹۷۵ به فینال جام حذفی فوتبال انگلیس رسیدند.

پس از سال‌هایی که فولهام در بین دسته دوم تا چهارم لیگ فوتبال انگلیس سرگردان بود، در سال ۱۹۹۷ توسط محمد الفاید خریداری شد. آن‌ها در سه فصل دو بار قهرمان دسته خود شدند و در سال ۲۰۰۱ وارد لیگ برتر شدند. آن‌ها در سال ۲۰۰۲ جام اینترتوتو اروپا را به دست آوردند و در فینال لیگ اروپا ۲۰۱۰ شکست خوردند. با این حال، سیزده فصل متوالی در لیگ برتر این باشگاه در سال ۲۰۱۴ با سقوط به پایین‌ترین دسته لیگ فوتبال انگلیس خاتمه یافت.

از آن زمان به بعد، باشگاه با مالک جدید خود شاهید خان، بین دسته اول و دوم بالا پایین شده است. فولهام در پنج فصل متوالی بین دسته‌ها حرکت کرده و پس از برنده شدن در فینال‌های مجموعه بازی‌های پلی آف در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰، به لیگ برتر بازگشتند و در حال حاضر با عنوان قهرمان دسته یک در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، در لیگ برتر رقابت می‌کنند.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ مجسمه‌ی مایکل جکسون هنرمند فقید و مشهور آمریکایی توسط محمد الفاید، رئیس باشگاه، در ورزشگاه «کراون کاتج» پرده برداری شد. اما نصب این مجسمه نارضایتی برخی از هواداران باشگاه فولهام را به دنبال داشت. آن‌ها مدعی بودند که مایکل جکسون هیچ گونه ارتباطی با فوتبال نداشت. اما الفاید به دلیل دوستی نزدیک خود با جکسون به طرفداران مخالف گفت: «بروند به درک!»
الفاید گفت که: «مایکل یک نابغه‌ی واقعی بود. وقتی روی صحنه بود، هیچکس از او چشم برنمی‌داشت. او نبوغ نادری داشت که هر ملتی را به تحسین وامی‌داشت. در هر کشوری در این دنیا، مردم از او الهام می‌گیرند. او چنان میراث موسیقایی گسترده‌ای بر جا گذاشته است که نفس را بند می‌آورد.

استعدادی نوپا در کودکی که بدل به نبوغ و خلاقیتی در عصر ما گشت و هرگز تکرار نخواهد شد. از او پیروی خواهد شد اما جایگزین نخواهد شد. مایکل جکسون بی بدیل بوده و خواهد بود. طرفداران فوتبال عاشق این مجسمه هستند. اگر تعدادی احمق این را نمی‌فهمند و از چنین هدیه‌ای قدردانی نمی‌کنند، می‌توانند بروند به درک! نمی‌خواهم چنین افرادی طرفدار باشگاه باشند. اگر ارزشی برای باورهای من قائل نیستند، می‌توانند بروند برای چلسی یا هر تیم دیگری که می‌خواهند هورا بکشند. مردم برای دیدن این مجسمه از هر جای لندن می‌آیند و در صف می‌ایستند. این چیزی است که من و هر فرد دیگری باید به آن افتخار کنیم.»

جکسون یکبار در سال ۱۹۹۹ به عنوان مهمان مخصوص الفاید، به باشگاه فوتبال آمد و در کنار وی به تماشای بازی نشست. وقتی او با شال گردن و چتر مخصوص باشگاه به چمن سبز آمد، جمعیت هیجان زده به تشویق ایستاده‌ی او پرداخت.

 

2023/2024
2023/2024
2022/2023
2022/2023
2020/2021
2018/2019
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰

آخرین اخبار مربوط به فولهام

اخبار بیشتر از فولهام