loading
در حال بررسی درخواست شما

پیراهن های خانگی


اساس و بنیان لباس آرسنال دارای داستانی عجیب و زيباست. در سال ۱۸۸۶، يعنی دو سال پیش از اينكه باشگاه حرفه ای شود٬ عده كمی از بازیكنان تيم ناتينگهام فارست به نام های فرد بيردزلی، بيل پار و چارلی بِيتس به تيم ديال اسكوئر (نام ابتدايي باشگاه) پيوستند و پیراهن های قرمز تیمشان را همراه با خود آوردند.

به علت كمبود بودجه ، باشگاه ارزانترين راه را برای لباس تیم انتخاب كرد و آن استفاده كردن از همان رنگ پیراهن های بازيكنان سابق ناتینگهام فارست بود. لباس اوليه تيم شامل پيراهنی به رنگ قرمز تيره با آستين هاي بلند، يقه و ۳ عدد دكمه در جلوی پیراهن بود. پيراهن باشگاه همراه با شورت سفيدی كه تا زانو بلند بود و جوراب های ابريشمی سفيد رنگ با حلقه های آبی و سفيد مورد استفاده قرار ميگرفت. لباس دروازبان نيز همان تركيب را دارا بود تنها با اين تفاوت كه پيراهن آنها يك پيراهن دست ساز ابريشمی به رنگ كرم بود كه گردن دروازبان را نيز كاملا ميپوشاند .

اين همان لباسی بود كه آرسنال در اولین فصل حضورش در هايبوری برای اولين بار در فصل ۱۹۱۳/۱۴ از آن استفاده كرد . هديه اي كه آن ۳ بازيكن با خود به آرسنال آوردند باعث شد تا تيم كارش را با همان لباس آغاز كند و سرمشق بسياري از باشگاه هاي ديگر براي استفاده از رنگ قرمز قرار گيرد. يكي از معروفترین مثال هايی كه ميتوان زد تيم اسپارتا پراگ است. در سال ۱۹۰۶ مدير وقت باشگاه اسپارتا دكتر پتريچ از لندن بازديد کرد و بازي تيم وولويچ (آرسنال) را تماشا کرد. او آنقدر تحت تاثیر پیراهن آرسنال قرار گرفته بود که در بازگشت به چکسلواکی سابق تصميم گرفت كه تمیش رنگی مشابه لباس وولویچ آرسنال به تن کند. اسپارتا پراگ هنوز از همان رنگ قرمز تیره استفاده میکند که بی شباهت به پیراهن های فصل ۲۰۰۵/۰۶ آرسنال نیست.


ورود هربرت چپمن، مبتكر بزرگ٬ در سال ۱۹۲۵ بود كه باعث شد تا آرسنال شروع به استفاده از لباسی كند كه ما امروزه آن را به خوبی ميشناسيم. بر اساس دو داستان متفاوت چپمن يه اين نوع لباس علاقه مند شد. در داستان اول چپمن يكي از بازيكنان را طی تمرين در حالی كه تی شرتی قرمز رنگ و بدون آستين را روی پيراهنی سفيد به تن كرده بود ديد و بر اساس داستان ديگر چپمن در حال انجام بازی گلف با كارتونيست های معروف وقت "تام وبستر" بود كه تركيب لباسی مشابه آنچه گفته شد را به تن او ديد. در هر صورت اين نوع تركيب٬ چشم چپمن را به خود گرفت و باعث شد تا او لباس جديد آرسنال را متشكل از پيراهنی قرمز كه آستين ها و يقه ای سفيد داشت درست كند. او همچنین نشان باشگاه را ثبت کرد و آن را در سمت چپ پیراهن ها جای داد.


در دهه ۵۰ باشگاه لباس دومی را نيز برای خود طراحی كرد تا در صورت رويارويی با تيم هايی كه لباس اول مشابه با آرسنال دارند از آن استفاده كند. در حوالی دهه ۶۰ باشگاه شروع به توليد لباس هايی از جنس نخ كرد تا ديگر از لباس های بافته شده با طرح راگبی استفاده نكند.


توپ جنگی معروف نشان باشگاه براي اولين بار در سال ۱۹۶۷ بود كه بر روی پيراهن باشگاه نقش بست. با همين لباس آرسنال توانست براي اولين بار در فصل ۱۹۷۰/۷۱ دابل كند و ليگ و جام حذفی را با هم برنده شود. در اواخر دهه ۷۰ برای اولين بار لوگو يك كارخانه تولید لوازم ورزشی نيز به طرح لباس باشگاه اضافه شد كه نام آن كارخانه "آمبرو" بود و در ۱۹۸۱ کمپانی JVC به طور رسمی اولين اسپانسر آرسنال لقب گرفت كه در سال ۲۰۰۰ جای خودش را به DreamCast داد.


دو سال بعد O2 اسپانسر جديد باشگاه شد تا سال ۲۰۰۶ كه Fly Emirates طی قرار دادی هشت ساله جايگزين آن شد. در فصل ۲۰۰۵/۰۶ يعنی آخرين فصل حضور آرسنال در هايبوری كه از سال 1913 خانه توپچی ها بود باشگاه تصميم گرفت تا از لباس ویژه ای به رنگ جگری استفاده كند. لباس به احترام اولین پیراهن توپچی ها در ورزشگاه هایبوری به آن صورت طراحی شد. تركيبی مزین شده با شماره های طلايي٬ همراه با شورت های سفيد و جوراب های همرنگ پیراهن مورد استفاده قرار گرفت.


براي فصل ۲۰۰۶/۰۷، يعنی اولين فصل حضور در ورزشگاه امریتس٬ تركيب لباس آرسنال به همان قرمز و سفید معروف بازگشت و البته رنگ جگری در قسمتی از پیراهن های باشگاه در سالهای آینده به کار رفت.

در فصل ۲۰۰۷/۰۸ باشگاه لباس خارح از خانه اش را معرفی کرد. تركيب خارج از خانه متشكل از پيراهنی سفيد و شورتی جگری رنگ برای ادای احترام به تاثیرات هربرت چپمن در باشگاه انتخاب شده بود. همچنین پیراهن سومی با ترکیب رنگ جگری و سرمه ای برای آن فصل طراحی شد که باشگاه بر این باور است که اولین پیراهن راه راه تاریخ آرسنال بوده. لباسی كه بر اساس تفكرات چپمن طراحي شده به ما يادآوري ميكند كه او اولين كسی بود كه آستين سفيد را وارد باشگاه كرد و همچنين اولين شخصی بود كه ايده استفاده از جوراب هایی با حلقه های رنگی بر روی آن را داد که باور داشت با این روش بازیکنان بهتر میتوانند یکدیگر را ببینند.


در فصل ۲۰۰۸/۰۹برای يادآوری ۲۰مین سالگرد حماسه آنفيلد٬ تركيب لباس آبی و زرد٬ دقيقا مانند همان لباسی كه آرسنال در تاريخ ۲۶ می ۱۹۸۹ در آنفيلد به تن داشت طراحی شد، لباسي كه آرسنال توانست با آن ۲-۰ ليورپول را در آنفيلد شكست دهد و قهرماني را از اين تيم در خانه اش بربايد. در فصل ۲۰۰۹/۱۰ تركيب لباس آرسنال شامل يك پيراهن يقه دار به رنگ آبی تيره بود که اين تركيب الهام گرفته شده از لباس تيم هميشه پيروز دهه ۳۰ بود. وجه اشتراكش با لباس اول فعلی باشگاه شعار Victoria Concordia Crescit در داخل يقه لباس بود كه به معني "پيروزی از طریق همانگی حاصل میشود" است.


پیراهن های خانگی فصل ۲۰۱۱/۱۲ روح، قدمت و تاریخ باشگاه را در کالبدش داشت. این پیراهن دارای آرمی ویژه به مناسبت ۱۲۵مین سالگرد تاسیس باشگاه بود.

در سال ۱۸۸۶ تیمی در وولویچ تاسیس شد که "رویال آرسنال" نام گرفت. طراحی ویژه پیراهن آن فصل توپچیها به مناسبت ۱۲۵مین سال تاسیس باشگاه فوتبال آرسنال بود. ۱۵ "برگ بو" در سمت چپ نشان باشگاه نقش بسته بود که منعکس کننده ۶ پنی ای بود که ۱۵ مرد برای تاسیس باشگاه پرداخت کردند. درخت بو همچنین بیانگر قدرت نیز میباشد. ۱۵ "برگ بلوط" در سمت راست نشان باشگاه نیز بیانگر ملاقات تاسیس کنندگان باشگاه در "کافه محلی بلوط" میباشد. زیر نشان باشگاه نیز شعار ثبت شده ای نقش بسته بود که مربوط به تسلیحات و نبرد – فرمان پیش – همراه با سالهای شروع و کنونی تاریخ باشگاه در دو طرف "فرمان پیش" و نشان باشگاه در قلب پیراهن است.
طرح کلاسیک پیراهن آن فصل توپچیها الهام گرفته از سال ۱۹۷۰ بود. پیراهن به رنگ قرمز و آستین های سفید به همراه نوار قرمز بر روی آستین ها. شورت ورزشی نیز به رنگ سفید با نوارهای قرمز رنگ در دو طرف. پشت پیراهن و زیر یقه نام "آرسنال" نقش بسته بود و پشت آرم باشگاه، داخل پیراهن، جمله لاتین Victoria Concordia Crescit به معنی "پیروزی از طریق هماهنگی" به چشم میخورد که پیش از این در نشان های قدیمی باشگاه بین سال های ۱۹۴۹ تا ۲۰۰۲ وجود داشت.


آخرین اخبار آرسنال

جزئیات مطلب
آخرین بروزرسانی : ۲ سال و ۱۲۲ روز پیش
بازدید: ۶۲,۷۲۴ بار
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
منچستر یونایتد
منچستر یونایتد
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۶ ۱۹:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰