کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران

تولد دنیس برکمپ

تاریخ این رویداد: 10 / 5/ 1969 آخرین به روز رسانی: ۱۳٩۴/۰۲/۲۰ بازدید : 3138 نفر

تولد "مردیخی" به تاریخ ۱۰ می ۱٩٦٩ میلادی است. وی در آمستردام هلند چشم به جهان گشود. در فوتبال نقش مهاجم دوم را بازی میکرد و تنها برای ۳ تیم به میدان رفت.
او ۱۸۵ بار برای آژاکس ، ۵۲ بار برای اینترمیلان و ۳۱۵ بار برای آرسنال به میدان رفت.
او در ۵۵۲ بازی ۲۰۱ بار موفق به گلزنی شد و از سال ۲۰۱۱ مربی آژاکس آمستردام است.

دنیس از ۱۱ سالگی نظر مسئولان آژاکس را به خود جلب کرد و در سال ۱٩۸٦ وقتی ۱۷ سال سن داشت اولین بازی حرفه ای خود را انجام داد. دنیس در سال ۱٩٩۳ به اینتر میلان ایتالیا پیوست و دو فصل ناامیدکننده را سپری کرد، وی در ۵۲ بازی فقط ۱۱ بار موفق به گلزنی شد. "مردیخی" در سال ۱٩٩۵ به لندن آمد و انقلابی در خود تجربه کرد، او باعث شد تا آرسنال ۳ بار قهرمان لیگ برتر و ۴ بار قهرمان جام حذفی شود.
دنیس با ۳۷ گل زده در آن زمان گلزن ترین بازیکن تیم ملی هلند به شمار میرفت، بعدها پاتریک کلایورت با ۴۰ گل زده مدتی رکورد دار بود و امروز روبین ون پرسی که به نظر میرسد سالهای آخر بازی خود را سپری میکند با ۴٩ گل رکورد دار این عنوان است.

برکمپ دوبار به عنوان سومین بازیکن برتر سال فیفا انتخاب شد ، وی توسط "پله" به عنوان یکی از ۱۰۰ بازیکن برتر جهان در سال ۲۰۰۷ نیز انتخاب شده است.
بزرگترین مشکل دنیس تر از پرواز بود ! وی توسط هواداران آرسنال به " هلندی غیر پروازی " شهره شد. در دوران بازی خود بیش از ۲۰ بار به افتخارات بزرگی دست پیدا کرد. او اسطوره هواداران آرسنال به شمار میآید.

دنیس بهترین فصل حضورش در آرسنال، فصل ٩۷/٩۸ است که آرسنال دوگانه را به دست می آورد. ۲۲ گلزده حاصل تلاش دنیس در سال های ٩۷/٩۸ بوده است. در آن فصل دنیس ۴۰ بار برای آرسنال از ابتدا بازی کرد. سال ۲۰۰۵/۲۰۰٦ که آخرین سال بازی وی بود ، ۳ گل برای لندنی ها زد و ۱۲ بار از ابتدا در ترکیب حاضر شد و ۱٩ بار به عنوان یار ذخیره به میدان رفت.

در دوران شلوغ لیگ ، موتور دنیس هم روشن بود. او در دو ماه اول سال میلادی ۳٦ بار گلزنی کرده که سهم هر ماه ۱۸ گل است، او در مارس هم ۱٦ بار موفق به گلزنی شده بود.
دنیس به معنای واقعی کلمه یک "SS" یا SECOND STRIKER بود، او رکورد دار پاس گل در آرسنال است. وی با ٩۴ ، تیری آنری با ۷۴ ، سسک فابرگاس با ۷۰ رابرت پیرس با ۴۱ ، والکات و رابین ون پرسی هر دو با ۳٩ پاس گل رتبه های اول تا پنجم این مورد را در آرسنال دارند.
البته اگر به صورت میزان پاس گل به بازی در نظر بگیریم ، مسعوت اوزیل با یک پاس گل در هر ۲.٦۳ بازی رکورد دار لیگ برتر است.

برکمپ رکورد دار بازی در لیگ برتر پشت سر تیری آنری است. تیری با ۲۴٩، دنیس با ۱۸۱ ، رابین با ۱۳۵ ، یان رایت با ۱۲۳ ، سسک با ۱۰۵ و رابرت پیرس با ۱۰۳ بازی در بالای این جدول قرار دارند.

بی تردید "مرد یخی " آرسنال اتفاقی است که احتمال وقوع دوباره آن بسیار کم است.

کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 طراح و برنامه نویس آرمان امیراحمدی