کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران

فینال 5 دقیقه ای

تاریخ این رویداد: 12 / 5/ 1979 آخرین به روز رسانی: ۱۳٩۴/۰۲/۲۲ بازدید : 2556 نفر

۱۲ می ۱٩۷٩ سالروز قهرمانی پنجم جام حذفی آرسنال است. این بازی در نوع خود عجیب به شمار میاید تا انجا که توانست عنوانی متفاوت برای خود دست و پا کند.

بازی فینال میان دو تیم آرسنال و منچستریونایتد در ومبلی لندن انجام شد. "رون چالیس" داوری بازی را عهده دار بود و ٩٩.۲۱٩ نفر بازی را در استادیوم دیدند.

آرسنال با گل های "تالبوت" و "فرانک استاپلتون" جلو افتاد و تا دقیقه ۸۵ توانست از پیروزی خود دفاع کند اما در دقیقه ۸٦ "گوردون مک کویین" و دقیقه ۸۸ "سامی مک لوری" پاسخ گل های آرسنال را دادند و بازی ۲-۲ شد ولی این پایان کار نبود ! در دقیقه ۸٩ "آلن ساندرلند" توانست یک گل دیگر برای آرسنال بزند تا ارزش دو گل دیرهنگام منچستر از میان برود. در نهایت بازی با نتیجه ۳-۲ در وقت معمول به پایان رسید و آرسنال قهرمان جام حذفی سال ۱٩۷٩ شد.

این فینال بعدها به "فینال ۵ دقیقه ای" معروف شد.
این قهرمانی تنها افتخار "تری نیل" مربی آن دوران آرسنال بود که ۷ سال با باشگاه همکاری کرد و نکته جالب تر اینکه، "فینال ۵ دقیقه ای " تنها افتخاری بود که "دیو ســکـسون" مربی آن دوران منچستریونایتد در ۴ سال حضورش تجربه کرد.

در آن بازی پت رایس ، کاپیتان آرسنال و مدافع راست بود که شاید تنها بازیکنی باشد که شما نام او را شنیده اید. "آلن ساندرلند" بازیکی که در آن دوره اسطوره باشگاه به شمار میآمد، بود. وی ۱ جولای ۱٩۵۳ در انگلستان به دنیا آمد و هم اکنون ( در سال ۱۳٩۴ ) ٦۱ سال سن دارد. او در نقش مهاجم برای آرسنال بازی میکرد. آلن از سال ۱٩۷۷ تا ۱٩۸۴ برای آرسنال ۲۸۱ بازی انجام داد و ٩۲ بار موفق به گلزنی شد. آرایش موهای آلن با "فلینی" بی شباهت نبود.


* برای دیدن صحنه هایی از بازی میتوانید روی آیکون مربوط کلیک کنید.

کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 طراح و برنامه نویس آرمان امیراحمدی