کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران

خداحافظ، ای اسطوره ی هلندی

تاریخ این رویداد: 22 / 7/ 2006 آخرین به روز رسانی: ۱۳٩۵/۰۵/۰۱ بازدید : 2137 نفر

استادیوم جدید آرسنال با حضور هوادارانی که ورزشگاه را با پیراهن های سرخ و سفید،که نشان دهنده سالهای حضور برکمپ در آرسنال و نارنجی که نمایش دهنده سالهای حضور برکمپ در تیم کشورش هلند منقش کرده بودند، بسیار باشکوه و خیره کننده نشان می داد.

۵۴۰۰۰ تماشاگردر ورزشگاه ۶۰۰۰۰ نفری “الامارات” گرد هم آمده بودن،تا بازیکنان بزرگ دهه های گذشته جهان فوتبال را درطول یک نیمه بازی مشاهده کنند.

در میان ستاره های آرسنال دیوید سیمن،لی دیکسون،استیو بولد،نایجل وینتربرن،گیلس گریماندی،اولگ لوژنی،یان رایت،امانوئل پتی، پاتریک ویرا، مارک اُورمارس، ری پارلر، ادو، کانو، گلن هلدر و جیووانی فان برونکهورست برای “روز برزگ برکمپ” دور هم جمع شده بودند.در این میان تیری آنری،به وسیله یک جت شخصی از تعطیلات خانوادگی اش در امریکا برای مسابقه آمده بود.

او تعطیلاتش را امروز غروب،از سر می گیرد.در آن طرف،تیم افسانه ای آژاکس با یوهان کرایف(که اکنون ۵۹ ساله است)مارکو فان باستن،فرانک رایکاردو،فرانک و رونالد دی بوئر،یاپ استام،ادوین فان درسار وادگار داویدز قرار داشت. در نیمه اول،آژاکس توسط” کلاوس جان هانتلر”که زننده اولین گل در ورزشگاه جدید الامارات بود،از حریف پیش افتاد و بازی با همین نتیجه در ۴۵ دقیقه اول به پایان رسید. آژاکس “بازی کوچک” را ۱-۰ برد و دوتیم، نیمه دوم راکه مانند یک ماجرای افسانه ای بود، با نتیجه ۰-۰ شروع کردند. مهاجم همیشه گل زن آرسنال”تیری آنری” اولین بازیکنی بود که توانست گلزنی را برای آرسنال در ورزشگاه جدیدش آغاز کند،او از روی سانتر “دیکسون” توانست دروازه را بازوتماشاگران آرسنال را خوشحال کند.

قبل از شوت کانو که با برخورد به یاپ استام به برتری ۲-۰ آرسنال انجامید،رونالد دی بوئر ضربه پنالتی ای که حاصل خطای “گریماندی” روی داویدز بود از دست داد. خود برکمپ نیز یک موقعیت خوب گلزنی رادر دقایق اضافی نیمه دوم از دست داد،اما هیچ چیز نتوانست روزش را خراب کند و او با افتخار کفش هایش را آویزان کرد. “اگر من جایزه ای داشتم آن،همیشه متعلق باشگاه آژاکس و تماشاگرانش بود که راهی طولانی را برای قدردانی از من تا اینجا آمدند.

”اواین مطلب را در سخنرانی اش بعداز سوت پایان آخرین بازیش به زبان آورد. برکمپ افزود:”از آغاز مادرم و پدرم همیشه با من بودند وحتما همه بازیهای من را دیده اند.” “و همسرم به طرز شگفت انگیزی در همه این سالها با من بود.شما نمی توانید،درزندگی همواره تنها باشیدو اگر او نبود،من حالا اینجا نبودم! خداحافظی کار مشکلی است،من ۱۱ سال فوق العاده را گذراندم و قسمت بزرگی از آن تماشاگران بودند و رفتاری که آنها با من کردند-آنها خارقالعاده بودند!” برکمپ بین سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ در ۲۳۹ دیدار آژاکس شرکت کرد و ۱۲۲ گل نیز برای این تیم به ثمر رساند. او در سال ۱۹۹۵ پس از ۲ فصل حضور در اینترمیلان به آرسنال ملحق شد و در ۱۱ سالی که با “توپچی ها” بود،توانست ۱۲۰ گل در ۴۲۳ مسابقه به ثمر برساند. برکمپ از مجموع ۷۹ بازی ملی خود ۳۷ گل را برای تیم ملی کشورش به ثمر رسانده است. او به احتمال فراوان راهی آژاکس آمستردام خواهد شد و در آنجا به عنوان مربی مشغول به کار خواهد شد. برکمپ از همین باشگاه هلندی به دنیای فوتبال معرفی شد.


ویدئویی از آن روز جذاب و خاطره انگیز را میتوانید با کلیک بر تصویر این آیتم در آپارات مشاهده کنید.

کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 طراح و برنامه نویس آرمان امیراحمدی