کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران

پس از انتخاب شدن گل برگكمپ بر آن شديم تا داستان زندگي اين اسطوره را بنويسيم ...

 

" هميشه گفته ام كه دنيس برگكمپ ايده آلترين زوج حمله براي من بوده است . او براي هر مهاجمي يك روياست‌"اينها كلماتي است كه تيري آنري در وصف برگكمپ گفت ، آنري كه در كنار بزرگاني همچون زيدان و دلپيرو بازي كرده است . اين جمله تيري بيان گر اين حقيقست كه دنيس بهترين بازيكن خارجي در طول تاريخ ليگ برتر بوده و خواهد بود . حتي ميتوان گفت او بهترين مهاجمي بود كه به راحتي ميتوانست زينت بخش بازي شود .

در سال 95 به آرسنال پيوست و به عنصري حياتي در يكي از بهترين و قويترين تيم هاي ليگ برتر تبديل شد ، با وجود اينكه او توسط آرسن خريداري نشد اما همواره نقش اصلي را در تيم كلاسيك ، با تكنيك و حرفه اي آرسنال ايفا ميكرد .

يكي از فوتبال دوستان در توصيف وي اينگونه ميگويد " در ضربه زدن به توپ شگفت انگيز بود ، ديد فوقالعاده اي در پاس دادن داشت و تونايي بالا در گلزني‌ ، تواناييهايش خارج از دنياي فوتبال بود . او همواره به فكر اين بود كه چه چيز بيشتر براي تيم مفيد است تا خودش . فوتبال هميشه براي او چيزي بيش از گلزني بود و آمار هر 2بازي و نيم يك گل گواه اين موضوع است .‌"

توانايي او در نابود كردن حريف تنها با يك پاس رويايي بود ، حركات و پاسهايي كه در هيچ كجاي اين جهان مانندش را نديده ايم . مثال خوب اين پاس ها حركت او در برابر يونتوس و پاس خوبش به فردي ليونگبرگ بود . سه بازيكن را دريبل زد و با وجود اينكه نميتوانست فردي را ببيند اما ميتوانست او را پيدا كند .

او همچنين قدرت ويران سازي حريف به تنهايي را نيز داشت ، اگر روز بازي روز او بود به تنهايي بزرگان جزيره را نيز به گريه در ميآورد . هتريك او دربرابر لستر در سال 97‌ ، گل به ياد مانديش در برابر آرژانتين در جام جهاني 98 و گل زيبايش مقابل نيوكسل تنها نمونه هايي از اين دست گلها هستند .

بهتر است به دوره ي فوتبال او پس از جدايي از اينتر و پيوستن به آرسنال بپردازيم ، يعني سال 95 . اوضاع براي برگكمپ اصلا مناسب نبود و او شرايط بدي را در ميلان تحمل ميكرد . دم از جدايي زد و خواهان پيوستن به ليگ انگستان شد . وقتي آرسنال به او پيشنهاد داد نظرش را اينگونه بيان كرد

 

" ميخواهم به ليگ انگليس بروم ، و تا نام آرسنال به گوشم رسيد به ياد لندن افتادم به ياد باشگاهي بزرگ و موفق "

انتقال او يكي از بزرگترين و پر سر و صداترين انتقالهاي وقت بود ، 7.5 ميليون پاند مبلغي بود كه آرسنال براي مرد يخي پرداخت كرد .

ماسيمو موراتي پس از پيوستن دنيس به آرسنال به طعنه خطاب به توپچي ها گفت " آرسنال خوش شانس خواهد بود اگر دنيس 10 گل به ثمر برساند . "16 گل در آن فصل به ثمر رساند اما هنوز فشار رسانه ها بر وي نا عادلانه بود . فشار به حدي رسيد كه گوليت نيز به شكايت درآمد ، او معتقد بود كه دنيس هم يك مهاجم كلاسيك است و هم يك هافبك و بايد در جاي مناسب از او استفاده كرد تا در زمان مناسب تواناييش را كامل نشان دهد ، او بيشتر از گلزنيش گل سازي ميكند . جالب اينجاست كه آمار نيز به سرعت به كمك دنيس آمد ، تاثير مستقيم در  75 % گلهاي آن فصل آرسنال به اندازه اي كافي بود كه همگان را به سكوت وادارد.

پس از آنكه فشارها بر وي خاموش شدند خودش نيز سكوت را شكست و راجب فوتبالش در ليگ انگليس گفت

" در ابتداي ورودم به خوبي نميدويدم و زياد با نوع بازي هماهنگ نبودم زيرا سازگاري من با ليگ برتر قدري طول ميكشيد . فشار زيادي بر روي من بود و هميشه ميديدم كه روزنامه ها ميگويند برگكمپ چند ساعت زمان ميخواهد تا گلزني را شروع كند . خوشبختانه در ديدار مقابل سوتمپتون بالاخره توانستم و همانطور كه گلزنيم شروع شد فشارها نيز كنار رفت "

او به سرعت در تيم پذيرفته شد ، هم تيميها به خوبي او را پشتيباني ميكردند و زوج خطرناكي با يان رايت ايجاد كرد . آنها در خارج از مستطيل سبز نيز دوستاني بسيار صميمي شدند . به هر حال برگكمپ در فصل اولش خوب عمل كرد و باعث شد امثال موراتي ديگر اجازه اظهار نظر نداشته باشند .

اما اين بهترين فصل براي او نبود ، بهترين عملكرد او در 29 سالگيش بود يعني فصل 97-98 . آرسنال توانست در آن فصل ليگ و حذفي را از حريف هميشگي اش يونايتد بربايد . با وجود اينكه او در چند بازي آخر كه شامل فينال حذفي در ومبلي نيز بود مصدوم شد اما اينها هيچ كدام باعث نشد تا او به عنوان بهترين بازيكن جزيره انتخاب نشود و در همين سال بود كه سومين فوتباليست برتر جهان نيز شناخته شد . همچنين ركوردي به ياد ماندني از خود به جاي گذارد ، سه گل او مقابل لستر به عنوان گل اول ، دوم و سوم ماه جزيره انتخاب شد ، او در تيم ملي نيز موفق بود ، با وجود تلاش هاي بسيار او ، كلايورت ، اورمارس ، برادران ديبوئر و ... هلند در جام جهاني نتوانست به فينال راه يابد و در نيمه نهايي مغلوب برزيل شدند .

" در خلال نيمه اول فصل 97-98 بهترين دوره فوتبال حرفه اي خودم را سپري كردم ، هر كاري كه ميخواستم ميكردم ، بدنم فوق العاده آماده بود و همه چيز براي من پيش ميرفت . روي فرم بودم و سالي استثنايي براي من بود "

ونگر نيز با او موافق بود ، و درباره آن سال رويايي اينگونه ميگويد

" او در خارج از محوطه جريمه گلزني ميكند ، درست مانند يك هافبك . همچنين بسيار كمتر از ديگران به توپ ضربه ميزند تا گل زني كند ، تنها يك ضربه در حاليكه ديگران دو يا سه ضرب نياز دارند . او بهترين دوران فوتبالش را سپري ميكند و فكر نميكنم كسي بهتر از او وجود داشته باشد . "


فصل بعد سال خوبي براي او نبود ؛ همانطور كه خودش نيز ادعا ميكرد مدافعان و داوران جزيره او را هدف قرار داده بودند . ابتداي فصل را با مصدوميت هاي كوچك و بزرگ از دست داد و نتوانست آرسنال را آنچنان كه بايد در نيم فصل اول همراهي كند . اما به محض اينكه خودش را پيدا كرد دوباره به روزهاي اوجش بازگشت ، پاس هاي شگفت انگيزش براي نيكلاس آنلكا و تاثير فوق العاده اش در بازي باعث شد تا دوباره رقابتي جذاب ميان رقباي سنتي فتح ليگ يعني آرسنال و يونايتد ايجاد شود .

پس از شكست و از دست دادن قهرماني در جام حذفي مقابل يونايتد مرد هلندي آرسنال به خاطر از دست دادن پنالتي در دقائق آخر بازي هرگز خود را نبخشيد و همواره افسوس آن لحظه را ميخورد . البته اين ها هيچكدام از ارزش پيتر اشمايكل و حركت فوقالعاده اش در مهار توپ نميكاهد . در آن ديدار يونايتد با گل طلايي رايان گيگز توانست آرسنال را  شكست دهد و به فينال حذفي راه يابد .

" اگر آن پنالتي را از دست نميدادم يونايتد به فينال نميرسيد پس نميتوانست سه جام را كسب كند . شايد در ليگ نيز نميتوانستند قهرمان شوند ، چه كسي ميداند ؟‌ "

بعد از آن بازي دنيس چند ديدار را به علت مصدوميت از دست داد . در بازي مقابل تاتنهام بازگشت و دو پاس گل فوق العاده داد تا آرسنال بازي را پيروز شود . اما متاسفانه در ديدار بعد آرسنال بازي را به ليدز واگذار كرد . جام دور از دستان آرسنال بود ، آنها تا آخرين دقائق جنگيدند ، استون ويلا را شكست دادند و حال منتظر توقف يونايتد بودند ، اما متاسفانه باز هم كاري از دستان تاتنهام بر نيامد ، 2-1 به سود يونايتد باعث شد تا آرسنال جامي كسب نكند اما لحظات بزرگي را رقم بزند .

" فصل 99-2000 سال عجيبي بود . ما از مرحله گروهي ليگ قهرمانان صعود نكرديم چون بازي مقابل فيورنتا را شكست خورديم . سپس در حذفي اوت شديم و فينال ليگ اروپا را در پنالتي به حريف واگذار كرديم ."

سال 2000 بود و نوبت مسابقات جام ملتهاي اروپا ، اينبار به ميزباني هلند و بلژيك . دنيس قبل از شروع ، اين رقابتها را آخرين بازيهاي دوران بازيگريش براي تيم ملي خواند در نتيجه اين آخرين فرصت او بود تا با هلند به عنواني دست يابد . گروه هلند گروه مرگ بود ، اما همه چيز به خوبي پيش رفت . 1-0 چك ، 3-0 دانمارك و 3-2 فرانسه نتايج گروهي بود . هلند به عنوان تيم اول صعود كرد و در كشورش باقي ماند . 6-1 يوگوسلاوي را در هم كوبيد . اما در مرحله بعد با وجود اينكه بازي كاملا در دستان هلند بود ، دو پنالتي را اين تيم از دست داد تا بازي بدون گل تمام شد .هلند نتوانست در ضربات پنالتي حريف فرانچسكو تولدو آماده شود و از گردانه رقابتها كنار رفت ، آخرين بازي ملي دنيس و باز هم با بدشانسي نتوانست تيم كشورش را به عنواني برساند .

"‌پس از شكست تلخ شب گذشته تصميم گرفته ام كه كفش هايم را براي ديدار هاي ملي آويزان كنم . صادفانه بگويم از بازيهاي بي رحمانه و پر از بدشانسي تيم ملي خسته شده ام . با وجود اينكه لحظات بزرگي را رقم زديم اما ديگر براي تيم ملي بس است . ميخوام بيشتر نزد خانواده ام باشم و كمتر سفر كنم . اما هيچ كس از آينده خبر ندارد ، اگر تصميمي خلاف بر آنچه ميگويم بگيرم آنرا به سرعت به اطلاع مربي جديد خواهم رساند . "

اما آن روز هرگز نيامد

" چگونه يورو 2000 را توصيف كنم ؟ در يافتن كلمات عاجزم . پايان بدي براي همه ما بود . بسياري از صحنه هاي اين تورنومت خاطره انگيز بودند اما ميدانيم كه خيلي بهتر از اينها متيوانستيم عمل كنيم . اين پازلي بود كه نتوانستيم تكميلش كنيم ، اخراج ريكارد غم انگيز است اما نميدانم چه بگويم چون همه ما احساس پوچي ميكنيم . "

پس از آن سال و در شروع فصل بعد دنيس قدري نامطمئن بود . اما به سرعت نشان داد كه كيفيتش را از دست نداده است . پست جديد به او داده شد و به سرعت با هافبك كنار بودن خو گرفت . عملكرد فوقالعادش در ديدار مقابل لاتزيو در ليگ قهرمانان اروپا نويد همان برگكمپ هميشگي را ميداد . در پايان فصل شايعات پيرامون وي اوج گرفت زيرا قرار دادش در حال اتمام بود ، نيوكاسل جزء تيمهايي بود كه به سختي در پي برگكمپ بود اما همانطور كه انتظار ميرفت او دو سال ديگر قرار دادش را با توپچي ها تمديد كرد .

اواخر فصل مصدوميتي جدي بگركمپ را خانه نشين كرد و باعث شد تا او 9 بازي را از دست دهد . با وجود اينكه به فينال تلخ جام حذفي مقابل ليورپول رسيد اما نتوانست جلوي شكست تيمش را بگيرد . فصل خوبي براي او نبود اما همه ميدانستند كه او سال آينده پرقدرت تر بازميگردد .

" با وجود شكستهايي كه در گرفتن جام داشتيم اما فكر ميكنم كه فصل خوبي را سپري كرديم . به نيمه نهايي ليگ اروپا رسيديم و تنها 8 دقيقه با قهرماني حذفي فاصله داشتيم . ليگ را با عنوان تيم دوم به پايان رسانديم اما همه اينها نشان از پيشرفت بالاي ماست . سال آينده فصل سير الكس فرگوسن نخواهد بود و اگر قدري شانس چاشنيه كار ما شود همه را شگفت زده خواهيم كرد "

فصل 2001-2002 سال فرگوسن نبود . آرسنال براي بار سوم دابل كرد و اين دومين باري بود كه دنيس نيز در آن شريك بود . ركوردهاي بزرگ ديگري نيز آرسنال از خود به جاي گذارد ، مانند گل زدن در تمام بازيها  و 13 پيروزيه پياپي . مانند سال 98 باز هم دنيس نقش مهمي در اين مهم ايفا كرد . شايعات دوباره اوج گرفتتد زيرا به عنوان بازيكن جا نشين در بازي ها حضور ميافت

" روزنامه ها ميگويند من ميخواهم از آرسنال جدا شوم ، چرند است . من بسيار خوشحالم كه در هايبوري هستم و هيچ مشكلي ميان من و آرسن ونگر وجود ندارد "

در ميانه اكتبر جاي ثابتي در تركيب تيم پيدا كرد و بعد از كريسمس بود كه دوباره به او فرصت داده شد و او هم استفاده كرد . دنيس دوباره همان بازيكن با طراوت شد كه پاس گلهاي متععد ميداد و گلهاي حياتي به ثمر ميرساند . در اين فصل او دو بار ديگر به عنوان بهترين بازيكن ماه ليگ برگزيده شد . دو گل زيباي او در آن فصل تا ابد از ذهنها پاك نخواهد شد . گل اولش به لوركوزن در ليگ اروپا ( به صورت چيپ) و گل دومش در مقابل نيوكاسل كه به عنوان بهترين گل انفرادي باشگاه نيز انتخاب شد . ونگر درباره اين گل ميگويد

 

" يكي از گلهاي دنيس برگكمپي ، او فقط گل زيبا به ثمر ميرساند . اگر كسي بخواهد بهترين گلهاي تاريخ را جمع آوري كند بي شك يكي از گلهاي رده بالا همين گل است .‌"

 

چند هفته بعد باز اين برگكمپ بود كه نيوكاسل را اينبار در جام حذفي ويران ساخت ، يك گل و دو پاس گل باعث شد تا آرسنال به سمت دابلي ديگر حركت كند . برگكمپ در آن ماه بهترين بازيكن جزيره انتخاب شد . او به آرسنال كمك كرد تا دوباره صدر را از رقيب سنتيش يونايتد بازپس گيرد . آپريل نيز ماه خوبي براي او و آرسنال بود . درست در ابتداي مي بود كه آرسنال توانست حذفي را كسب كند و دقيقا سه روز بعد با يك پيروزيه شيرين يك بر صفر آن هم در اولدترافورد آرسنال توانست ليگ را نيز ازان خودش كند . در اين ديدار برگكمپ به علت مصدوميت نتوانست تيمش را همراهي كند اما كمتر از ديگران از اين برد شيرين لذت نبرد

 

" چه ميتوانم راجب شب گذشته بگويم ؟ تنها اين را بدانيد كه هيچگاه به اين اندازه خوشحال نبوده ام . به احترام وشخصيتي كه تيمهاي سال 71 و 98 پس از دابل كردند به دست آوردند نگاه كنيد ، همه آنها افسانه هايي در آرسنال هستند و اين دومين باريست كه من آرسنال را در دابل كردن همراهي ميكنم ، قطعا من خوشحالم . هيچگاه بيشتر از الان وشحال نبوده ام . از الان به فكر فصل آينده هستيم ، اشتباه نكنيد اين تنها شروع عصري جديد در فوتبال انگلستان است . قدرت در ما موج ميزند و ما ميخواهيم كه بهترين در انگلستان و اروپا باشيم "

 

برگكمپ در اين فصل در سن 33 سالگي 46 بازي انجام داد و 14 گل در كنار پاس هاي فوق العاده اش به ثمر رساند تا به همگان نشان دهد "سرزمين عجايب دنيس" هنوز پا برجاست .

 

فصل 2002-2003 براي او وآرسنال جدا از برخي مصدوميت ها كه گريبان گير او شدند فصل خوبي بود . در سمپتامبر مرد يخي زبان به تمجيد آرسنال و هم تيمي هايش گشود

 

" شما هرگز نميدانيد كه چقدر ميتوانيد يك تيم را مثل تيم ما متحد ، يكپارچه و ثابت نگه داريد اين بهترين تيميست كه در آن بازي كرده ام ، و ما با راهي كه در ابتداي فصل پيش گرفته ايم اين را به خوبي اثبات كرده ايم ."

 

اما ديري نگذشت كه چهار شكست عجيب 2-1 پشت سر هم آن بارقه را از تيم گرفت و باعث شد تا اين سوال مطرح شود كه چيزي در آرسنال گم شده است . اما آرسنال بازهم راه خودش را به خوبي در هر سه رقابت مهم پي گرفت .

 

در همين فصل در ديداري مقابل آكسفرد يونايتد در خلال ديدارهاي جام حذفي برگكمپ گل 100امش را براي باشگاه روي پاس جفرد به ثمر رساند . ونگر باز هم پس از اين بازي به تمجيد از او پرداخت

 

" دنيس كمكي بي وصف و اندازه به باشگاه كرده است ، نه تنها به عنوان يك بازيكن بلكه به عنوان مثالي بارز كه باز هم آن را نشان داد . باور نميكنم كه چگونه با اين سرعت او توانست به 100 گله هاي باشگاه بپيوند ، آن هم با گلهايي كه همه زيبا بوده اند . حقيقت گل امروز او نشان ميدهد كه او چقدر بازيكن حرفه ايست و هيچ گاه گلهايش را براي بازيهاي مهم نگاه نميدارد "

 

خود برگكمپ در اين باره ميگويد

 

" لحظه اي خاص و تاريخ ساز براي من و باشگاه بود . مهم نيست كه اين گل را برابر چه تيمي به ثمر رسانده ام ، مهم اينست كه اين صدمين گل من در همه رقابتها براي آرسنال بود و بايد بگويم كه به آن افتخار ميكنم "

 

در ابتداي مارچ فاصله آرسنال و يونايتد 8 امتياز بود ! اما يونايتد آرسنال را گرفت و ميتوان گفت كه دنيس يكي از بدترين بازيهاي عمرش را در اين دوره بازي ميكرد . تساوي مقابل بولتون و شكست با گلي بحث برانگيز مقابل ليدز دست به دست هم دادند تا ليگ به يونايتد برسد و آرسنال در آن سال تنها به حذفي اكتفا كند .

 

فصل بعد يعني سال2003-2004 به نوعي آخرين فصل فوتبالي براي او بود اما وي باز هم يك سال ديگر با آرسنال تمديد كرد .
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

" بسيار خوشحالم كه براي يك سال ديگر ميتوانم در آرسنال بمانم . فصل بعد دهمين فصل من با آرسنال است و اين به خوبي معنا و مفهوم آرسنال در قلب مرا توجيح ميكند . ما روح وقلبي بزرگ داريم و آن را با پيروزي هاي اخيرمان ثابت كرده ايم . اميدوارم بتوانم در فصل بعد دوباره آرسنال را براي قهرماني ياري دهم و سالي خوب براي تيم رقم بزنيم ."

 

رئيس باز هم از او تمجيد كرد

 

" ما بسيار مفتخريم كه دنيس را يك سال ديگر نيز در اختيار داريم . اين تمديد قرار داد نشان ميدهد كه او چه نقش بزرگي در تيم ما ايفا ميكند . مطمئنم كه تجربه و طبيعت فوتبالي او به خوبي يار و همراه ما در فصل بعد خواهد بود "

 

چند ماهي در ابتداي اين فصل باز هم مصدوميت ها مانع شدند تا او كلاس بالاي خود را نشان دهد اما او باز هم با پاسهاي زيبا و ديد فوق العاده اش همگان را شگفت زده كرد . اولين گلش از پنج گلي كه در اين فصل به ثمر رساند در ديدار مقابل بيرمنگهام با بازوبند كاپيتاني به ثمر رساند .

 

" انتخاب سختي در مي خواهم داشت . عملكرد ما در اروپا تاثير بر تصميم من نميگذارد همانطور كه موفق نبودنمان تاثيري نخواهد گذاشت . تنها مساله اي كه در اين ميان مهم است اين است كه آيا من از فوتبال خودم لذت ميبرم يانه . و اين تنها مورد تاثير گذار است ."

 

برگكمپ اذيت كردن مدافعان حريف را همچنان ادامه داد با وجو اينكه عملكرد خوبي نداشت . در نقل و انتقالات زمستاني آرسنال خريد جديدش يعني آنتونيو ريس را معرفي كرد . ريس جوان با انگيزه آشنايي زيادي با ليگ برتر نداشت در نتيجه تاثيري بر دقائق بازي كردن دنيس نگذاشت . در بهار بود كه بگكمپ باز هم چرخ بازيش شروع به چرخيدن كرد و گلهايش مقابل چلسي سلتاويگو و بولتون تيري آنري را مجبور ساخت تا از او تمجيد كند

 

" با بازيكنان زيادي بازي كرده ام . او مثل زيدان نيست كه حريف را گول بزند ، اما نميدانم آيا كسي در تمام جهان وجود دارد كه به سرعت بازي را ببيند و به سرعت او تصميم بگيرد ؟ هر كسي كه با او همبازي بوده باشد به شما خواهد گفت كه دنيس چه بازيكن زرگيست "

 

آرسنال قهرماني را در وايت هارت لين به دست آورد ، شايد به نوعي شيرين ترين قهرماني ها ، تساوي دو بر دو مقابل تاتنهام و به دست آوردن جام آن هم در ورزشگاه دشمن هميشگي . دنيس آن بازي را از ابتدا شروع كرد و روي هر دو گل تاثير گذار بود. آرسنال در اين فصل توانست ركورد باور نكردنيه يك فصل بدون شكست را از خو به جا بگذارد .

 

آرسنال فصل روياييش را با پيروزي 2-1 در خانه به پايان رساند . در بازي كه دنيس ثابت كرد كه چرا يك سال ديگر بايد در آرسنال بماند . در نيمه دوم اين بازي بود كه او فرار ويرا را با پاس خودش تكميل كرد تا بازي 2-1 به پايان برسد . وقتي از او پرسيدند كدام يك از اين سه ليگي كه با آرسنال فتح كرده اي از همه شيرينتر بوده است او پاسخ داد

 

" هميشه آخرين ، بهترين است . پس اين جام نيز شيريني ديگري داشت زيرا ما شكست ناپذير بوديم "

 

فصل 2004-2005 سال هيچ كدام از رقباي سنتي نبود ، اين بار سال ، ساله پول هاي چلسي بود . آرسنال به تيم جوان اما پخته اش اميدوار بود ولي اين تيم روندي ثابت نداشت ، يك بازي فوق العاده بود و يك بازي اسف بار .

 

در اين فصل بود كه بازي رويايي آرسنال اورتون 7-0 به سود آرسنال به پايان رسيد . سه پاس گل داد و يك گل از طرف مرد يخي باعث شد تا كل ورزشگاه فرياد " يك سال ديگر‌" را سر دهند . آنها خواستار تمديد قرار داد يكساله مرد هلندي بودند .

 

" سخت است كه احساسي نشويد وقتي همه ورزشگاه يك صدا فرياد ميزنند يك سال ديگر بمان . من تصميم را گرفته ام و اين تشويق ها مرا روشن تر كردند . همچنين اگر هواداران كوچكترين شكي دارند بايد آن را دور بريزند . در نظر من وقتي هواداران فكر ميكنند من يك سال ديگر ميتوان بازي كنم پس دليل براي انجام ندادنش نيست . اين ديدگاهي فوق العاده براي من است "

 

با تمامي اوصاف ، هيچ دليلي وجود ندارد كه فكر كنيم برگكمپ ديگر نميتواند بازي كند . تجربه و ذات فوتبال دوست او حتي در ميان تيم جوان آرسنال ميدرخشيد .

 

فصل 2005-2006 فصلي بود كه آرسنال آن را با اميدهاي بسياري شروع كرد . تيمي جوان اما پر انگيزه . برگكمپ مثل هميشه در ميان اين تيم ميدرخشيد . مثل هميشه تاثير كذار و تعيين كننده بود اما يك امر واضح و تلخ مشخص بود، اينها آخرين بازيهاي مرد يخي هستند . كلاس و بازي موثر تنها دلايل كافي نيستند ، فيزيك بدني انسان به او اجازه نميدهد از يك سري حدود فراتر رود و اين تنها دليلي بود كه باعث ميشد اين فصل ، فصل آخر دنيس باشد .

 

برگكمپ با تمام وجود فصل را شروع كرد ، پاسهاي ويرانگرش را باز هم به نمايش گذاشت و همچنين گلهاي تعيين كننده به ثمر رساند اما سن بالا و يار گيري سخت مدافعان باعث ميشد تا كيفيت كامل او بروز پيدا نكند. او همچنين براي 300امين بار با پيراهن آرسنال به ميدان رفت . ركوردي كه به ارزشهاي بي اندازه او افزود .

 

 

در سال 2006 يازده فصل همراهي آرسنال به پايان رسيد و دنيس پس از آن فينال دراماتيك مقابل بارسا از دنياي فوتبال خداحافظي كرد تا پاياني بزرگ به 20 سال زندگي فوتبالي كه سرشار از گلهاي زيبا و لحظات شگفت انگيز بود بدهد . بيش از 700 بازي براي باشگاه هايش و تيم مليش بازي كرد ، 271 گل به ثمر رساند و ميتوان گفت به همين مقدار نيز پاس گل داد .

آرسن ونگر دنيس را بعد از پيروزي آرسنال مقابل وست بروم ويچ ستود . بازي كه در بهار 2006 انجام شد و يكي از آخرين بازي هاي حرفه اي دنيس بود .

" هوش و كلاس بالا . كلاس بازي به اينكه با توپ چه كار ميتوانيد انجام دهيد مرتبط است ، اما هوش باعث ميشود تا شما از تكنيكتان در موثرترين راه استفاده كنيد . كاري كه او هميشه با توپ ميكرد يك سر و يك مغز داشت !!! و تكنيكش همواره اين اجازه را به او ميداد كه ببيند و هر آنچه ميخواهد با توپ انجام دهد را تصميم بگيرد ."

 

و اما زندگي شخصي دنيس ، او در دنياي خارج از مستطيل سبز شخصي ديگر بود . برگكمپ خودش را اينگونه توصيف ميكند

 

" من خيلي احساسي هستم . چيزي كه بعد از گلزدن نشان نميدهم . در زندگي خصوصيم شخصي كاملا متفاوت هستم "

 

احساسات دروني او براي همسرش هنريتا و سه فرزندش استلا ، ميشل و ياسمين چيزي واضح است ، عشق كامل. او همسرش را براي بار اول وقتي 21 ساله بود در اسپانيا ملاقات كرد .  چند سال بعد ازدواج كردند و اولين فرزندشان استلا وقتي دنيس 26 ساله بود متولد شد . او دوباره طعم پدر بودن را در سال 98 چشيد وقتي كه همسرش پسرشان ميشل را به دنيا آورد . در سال 2002 نيز برگكمپ صاحب دختري ديگر شد و او را ياسمين ناميد . او هميشه عنوان ميكرد كه در خانه اش از فوتبال صحبتي نميكند

 

" بخش هاي ديگر زندگي ام به اندازه فوتبال براي مهم هستند ، در نتيجه ما بيشتر در باره آنها صحبت ميكنيم تا درباره فوتبال . مثلا راجب مسائل خانواده و ديگر سرگرمي هاي من مثل گلف و تنيس . "

 

دنيس سه برادر ديگر دارد كه همگي آنها در ليگ آماتور هلند به توپ زني مشغولند .

 

همواره دنيس از همراهي كردن تيمهاي فوتبال با هواپيما ممانعت ميكرد و اين باعث شده بود تا به او لقب "مرد بدون پرواز " را بدهند. شايعات زيادي درباره دليل اين كار او وجود داشت از جمله از دست دادن پدر مادرش در يك حادثه هوايي و يا ترس از ارتفاع در حالي كه هيچ كدام حقيقت نداشتند . نظر خودش در اين باره اينگونه است

 

" خيليها فكر ميكنند من اصلا با هواپيما سفر نكرده ام . اما من قبلا پرواز كرده ام . خيلي ناگهاني اين تصميم را گرفتم كه ديگر سوار هواپيما نشوم زيرا فهميدم كه پرواز كردن در بازي من تاثير بسياري ميگذارد . هميشه قبل از بازي نگران پروازم و در خلال بازي نيز نگران پرواز بازگشتم ! اين نه براي من خوب است نه براي باشگاهم . براي من مشكلي نيست . من تصميم گرفتم كه ديگر پرواز نكنم و وقتي نتيجه اين تصميم را ديدم فهميدم كه تصادفي نيست . زيرا من بهترين دوران حرفه ايم را در آرسنال وقتي سپري كردم كه ديگر با هواپيما سفر نميكردم . درست است ، برخي بازي ها را از دست ميدادم اما ممكن بود در همان بازيها مصدوم هم بشوم "

بي شك همه توپچي ها او را دوست دارند . اسطوره اي كه هم اكنون همه ما به او افتخار ميكنيم . مردي كه بازيش در كمال چشم نوازي كاملا در اختيار تيم بود . در تاريخ فوتبال برگكمپ ، يك برگكمپ بوده و خواهد بود .

تگ ها

ثبت نظر شما
6+0=

نظرات کاربران

دیگر خبرهای آرسنال

اولین مصاحبه جورجینیو با باشگاه آرسنال
جورجینیو از علاقه خود برای کار با آرتتا می گوید.
کاپیتان کیم لیتل درباره انگیزه هاش می گوید
در مورد کاپیتان و رهبر باشگاه ما کیم لیتل چه می توان گفت که قبلاً گفته نشده است؟
چرا آرسنال کابوس دروازه بانان در کرنر است؟
آدریان کلارک موفق ترین تیم لیگ برتر در ساخت گل از ضربات کرنر در فصل ۲۰۲۲/۲۳ را تجزیه و تحلیل می کند.
پیشنهاد آرسنال برای کایسدو رد شد
پیشنهاد ۷۰ میلیون پوندی توپچی ها برای مویزس کایسدو توسط برایتون رد شد

آخرین نظرات

آرمان امیراحمدی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ نوشت :
اینا بفروش نیستن !!! به همین سادگی !
تیلمانس رو بیارن!!! برای 5 ماه نهایتا 10 میلیون هزینه داره !

مربوط به پیشنهاد آرسنال برای کایسدو رد شد
علی ساقی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ نوشت :
خیلی عالی جواب داده و خیلی ممنون از شما بابت ترجمه

مربوط به کانترپرس قدرتمند، کلید آرسنال در مسیر قهرمانی
Saiedmahdi در تاریخ ۱۴۰۱/۰٩/۰۴ نوشت :
سلام.اسمم توی لیسته ولی چرا خبری نشده؟اصلا میرسه به دستمون یا نه؟

مربوط به آیا نام شما به عنوان هوادار ثبت شده ؟!
Hamed در تاریخ ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ نوشت :
این چه سمیه! همش اخبار بانوان تو سایته

مربوط به المپیک لیون 1 آرسنال 5 ( دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا)
محمد در تاریخ ۱۴۰۱/۰٦/۰۵ نوشت :
پس امانوئل آدبایور و رابین فن پرسی چی ؟

مربوط به رتبه بندی مهاجمان آرسنال از زمان جدایی تیری آنری
کانون رسمی هواداران آرسنال در ایران از سال 1385 طراح و برنامه نویس آرمان امیراحمدی