تست yoyo

نویسنده: Farhad Rahbari

وبلاگ من
نویسنده: Farhad Rahbari
از حوالی ۲۰۰۰ عاشق آرسنال شدم و این عشق همچنان پابرجاست
کل بازدید: 225,656 بار

Arsenal Official website

Arsenal Supporter club

Telegram

Twitter

Instagram

دیگر بلاگ های من
آخرین اخبار کوتاه
 پیام لاکازت برای اوزیل :

آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال  دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند. پیام لاکازت برای اوزیل : آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند.
 فابریزیو رومانو :

مارتین اودگارد به آرسنال here we go!
امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود. فابریزیو رومانو : مارتین اودگارد به آرسنال here we go! امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود.
 مسوت اوزیل :

"می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم." مسوت اوزیل : "می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم."
میکل آرتتا :

"دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
میکل آرتتا : "دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است
مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست
📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد!

⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم! 📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد! ⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم!
کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی  برگه ها نیز امضا شده است.
مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود. کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی برگه ها نیز امضا شده است. مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود.
توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد. توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد.
دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد
تبلیغات توپچی

     

تست yoyo

مقاله علمی"بنام خدا"
آزمون yoyo يك نوع تست آمادگي تناوبي و تداومي است كه با توجه به الگوهاي ماهيت فوتبال حدود 20 سال پيش طراحي گرديد و مدت 18 سال است كه در برخي باشگاه‌هاي فوتبال اروپايي مدتي رايج شد و به عنوان تعيين سطح و شاخص آمادگي جسماني بازيكنان فوتبال براي 90 دقيقه بازي در نظر گرفته شد.
اخيراً اين آزمون در بررسي‌هاي علم تمرين و فيزيولوژيكي به عنوان يك تست آزمايشگاهي در شرايط كنترلي مورد بررسي قرار گرفته تا يك تست واقعي عملي ، كاربردي و ميداني براي فوتبال.
از آنجا كه مربيان فوتبال نياز دارند بازيكنان خود را به صورت همه جانبه و در شرايط كل زمين در 90 دقيقه خريان بازي ارزيابي نمايند.
كارآمدي اين تست به عنوان يك شاخص تعيين كننده زير سوال رفته ولي به نظر مي‌رسد به عنوان يك نوع تمرين پُر فشار مناسب در برخي مواقع كه توضيح داده خواهد شد مورد استفاده قرار گيرد.
آزمون yoyo در فوتبال چيست ؟
آزمون yoyo در فوتبال يكي از رايج‌ترين تست‌هاي موجود جهت ارزيابي سطح آمادگي جسماني بازيكنان فوتبال، مطرح مي‌باشد.
هدف از اجراي اين تست دويدن يك مسافت معين به صورت رفت و برگشت توسط بازيكنان به ظور كامل و تا سر حد توانايي و واماندگي و خستگي با آهنگي است كه از طريق سيگنال‌ها و علائم صوتي ارسال مي‌شود و تا جايي ادامه مي‌يابد كه فوتباليست در گام آخر توانايي اجراي فعاليت را ندارد.
نحوه آزمون
دو مخروط به فاصله 20 متر ار يكديگر بر روي زمين قرار داده مي‌شود مخروط سوم از خط شروع آزمون به فاصله 5/2 متر به آن اضافه مي‌شود.
 
              *---------------------------------------* .................................*
                                            20 متر دويدن                                 5/2 متر راه  رفتن
در اين تست پس از طي دو مسير رفت و برگشت 20متري ( جمعاً 40 متر ) توسط بازيكنان به حالت دويدن 5 ثانيه استراحت گنجانده شده است كه در اين زمان بازيكن بايد به صرف مخروط سوم ( 5 متر رفت و برگشت ) به آهستگي راه رفته و برگردد و بلافاصله به سوي خط شروع رفته و دويدن دور بعد را انجام دهد.
اين روند چرخشي ادامه دارد تا فوتباليست با تغيير تند‌تر آهنگ و علائم صوتي از طريق كاست خسته شده و توانايي اجراي تمرين و آزمون را نداشته باشد و پس از آن بر چسب تعداد تكرارهاي رفت و برگشت ميزان آمادگي بازيكنان سنجيده مي‌شود.
توجيه آماري در 90 دقيقه بازي براي آزمون‌هاي واقعي در فوتبال
يك فوتباليست حرفه‌اي بايد توانايي دويدن استاندارد 10 كيلومتر در جريان بازي را داشته باشد كه شامل راه رفتن (20 درصد )، نرم دويدن ( 40 درصد )، به سرعت دويدن ( 13درصد ) ، به عقب دويدن ( 7 درصد )، دويدن با چرخش و حركت متنوع كوتاه و بلند ( 20 درصد ) كه بازيكن بايد اين تناسب را در دو نيمه حفظ نمايد والا
دچار افت 10 درصدي در 25 دقيقه آخر بازي مي‌شود. ( البته ميزان دويدن در پستهاي مختلف تفاوت دارد يعني هافبك‌ها لازم است توانايي دويدن بيش از 11 كيلومتر را در جريان بازي داشته باشد ).
سرعت دويدن در جريان بازي نيز طبقه‌بندي و آناليز شده است. يعني راه رفتن ( با سرعت 4 كيلومتر در ساعت ) ، نرم دويدن ( با سرعت 8 كيلومتر در ساعت ) ، دويدن با سرعت آرام ( 12 كيلومتر در ساعت ) ، دويدن متوسط ( با شدت 16 كيلومتر در ساعت ). دويدن با سرعت بالا ( 20 كيلومتر در ساعت ) ، دويدن با سرعت 100 درصد ( با شدت 30 كيلومتر در ساعت ) ، دويدن به عقب ( با شدت 12 كيلومتر در ساعت ) و حركت به شهلو ( با سرعت 10 كيلومتر در ساعت ).
يك فوتباليست تقريباً در هر 90 ثانيه حداقل يكبار در يك فعالت چرخشي و با سرعت بالا كه حدود 30 ثانيه طول مي‌كشد بدود.
معمولاً در نيمه اول فوتباليست 5 درصد از نيمه دوم جا‌به‌جايي دارد ولي از نظر دويدن با سرعت بالا در هر دو نيمه بايد در يك سطح توانايي داشته باشد.
بازيكم بيشترين انرژي در زمان دريبلينگ عبور از حريف را مصرف مي‌كند و در يك بازي حتي تا 30 بار اين تكنيك اجرا مي‌شود.
به طور ميانگين هر بازيكن در جريان 90 دقيقه بازي تا 15 بار سر مي‌زند.
به طور ميانگين هر بازيكن در جريان 90 دقيقه بازي تا 20 بار تكل مي‌زند.
به طور  متوسط هر بازيكن در جريان 90 دقيقه بازي بين 1 تا 3 دقيقه مالكيت توپ را دارد يعني مجموعاً حداكثر 280 متر پا به توپ مي‌شود.
ايرادهايي كه به آزمون yoyo مي‌توان گرفت.
از ديدگاه علم يادگيري حركتي اين تست يك مهارت يا تمرين بسته است يعني بازيكن مجبور است يك سيكل تكراري و بدون تنوع حركتي را ملكه ذهن خود كند در حالي كه فوتبال يك مهارت باز استكه هر لحظه امكان يك حركت غير قابل پيش‌بيني وجود دارد. فوتباليست شايد هم زمان با 11 متغيير حركتي درگير شود. اگر مربي به اين خاطر كه بازيكن در اين تست آمار و  نتيجه ضعيفي را داشته به بازي نگيرد معيار اشتباهي را انتخاب كرده است. يعني به مراتب ديده شده كه فوتباليست نتايج خوبي در اين تست نداشته ولي عملكرد با كيفيتي در جابه‌جايي در طول 90  دقيقه بازي داشته است.
موضوعي كه در خصوص اين تست قابل ذكر است بيشتر يك نوع آزمون آزمايشگاهي و كنترلي است تا شاخصه درصد برنامه آمادگي ميداني و نعيين سطح واقعي جسماني در زمين فوتبال .
در فوتبال حرفه‌اي و مدرن جهت ارزيابي فيزيكي ، توانايي دويدن و طراحي برنامه‌هاي بدنسازي به ترتيب اولويت: الف- فاكتور ارزيابي سطح آمادگي قلبي ، عروقي ، تنفسي و ضربان بالاي بازيكن در دويدن‌هاي تحت فشار ( توان هوازي ) در طول زمين از طريق ساعتهاي ضربان سنج داراي قابليت سنجش ميزان vo2max و آستانه تريشلُد استفاده مي‌شود. ب – سپس توانايي سطح تحمل لاكتيك در انتهاي فعاليتهاي پُر فشار ج- تعيين تركيب بدن بالاخص با نشانه‌گان سطح چربي د- در نهايت به تعيين سطح توان انفجاري بامعيار ميزان جابه‌جايي توجه شود. در صورتي كه اين تست بيشتر
ترشح اسيد لاكتيك را در بدن به ويژه در سطح اندام پايي‌تنه درگير مي‌كند كه خستگي قابل توجهي را به همراه دارد.
از نظر بيولوژي تمرين در فوتبال كه يك رشته غالب هوازي است سيستم قلبي، عروقي، تنفسي بر سيستم عضلاني ارجحيت دارد و با ساير رشته‌هاي زمين كوچك فرق دارد. هدف از تمرينات آماده سازي در فوتبال براي به حد استاندارد رسيدن دويدن تا 10 كيلومتر در هر بازي بالا بردن ميزان vo2max تا ميزان 70 مي‌باشد.
تشديد عارضه التهاب زانو
از آن جه كه 90 درصد فوتباليست‌ها از عارضه آسيب يا التهاب زانو رنج مي‌برند بنابراين دويدن‌ها و رفت و برگشت‌هاي مكرر در يك مسير خطي با كفش‌هاي استوك‌دار موجب تشديد عارضه التهاب كشكك و تاندونيت در كپسول زانو خواهد شد.
اجراي دقيق اين آزمون توسط مونيتورينگ انجام مي‌شود و از آن جا كه اين سيستم در ايران وجود ندارد عدم دقت و هماهنگي بين بازيكن و سيگنال‌ها و علائم صوتي و تغيير ريتم و شمارش تكرار امكان بالا بردن درصد اشتباه توسط گروه كنترل را به همراه دارد.
تحت فشار قرار دادن رواني و خستگي ذهني فوتباليست
از آن جا كه هدف اين است كه بازيكن تا سر حد خستگي و واماندگي بدود ، تحقيقات نشان داده است كه حدود 20 بار يك مسير 20 متري را به صورت رفت و برگشت 40 متري دويدن به عنوان يك آزمون ، فشار رواني و عصبي زيادي به ورزشكار وارد مي‌كند. در صورتي كه علم تمرين و تئوري مربي‌گري اعتقاد دارد هدف از اجراي تمرينات اسيدي كردن و اذيت كردن بازيكنان نيست بلكه ايجاد شرايط بهينه و با كيفيت تمريني براي فشار دلخواه در طول زمين فوتبال است.
خصوصيت مثبت آزمون yoyo
اين آزمون يك تمرين بسيار خوب براي زماني است كه بازيكن دوران آمادگي عمومي را پشت سر گذاشته و به يك آمادگي اوليه رسيده . از طرفي در فصل مسابقات نيز بايد فاصله يك هفته‌اي تا مسابقات مهم را داشته باشد ، به اين علت كه ماهيت اين آزمون بالا بردن سطح اسيد لاكتيك بدن است و امكان دارد كه بدن توانايي بازسازي كوتاه مدت را نداشته باشد.
نتيجه‌گيري : بنابراين از ديدگاه علم تمرين و بدنسازي آزموني داراي دقت و روايي بالا است كه با شرايط تمريني ، ميداني و عيني متنوع فوتبال هم‌خواني داشته باشد.


امیدوارم توپچی های عزیز از خوندن این مقاله علمی استفاده شایسته را ببرند.

تشکر شده توسط :

ثبت نظر شمانظرات پیشین

توپچی جنوب در 29/11/1390 | 19:05 گفت:

عالی بود منظورمه!!!!!!((:

توپچی جنوب در 29/11/1390 | 19:04 گفت:

مرسی فرهاد علی بود به این میگن یه پست مفید کاش از این پست ها تو سایت بیشتر میشد

علی ارشدی در 29/11/1390 | 16:11 گفت:

محمد جان اتفاقا اگه کلاسا برگزار بشه خوبه :) ولی اینکه صبح بلند شی بری دانشگاه کلاس نباشه...

محمد جویبار در 29/11/1390 | 14:35 گفت:

اقا فرهاد از شما هم ممنون بازم از این پست هایه علمی بزار که من عاشقشم

محمد جویبار در 29/11/1390 | 14:33 گفت:

خب علی جون میرفتی تربیت بدنی میخوند که به جایه اینکه حوصلت سر بره.هی بدووننت تا سرحال بیای.
بد میگم بگو بد میگی

علی ارشدی در 29/11/1390 | 12:59 گفت:

آمار و کاربرد آن در مدیریت کلا ضد حال بدی بود :(

محسن آزاده در 29/11/1390 | 12:49 گفت:

احسنتم . . . دستت درد نکنه فرهاد جان

Farhad Rahbari در 29/11/1390 | 12:48 گفت:

ممنونم توپچی ها
ولی حیف...
پستهای غیرفوتبالی بیشتر هواخواه داره
داش علی چقدر کلاس میری!!!
لااقل اسم کلاساتوبگو...!

Vishka در 29/11/1390 | 12:09 گفت:

خوب بود ممنونم

♥Arsenal♥ در 29/11/1390 | 11:54 گفت:

:)

حمید فرازی در 29/11/1390 | 11:44 گفت:

مرسی فرهاد عزیز.واقعا اینم جالب بود.البته اگه اشتباه نکنم یکی دو سال پیش همین آرمونو به صورت مستند در یکی از شبکه های ماهواره ای گذاشت که اونو رو بازیکنای فوتبال آمریکایی امتحان میکردن واتفاقا خیلی هم جواب میداد.من که اگه جای ونگر بودم این تست رو حتما رو رمسی امتحان میکردم.فکر کرده داره فوتبال مدرسه ای بازی میکنه اصلا به خودش فشار نمیاره.

علی به تو هم تسلیت میگم.خدا بهت صبر بده

علی ارشدی در 29/11/1390 | 10:00 گفت:

معلومه چیز خوبیه ولی من حس خوندنشو ندارم صبح بیدار شدیم رفتیم دانشگاه بعد کاشف به عمل اومده استاده باباش مرده کلاس نداریم باز 2 باید برم می بینید چه روزگاریه؟ :)

محمد حسینی در 29/11/1390 | 03:35 گفت:

Merc kheile jaleb bood

arash در 29/11/1390 | 02:04 گفت:

عالی بود مثل همیشه واقعا پستات خاصه

Farhad Rahbari در 29/11/1390 | 01:22 گفت:


ایشاللا !!!!!!!!!!!!!!!

محسن آزاده در 29/11/1390 | 01:08 گفت:

ایشالا فردا صبح :)))