سیستم پردازی!

نویسنده: Farhad Rahbari

وبلاگ من
نویسنده: Farhad Rahbari
از حوالی ۲۰۰۰ عاشق آرسنال شدم و این عشق همچنان پابرجاست
کل بازدید: 215,725 بار

Arsenal Official website

Arsenal Supporter club

Telegram

Twitter

Instagram

دیگر بلاگ های من
آخرین اخبار کوتاه
 پیام لاکازت برای اوزیل :

آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال  دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند. پیام لاکازت برای اوزیل : آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند.
 فابریزیو رومانو :

مارتین اودگارد به آرسنال here we go!
امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود. فابریزیو رومانو : مارتین اودگارد به آرسنال here we go! امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود.
 مسوت اوزیل :

"می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم." مسوت اوزیل : "می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم."
میکل آرتتا :

"دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
میکل آرتتا : "دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است
مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست
📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد!

⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم! 📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد! ⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم!
کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی  برگه ها نیز امضا شده است.
مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود. کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی برگه ها نیز امضا شده است. مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود.
توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد. توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد.
دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد
تبلیغات توپچی

     

سیستم پردازی!

آرایش های متداول در فوتبال
تحلیلی سودمند برای درک بهتر بازی های یورو و تفکرات سرمربیان حاضر در یورو 2012
نظر شما چیه؟
سیستم پایه برتر از نظر من: 1-3-2-4
آرایش 3 – 3 – 4 :
این نوع آرایش تیمی قابلیت تغییر پذیری بالایی داشته   که می توان بر اساس نیاز تیمی و در دسترس بودن بازیکنان از آن استفاده کرد. پراکندگی بازیکنان در زمین و نحوه آرایش آن ها رامی توان  به طور متناوب تغییر داد. از جمله این تغییرات می توان به  جایگزینی مدافعین توسط یک سوئیپر نام برد.
در واقع این نوع آرایش شکل توسعه یافته  سیستم 4 – 2 – 4 است که در جام جهانی سال 1962 تیم برزیل آن را پیاده کرد. همچنین  می توان با اضافه کردن یک هافبک قابلیت دفاعی تیم را بالا برد و  وظایف متنوعی را برای خط میانی تعریف نمود. برای افزایش  کارکرد دفاعی تیم معمولا هافبک ها بسیار نزدیک به هم بازی می کنند و به صورت یک واحد هماهنگ در عرض زمین حرکت  میکنند.  هر سه مهاجم به صورت باز و پراکنده  بازی میکنند و گاها  حتی برای کمک به مدافعین پوششی هم تیمی خود اقدام به یارگیری مدافعین کناری یا پوششی سازمان دفاعی تیم مقابل میکنند (شبیه به وظایف هافبک ها در سیستم 2 – 4- 4). از آنجایی که در این سیستم بازیکنان تشویق  به بازی باز و پاس کاری وسیع از آغاز بازی می شوند این آرایش را می توان  با آرایش 2 – 4- 4 بهتر تمرین کرد . در واقع  کادر فنی تیم با افزودن یک مهاجم به آرایش 2 – 4- 4آن را به این ترکیب تبدیل کرده و  می تواند قدرت تهاجمی  تیمی که در مراحل گوناگون بازی در صدد جبران امتیاز است را بیشتر کند.
تیمی که از این سیستم استفاده می کند  باید دارای یک هافبک دفاعی تخصصی باشد.
_____________________________________________________________

آرایش 2 – 4– 4 :
در واقع در فوتبال امروزی شناخته شده ترین و رایج ترین آرایش تیمی است . برای پشتیبانی خطوط دفاعی و تهاجمی  هافبک ها نیاز  به دویدن زیاد و تلاش مضاعفی دارند . به شکل سنتی یکی از هافبک ها در کارهای تهاجمی شرکت کرده و دیگری مراقبت های دفاعی را  انجام می دهد. هافبک تهاجمی باید تا آنجا که ممکن است به سازمان تهاجمی نزدیک شود و جمع کننده و ارسال کننده تمام توپ هایی باشد که به آن منطقه بازی  ختم می شوند.  هافبک های کناری وظیفه حرکت از کناره ها و نفوذ به  سمت دروازه حریف را داشته و فعالانه در کارهای دفاعی  شرکت می کنند. این نوع آرایش درفوتبال انگلستان بسیار رایج است .
_____________________________________________________________

4-4-1-1 آرایش
یک نوع  تناوب از سیستم 2 – 4 – 4  است که یکی از تمام کننده ها کمی با فاصله تر از تمام کننده اول(فوروارد مرکزی) در " حفره های  " ایجاد شده پشت محوطه جریمه بازی می کند. معمولا مهاجم دوم دارای خلاقیت و زیرکی بیشتری است و از به هم ریختگی سازمان دفاعی حریف به گل می رسد.  بهتر است که از یک تمام کننده  شوت زدن در پست فوروارد مرکزی استفاده شود تا موقعیت ریباند و توپ ربایی برای مهاجم دوم پدید آید. آهنگ حرکت این دو مهاجم نسبت به موقعیت دریافت توپ می تواند متفاوت باشد. بهتر است در تمرینات مسیر حرکت این دو بازیکن بدوت وپ تمرین شود.
_____________________________________________________________

 3-5-2 آرایش(ایتالیا 2012)
این فرم بازی بیشتر شبیه به آرایش 2 – 3 – 5 می باشد با این تفاوت که بال های کناری گرایش بیشتری به خط حمله و مهاجمین دارند. به همین دلیل هافبک مرکزی  اغلب وظایف دفاعی خواهد داشت . البته وجود چنین  هافبکی این آرایش را  از آرایش کلاسیک
 2 – 3 – 5 " دبل – دبلیو "  شکل  متمایز می کند.
_____________________________________________________________

 :4-5-1آرایش
یک آرایش دفاعی است هر چند که بال  های کناری – نفوذی نقش های تهاجمی بیشتری را ایفا می کنند . از همین رو می توان این فرم بازی را با سیستم 3 – 3 – 4 ارتباط داد . در واقع از این آرایش می توان برا ی از بین بردن نتیجه " صفر – صفر" استفاده کرد. هافبک های مرکزی وظیفه ایجاد مشکل برای بازی سازی و جلوگیری از  طراحی حمله  تیم مقابل را دارند. به دلیل اینکه  هافبک ها نزدیک به هم بازی می کنند ممکن است  مهاجمین تیم مقابل در وضعیت تهاجمی قرار گیرند. با توجه به حضور تک مهاجم هافبک های مرکزی تیم  وظیفه جلو راندن تیم به حمله را دارند. هافبک دفاعی نیز میتواند آهنگ جریان بازی را به دست بگیرد.
_____________________________________________________________

:4-2-3-1آرایش

یک آرایش تقریبا دفاعی است که دارای قابلیت های انعطاف پذیری بالایی دارد به این دلیل که هافبک های کناری و هر دو  مدافع پوششی نیز می توانند در حمله شرکت کنند.
 در وضعیت دفاعی این فرم بازی بیشتر شبیه به آرایش 1 – 5 – 4 می باشد. در مواقعی که تیم قصد نگهداری وضعیت توپ یا کنترل میانه میدان را دارد از این فرم بازی می توان استفاده کرد.  مهاجم مرکزی معمولا یک مهاجم قد بلند- سرعتی  و قدرتمند است که قابلیت نگهداری توپ را دارد تا در فرصت زمانی مناسب هافبک ها و مدافعین پوششی برای شرکت در حمله به او ملحق شوند. در این شرایط سازمان دفاعی تیم مقابل مجبور به عقب نشینی می شود که باعث بهبود فضاسازی برای هافبک تهاجمی می شود. در این سیستم همچنان می تواناز یک هافبک طراح و بازی ساز هم استفاده نمود. در حال حاضر برزیل از این سیستم به عنوان شکل تغییر یافته " 4 – 2 – 4 " سال های 1970 – 1950 استفاده میکند. می توان شرایط تهاجمی سیستم 4 – 2 – 4 را به در این سیستم پیاده کرد. به این شکل که همیشه  6 بازیکن در حالت حمله باشند  و در فرم دفاعی نیز 6 بازیکن تاکتیک دفاع تیمی را انجام دهند.
4 بازیکنی که در راس تهاجمی قرار می گیرند باید در زمین پراکنده  شوند تا هافبک بازی ساز "مهاجم تمام کننده " مورد نظر را پشتیبانی کند.
_____________________________________________________________

 :4-6-0آرایش(بازی اول اسپانیا مقابل ایتالیا)
یکی از آرایش های بسیار نا منظم است که  که در واقع شکل تکامل یافته 1 – 3-2 -  4 میباشد که در آن یک فوروارد مرکزی جای خود را مدام با بازیکنی که در حفره های پشت محوطه جریمه بازی می کند عوض می کند. در واقع یکی از آرایش هایی است که برای آینده فوتبال پیشنهاد می شود. از مزیت های تاکتیکی این سیستم این است که  در این سیستم  بازیکن تمام کننده آنقدر با سرعت وارد و خارج از منطقه  حمله می شود که  حضور مهاجم در خط میانی محسوس و مطلوب می  شود. به همین منظور میتوان از 6 هافبک به صورت متناوب به عنوان مهاجمینی(مهاجم سیال) استفاده کرد که دایما در حال تعویض موقعیت از حمله به هافبک یا بالعکس هستند. همین خاصیت سیالی خط حمله باعث می شود که مدافعین تیم حریف نمی توانند اقدام به یار گیری فردی یا منطقه ای نمایند و مجبورند که از فرم دفاعی خود به سمت میانه میدان  بیرون آیند.
در واقه 4 مهاجمی که در راس این سیستم بازی میکنند باید دارای زیرکی  خاصی بوده و با تشخیص آهنگ بی نظمی دفاع حریف به موقع پیش روی کنند. این هافبک – مهاجم ها باید  کم اشتباه بوده و دارای مهارت های کاربردی باشند.
 این فرم را  می توان " فرم بی مهاجم" هم  نامید. بارز ترین نمونه آن آرایش تیم رم در فصل 2006-2005  سری آ ایتالیا است که به صورت حرفه ای توسط " لوسیانو اسپلاتی"  به اجرا در آمد. بعد ها " آلکس فرگوسن" در تیم منچستر یونایتد در فصل 2008 – 2007 لیگ برتر انگلستان  آن را پیاده کرد که منجر به قهرمانی این تیم شد.
_____________________________________________________________

:4-2-2-2 آرایش(آلمان)
اغلب از آن به عنوان آرایش " چهار گوش سحر آمیز " یاد می شود. این آرایش بدون هیچ سرو صدایی برای اولین بار توسط " واندرلی لوگزامبورگو"  در فصل 2005 -2004 و 2006-2005  در تیم رئال مادرید استفاده شد.لوگزامبور گو بیشتر  در این سیستم  روی استحکامات  تیمی تمرکز کرد.اما در حال حاضر" امانوئل پلگرینی "  مربی رئال مادرید نظرات مثبتی راجع به آن ارایه کرده و از این آرایش نیز  استفاده می کند . پیشتر او در تیم" ویلا رئال" نیز آن را به کار گرفته بود.  این فرم بازی بسیار به آرایش  4 – 2 – 4 و همچنین 2 – 4- 4 لوزی شکل نزدیک می باشد که درآن مدافعین مرکزی و مدافعین پوششی چپ و راست حالت دفاعی دارند.خط میانی همراه با دو   هافبک مرکزی عمل می کند و دو تمام کننده پشتیبان و دو مهاجم سیال در خط حمله حضور دارند. شبیه به آرایش بی مهاجم یا 0 -6- 4 این فرم بازی نیاز به مهاجمین خلاق و چابکی دارد که از مهارت های بالایی برخوردارند. این سیستم به صورت متناوب توسط تیم ملی  برزیل در فینال جام جهانی 1998 مورداستفاده قرار گرفت.
_____________________________________________________________
تشکر شده توسط :

ثبت نظر شمانظرات پیشین

Farhad Rahbari در 28/3/1391 | 22:31 گفت:

ehs@ همون 3-3-4 ولی با اضافه شدن ام ویلا
درخت کریسمس آنجلوتی میلانو میگی؟

در این سیستم که به درخت کریسمس نیز مشهور است دو هافبک تهاجمی پشت محوطه جریمه و در "حفره ها ی" ایجاد شده عقب تر از تمام کننده (فوروارد مرکزی) بازی میکنند. تیم انگلستان در بازی های اروپایی 1996 این سیستم را به طور جامع معرفی کرد. این سیستم از مورد علاقه ترین آرایش های بازی مربی تیم میلان "کارلو آنجلوتی" بود. هافبک مرکزی وظیفه توزیع توپ و بازی سازی را داشته و یکی از هافبک های تهاجمی بازیکن آزاد می باشد. در واقع آرایش کریسمس یک آرایش محدود بوده ولی در عین حال ازقابلیت های تحرک و سیال بودن تیمی برخوردار است. اجرای صحیح آن وابسته به عملکرد مدافعین کناری دارد که فضاهای خالی را پوشش دهند. هنگام بازی پراکنده یا باز هافبک های مرکزی با انحراف به سمت کناره ها باعث ایجاد فضاهای بیشتری می شوند.

علی ارشدی در 28/3/1391 | 22:01 گفت:

عجب! در کل خیلی مفیده این جور پستا

ehs در 28/3/1391 | 21:22 گفت:

مرسي فرهاد جان عالي و كلي اموزنده بود!!
به نظرت با اين بازيكنها بهترين سيستم براي ارسنال كدومه!!
4321 هم داريم نه!!

Farhad Rahbari در 28/3/1391 | 21:03 گفت:

عزیزان به نکات آرایش 3-3-4 دقت کردین؟!
متوجه نشدین ما تو این سیستم به دلیل نداشتن هافبک دفاعی متخصص چقدر لطمه خوردیم؟
سانگ پارامترهای لازم برای این پستو نداره
خرید ام ویلا اینجا معنا پیدا میکنه

Farhad Rahbari در 28/3/1391 | 20:56 گفت:

شهرام عمویی@ سیستم یونان: 1-5-4
سرمربی یونان بنظرم فرد قابل احترامیه-آندره سانتوس
سیستم چلسی: دوباره به آرایش 1-5-4 و توضیحاتش رجوع کن داداشم
نترس شهرام جان-اینا حقایقی هستن در مقابله با شیوه بازی بارسا و جوابم داده

علی ارشدی@ فعلا در حال کسب دانش فوتبال بصورت تئوری هستم و فکر نکنم با 24 سال سن دیر شده باشه واسه اخذ مدرک مربیگری-وقت واسه سرمربیگری زیاد است

علی ارشدی در 28/3/1391 | 19:47 گفت:

فرهاد مثل اینکه یه چیزایی از مربی گری می دونی! کلاسی چیزی رفتی؟

توپچی جنوب در 28/3/1391 | 19:07 گفت:

مرسی به داداش فرهاد گل بازم ترکوندی...

راستی سیتم ِونان تو بازی دیشب کدوم بود؟؟؟؟؟؟؟؟

سیستم چلسی که قهرمان اروپا شد چی بود؟؟؟؟؟

میترسم از کثیف شدن فوتبال از مرگ فوتبال واقعی!!!!!!!!!!!!

Farhad Rahbari در 28/3/1391 | 16:56 گفت:

Mostafa@ خب نکات تاریخی هم هست دیگه!
moein khorami@ بازگشتت مبارک توپچی!
هر چی باشه بهتر از پست های اسپمه!
چاکریم

moeinem در 28/3/1391 | 14:43 گفت:

سلام عمو فرهاد.دمت گرم.

بابا تو هنوزم از نوشتن پست های مفید البته خیلی خیلی زیاد خسته نشدی پسر

moeinem در 28/3/1391 | 14:43 گفت:

سلام عمو فرهاد.دمت گرم.

بابا تو هنوزم از نوشتن پست های مفید البته خیلی خیلی زیاد خسته نشدی پسر

حمید pires در 28/3/1391 | 14:28 گفت:

مرسی . 2 4 4 از همه مفیدتره.

سید محمد رضا در 28/3/1391 | 14:24 گفت:

خیلی جالبه ممنون

مصطفی کاظمی در 28/3/1391 | 14:18 گفت:

دمت گرم فرهاد،مثل همیشه مفید...
.
فقط این چی بود اون وسطا :
««در حال حاضر" امانوئل پلگرینی " مربی رئال مادرید نظرات مثبتی راجع به آن ارایه کرده»»

parsa در 28/3/1391 | 14:16 گفت:

با اینکه آلمانی هستی ولی عالی بود ....
خسته نباشید