همه چیز درباره یورو

نویسنده: مهدي غفوريان(ان تو دهن كاربراي سايت

وبلاگ من
نویسنده: مهدي غفوريان(ان تو دهن كاربراي سايت
لت
کل بازدید: 4,910 بار

Arsenal Official website

Arsenal Supporter club

Telegram

Twitter

Instagram

دیگر بلاگ های من
آخرین اخبار کوتاه
 پیام لاکازت برای اوزیل :

آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال  دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند. پیام لاکازت برای اوزیل : آقای پاس گل ، خوشحالم که با شما همبازی بودم و به خصوص آخرین پاس گل تو را را در آرسنال دریافت کردم. در باشگاه جدید موفق باشی، آنها خوش شانس هستند که شماره ۱۰ مانند شما در باشگاه دارند.
 فابریزیو رومانو :

مارتین اودگارد به آرسنال here we go!
امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود. فابریزیو رومانو : مارتین اودگارد به آرسنال here we go! امروز توافق بین رئال مادرید و آرسنال انجام شد.تماس آرتتا کلید متقاعد شدن اودگارد به آرسنال بود. قرضی تا پایان فصل.حقوق اودگارد را آرسنال پرداخت خواهد کرد. تست های پزشکی به زودی انجام میشود و سپس بصورت رسمی این انتقال اعلام میشود.
 مسوت اوزیل :

"می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم." مسوت اوزیل : "می خواهم از باشگاه بخاطر این ماجراجویی شگفت انگیز طی ۷ سال و نیم گذشته تشکر کنم. حمایتی که در این دوره از طرفداران و تیم دریافت کردم واقعا بی نظیر بود و تا ابد قدردان آن خواهم بود. هواداران آرسنال تا ابد در قلب من خواهند ماند. می خواهم از ادو گاسپار بخاطر اینکه راه حلی حرفه ای و محترمانه پیدا کرد تشکر کنم و برای همه در باشگاه در تلاششان برای برگرداندن آرسنال به بهترین جایگاه، جایی که به آن تعلق داریم، آرزوی موفقیت می کنم."
میکل آرتتا :

"دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
میکل آرتتا : "دستاورد های مسوت در آرسنال نابود شدنی نیست و جای بحث ندارد. بازی کردن در کنار او و اخیرا مربی او بودن افتخار بزرگی بود. خلاقیت و دید او منجر به گل های زیادی برای آرسنال شد. مسوت در قلب بسیاری از لحظات بزرگ باشگاه در سال های اخیر بود که شامل ۳ برد در فینال اف ای کاپ هم می شود. این موفقیت ها برای همیشه جزئی از تاریخ ما خواهند بود. از مسوت تشکر می کنیم و برای او با فنرباغچه آرزوی بهترین ها را داریم."
علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است علی كوچ ، مدیرعامل فنرباغچه از هواداران می خواهد كه با اهدا به یك كمك تبلیغاتی پیامکی به ارزش ۲ پوند ، مبلغ ۱۳ میلیون پوند دستمزد مسوت اوزیل را تأمین كنند ، این در حالی است كه این باشگاه تركی بیش از ۴٦۰ میلیون پوند قبل از امضا با ستاره سابق آرسنال در ماه جاری ، بدهی داشته است
مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست مت رایان دروازبان برایتون با انتقالی قرضی تا پایان فصل به آرسنال پیوست
📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد!

⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم! 📱 آرسنال پیش از اعلام رسمی خبر جدایی مسوت اوزیل، ١۶،٩٧٠،١۴٨ فالوئر اینستاگرمی داشته. ببینیم تا روزهای آینده چه تغییری در این تعداد دنبال‌کننده ایجاد خواهد شد! ⚠️ آمار متعلق به صفحه توییتر Orbinho است، و روشی برای راستی‌آزمایی دقت این تعداد فالوئر در اختیار نداریم!
کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی  برگه ها نیز امضا شده است.
مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود. کار انتقال اودگارد تمام شده و تمامی برگه ها نیز امضا شده است. مارتین امروز به عنوان بازیکن آرسنال معرفی می شود.
توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد. توریرا پیشنهاد خوبی از موناکو دریافت کرده است.آرسنال و مدیر برنامه های توریرا فردا درباره ی این پیشنهاد صحبت خواهند کرد.
دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد دیدار تیم بانوان آرسنال با استون ویلا که قرار بود این هفته برگزار شود به دلیل ابتلای یکی از بازیکنان آرسنال به بیماری کووید ۱٩ فعلا کنسل شد
تبلیغات توپچی

     

همه چیز درباره یورو


 جمعه مسابقات یورو ۲۰۱۲ شروع می‌شود. جام ملت‌ها از دیدی از جام جهانی هم شکوهمندتر است، البته اگر از نبود آرژانتین و برزیل را صرف‌نظر کنیم.


 

همه چیز در مورد یورو 2012

از جمعه مسابقات یورو ۲۰۱۲ شروع می‌شود. جام ملت‌ها از دیدی از جام جهانی هم شکوهمندتر است، البته اگر از نبود آرژانتین و برزیل را صرف‌نظر کنیم.

در این پست با اشتراک یک سری مطالب و ویدئوهای مختلف

اگر اپلیکیشن رسمی جام ملت‌های اروپا را داشته باشید، شاید نیازی نباشد یک بار دیگر برنامه را مرور کنید، اما برای آنهایی که می‌خواهند سرراست و بدون نیاز به نصب اپلیکیشن برنامه مسابقات را داشته باشند، برنامه مسابقات را اینجا می‌گذارم:

برنامه و زمان انجام مسابقات یورو ۲۰۱۲(جام ملت‌های اروپا)

گروه یک:
جمعه ۸ ژوئن (۱۹خرداد): شهر ورشو، لهستان – یونان ، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران
جمعه ۸ ژوئن (۱۹خرداد): شهر بریسلاو، روسیه – چک، ، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
سه‌شنبه: ۱۲ ژوئن (۲۳خرداد): شهر بریسلاو، یونان – جمهوری چک، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
سه‌شنبه:‌۱۲ ژوئن (۲۳خرداد): شهر ورشو، لهستان – روسیه، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
شنبه ۱۶ ژوئن (۲۷خرداد):‌ شهر بریسلاو، جمهوری چک- لهستان، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
شنبه ۱۶ ژوئن (۲۹ خرداد): شهر ورشو، یونان – روسیه، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

گروه ۲:
شنبه ۹ ژوئن (۲۰خرداد): شهر خارکیف، هلند – دانمارک، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
شنبه ۹ ژوئن (۲۰خرداد): شهر لوویو، آلمان – پرتغال،ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
چهارشنبه: ۱۳ ژوئن (۲۴خرداد): شهر لوویو، دانمارک – پرتغال، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
چهارشنبه:‌۱۳ ژوئن (۲۶ خرداد): شهر خارکیف، هلند – آلمان، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
یکشنبه ۱۷ ژوئن (۲۸خرداد): شهر خارکیف، پرتغال- هلند، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
یکشنبه ۱۷ ژوئن (۲۸خرداد): شهر لوویو، دانمارک – آلمان، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

گروه ۳:
یکشنبه ۱۰ ژوئن (۲۱خرداد): شهر دانسینگ، اسپانیا- ایتالیا، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
یکشنبه ۱۰ ژوئن (۲۱خرداد): شهر پوزن ، ایرلند – کرواسی، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
پنج‌شنبه ۱۴ ژوئن (۲۵خرداد): شهر پوزن، ایتالیا – کرواسی، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
پنج‌شنبه ۱۴ ژوئن (۲۵خرداد): شهر دانسینگ، اسپانیا- ایرلند، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
دوشنبه ۱۸ ژوئن (۲۹خرداد): شهر دانسینگ، کرواسی – اسپانیا، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
دوشنبه ۱۸ ژوئن (۳۱ خرداد): شهر پوزن، ایتالیا – ایرلند، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

گروه ۴:
دوشنبه ۱۱ ژوئن (۲۲خرداد): شهر دونتسک،‌فرانسه – انگلیس، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
دوشنبه ۱۱ ژوئن (۲۲خرداد): شهر کیف، اوکراین – سوئد، ساعت ۲۳:۱۵
جمعه ۱۵ ژوئن (۲۶خرداد): شهر کیف، سوئد – انگلیس، ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه
جمعه ۱۵ ژوئن (۲۶خرداد): شهر دونتسک، اوکراین – فرانسه، ساعت ۲۳:۱۵
سه‌شنبه ۱۹ ژوئن(۳۰ خرداد): شهر دونتسک، انگلیس – اوکراین،ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
سه‌‌شنبه ۱۹ ژوئن(۳۰ خرداد): شهر کیف، سوئد – فرانسه، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

مرحله یک چهارم نهایی:
پنج‌شنبه ۲۱ ژوئن(۱ تیر):‌ شهر ورشو، برنده گروه اول با دوم گروه دو، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
جمعه ۲۲ ژوئن (۲ تیر) : شهر دانسینگ ،برنده گروه دو با دوم گروه اول، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
شنبه ۲۳ ژوئن (۳ تیر):شهر دونتسک، برنده گروه سوم با دوم گروه چهارم، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
یکشنبه ۲۴ ژوئن (۴ تیر):شهر کیف، برنده گروه چهار با دوم گروه سوم، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

مرحله نیمه‌نهایی:
چهارشنبه ۲۷ ژوئن(۷ تیر): شهر دونتسک: برنده بازی شهر ورشو (مرحله یک‌چهارم نهایی) با برنده شهر دونتسک(یک‌چهارم نهایی)، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه
پنج‌شنبه ۲۸ ژوئن(۸ تیر): شهر ورشو، برنده بازی شهر دانسینگ(یک چهارم نهایی) با برنده بازی شهر کیف(یک چهارم نهایی)،‌ ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه

فینال:
یکشنبه اول جولای (۱۱ تیر) شهر کیف، برندگان بازی مرحله نیمه نهایی، ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه


از برنامه مسابقات که بگذریم، می‌رسیم به یک سری چیزهای حاشیه‌ای مثل شعار و لوگوی مسابقات.

شعار مسابقات، «ساختن تاریخ با یکدیگر» است و تا حدی بازتاب این واقعیت است که در گذشته، زمانی کشورهای میزبان این مسابقات یعنی اوکراین و لهستان، یکی کشور واحد بودند و حالا این دو کشور اروپای شرقی با برگزاری این مسابقات می‌خواهند جاه‌طلبی خود را نمایش بدهند.

لوگوی رسمی مسابقات زیباست، از این لوگو در دسامبر سال ۲۰۰۹ در میدان «میخاییلیفسکا»ی اوکراین رونمایی شد، این لوگو با الهام از کاردستی کاغذی سنتی ساخته شده که در مناطق روستایی لهستان و اوکراین معمول است و «ویسیناکی» یا «ویتیناکی» نام دارد.

توپ رسمی مسابقات را ادیداس ساخته است و ادیداس تانگو ۱۲ نام دارد که ادعا می‌شود دریبل و کنترل آن برخلاف توپ جابولانی غیرقابل پیشبینی که در جام جهانی ۲۰۱۰ استفاده می‌شد، راحت‌تر است.

اما نماد مسابقات اسلاوک و اسلاوکو نام دارند که دو برادر دوقلوی لهستانی و اوکراینی هستند که لباس‌های تیم ملی کشورشان را پویشیده‌اند. آنها توسط شرکت برادران وارنر تولید شده‌اند.

ویدئوی اسلاوک و اسلاوکو را ببینید. (یوتیوب- دانلود)

ترانه رسمی مسابقات را یک خواننده آلمانی به نام اوشنا Oceana خوانده است و «تابستان بی‌پایان» نام دارد، این ترانه را می‌توانید از مدیافایر یا اینجا دانلود کنید و گوش کنید.

مسابقات در ۸ شهر و ۸ استادیوم مختلف انجام می‌شود. به جای اینکه در اینجا عکس‌هایی از استادیوم‌ها به شما نشان بدهم، ترجیح می‌دهم شما را «گوگل استریت» به یک تور مجازی ببرم.

ورزشگاه المپیک کیف برگزار کننده فینال مسابقات خواهد بود و در ورزشگاه ملی ورشو هم بازی افتتاحیه برگزار خواهد شد.

ورزشگاه‌های دیگر به این شرح هستند: Donbass ArenaMetalist StadiumArena LvivPoznan- Gdansk وWroclaw.

اما حالا که صحبت از استادیوم‌ها شد، بد نیست یک ویدئوی بسیار زیبا را ببینید. ویدئویی با نام Move Your Imagination.

این ویدئو را می‌توانید در یوتیوب تماشا کید یا از اینجا دانلود کنید.

اما کشورهای مختلف با هزار آرزو، قهرمانان خود را راهی این مسابقات می‌کنند و در این میان بعضی‌ها هم ترانه‌های برای قهرمانان خود ساخته‌اند.

برای نمونه شما می‌توانید موسیقی ساخته شده برای تیم ملی ایرلند را از اینجا ببینید. این هم ترانه تیم ملی لهستان.

اما ترانه‌ای که برای تیم ملی اسپانیا ساخته شده حماسی‌تر و مهیج‌تر است که پیشنهاد می‌کنم حتما ببنید. (یوتیوبدانلود)

اگر از دوست‌داران تیم ملی آلمان هستید، این ویدئوی زیبا را که منتخبی از بازی‌های خوب بازیکنان آلمانی در تیم ملی و باشگاه‌هایان است، از دست ندهید.

بد نیست تیزر رسمی یوفا برای یورو ۲۰۱۲ را ببیند. تیزر شبکه ESPN هم بد نشده است. ببینید!


آگهی‌های زیبایی که به مناسبت یورو ۲۰۱۲ تهیه شده:

بعضی از ویدئوهای تبلیغاتی که برای یورو ۲۰۱۲ ساخته شده‌اند، واقعا زیبا هستند که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

بی‌شک زیباترین تبلیغ را «نایکی» ساخته است، در این ویدئو انبوهی از ستارگان فوتبال حضور دارند، اسم این ویدئوmy time is now است. (یوتیوبدانلود)

اما ادیداس هم بیکار ننشسته و این ویدئو را درست کرده است، این ویدئو را طرفداران تیم اسپانیا حتما باید ببینیند.

تبلیغ هیوندای هم بد نشده است! اما تبلیغ کوکاکولا به مراتب شورانگیزتر است.

بعد از دیدن این همه ویدئو، پیشنهاد می‌کنم تریلر EA Sports را هم ببنید.


در پایان آدرس برخی از سایت‌ها که می‌توانید در حین انجام مسابقات با مراجعه به آنها اطلاعات تکمیلی و عکس و ویدئو ببینید، می‌آورم:

صفحه مسابقات در سایت یوفا
صفحه یورو ۲۰۱۲ در CNN
با مراجعه به صفحه مسابقات در سایت «سان» می‌توانید خبرها و حاشیه‌‌ای را بخوانید.
صفحه ویژه یورو ۲۰۱۲ در گاردین
صفحه ویژه یورو ۲۰۱۲ در اسکای‌اسپورت
صفحه ویژه یورو ۲۰۱۲ در سایت بی‌بی‌سی انگلیسی
صفحه ویژه یورو ۲۰۱۲ در dailymail

منبع:یک پزشک


 

10 روز تا یورو ؛پدیده های آوردگاه 2012

وویسیک شسنی / گرگوری فان درویل / لئوناردو بونوچی / خوردی آلبا / کلودیو مارکیزیو / ماریو گوتزه / کریستین اریکسن / دنی ولبک / مارکو رئوس / رابرت لواندوفسکی

Castrol Euro 2012
Castrol

 

سایت گل - فوتبال اروپا سرشار از استعداد و ستاره است. علاوه بر فوق ستاره هایی نظیر ژاوی، کریس رونالدو، اوزیل و سایرین که همه ما به خوبی آنها را می شناسیم و بازی های بسیاری از آنها را بارها از تلوزیون دیده ایم، هستند بازیکنان جوان و آینده داری که اگر کمی خوش شانس هم باشند به زودی پُر آوازه خواهند شد.
در این میان قصد داریم با توجه به اعلام نشدن نفرات نهایی تمام تیمها به یازده پدیده احتمالی مسابقات بپردازیم که از بودنشان در لیست اعزامی تیم هایشان به یورو 12 مطمئن هستیم و برای آنها شانس بازی کردن و فرصت درخشش قائلیم.

EPL,Wojciech Szczesny,Arsenal v Manchester City

1-وویسیک شسنی: دروازبانی از تبار لئو یاشین. با استایلی شبیه پتر چک. محصول آکادمی آرسنال و دروازبان اول این تیم در فصلی که گذشت. بی شک او دروازبان اول لهستان، میزبان اُمیدوار یورو (گروه آنها نسبت به دیگر میزبان مسابقات یعنی اوکراین ساده تر به نظر می آید.) خواهد بود چرا که تنها رقیب هم سطح او در تیم ملی و هم باشگاهیش فابیانسکی دچار مصدومیت شده و به طور قطع در یورو 2012 غایب خواهد بود. سنگربان جوان لهستانی همواره از اقبال بلندی برخوردار بوده. او علاوه بر داشتن شانس شاگردی آرسن ونگر، این اندازه از پیشرفت خود را نیز با خوش شانسی و در کمتر از دو سال به دست آورده است. یورو فرصتی طلایی برای جوان 22 ساله ی لهستانی است که به موجب حضورش در ترکیب اصلی تیم ملی کشورش آن هم جلوی چشم تماشاگران خودی، با ارائه بازی های درخشان، در حالیکه پُست او بیشتر جای باتجربه هاست خیلی زود به اوج برسد و نامی برای خود دست و پا کند. آیا او بر خلاف سن کم، می تواند در روزهای سخت به داد لهستان میزبان برسد و آنها را به مراحل بالاتر نیز برساند؟


2- گرگوری فان درویل: پدیده ی دیگری از کارخانه بازیکن سازی آژاکس. مدافع سمت راست هلندی ها همین حالا با اینکه تنها 24 سال سن دارد آنچنان خواهان دارد که بعید است فصل آینده را در آژاکس بماند. او سودای ستاره شدن در سر دارد و به شدت هم رو به پیشرفت است. او علاوه بر کارهای دفاعی در هجوم ها نیز بسیار موثر است. بهترین بازیکن جوان فصل 10-09 فوتبال هلند یکی از مهره های اصلی فان مارویک در یورو 12 به حساب می آید چرا که با بازی های خوب خود توانسته اعتماد مربی تیم نایب قهرمان جهان را جلب کند و جایگاه خود را در ترکیب لاله های نارنجی به دست آورد. همچنین او اگر بتواند در بازی های سخت تیم ملی کشورش به اندازه کافی بدرخشد با توجه به سیل پیشنهاداتی که هم اکنون از جانب باشگاه های بزرگ اروپایی دارد در فصل نقل و انتقالات تابستانی به بازیکنی مهم و گران قیمت تبدیل خواهد شد.

Leonardo Bonucci - Juventus

3- لئوناردو بونوچی: انتخاب زوجی مناسب برای جورجیو کیه لینی در قلب خط دفاع ایتالیا برای موفقیت این تیم حیاتی به حساب می آید. یک نکته محرض در یوونتوس فصلی که سپری شد دفاع بی نقص تورینی ها بود. دفاعی که کمک کرد تا در 38 بازی لیگ، یووه حتی یک شکست هم نداشته باشد. همین مساله شاید باعث شود چزاره پراندلی به همبازی کم سابقه ی جورجیو اعتماد کند و بونوچی را در ترکیب قرار دهد. بونوچی که به تازگی 25 ساله شده حالا که در ایتالیا همه دنبال جانشینان مطمئنی برای امثال نستا، مالدینی و کاناوارو، مدافعین اسطوره ای لاجوردی ها می گردند بسیار امیدوار است یورو او را به این جایگاه برساند


Jesus Navas, Young Park Chu, Spain, South Korea (Getty Images)

- 4'خوردی آلبا: در قحطی مدافع چپ، نام این اسپانیایی خوش آتیه در این فصل فوتبال اروپا بسیار شنیده شد. تمام تیم های مطرح اروپایی به امید درخشش این جوان 23 ساله در یورو نشسته اند تا در غیبت آلابا (مدافع اتریشی و چپ پای جوان بایرن مونیخ) و به واسطه درخشش احتمالی او در تیم اسپانیا قیمت بالای دیگر مدافعان چپ جهان اندکی پائین بیاید با اینکه خودش هم قیمت چندان پائینی ندارد! محصول لاماسیا با بازی های درخشانی که در این فصل برای والنسیا در لیگای اسپانیا و لیگ اروپا انجام داد دوباره چشم بارسایی ها را گرفته و آبی اناری ها بسیار خوش بین اند که بتوانند با ایجاد شرایط بازگشتش به خانه او را جایگزین آبیدال در تیمشان کنند. از ویژگی های بارز این مدافع کوتاه قامت و خوش تکنیک قوای جسمانی بالای اوست به طوریکه در بیشتر رقابت های فصل اخیر برای والنسیا به میدان رفت. دل بوسکه می تواند در سمت چپ خط دفاعی به او اطمینان کند. قهرمان جهان هرچقدرهافبک بازیساز عالی داشته باشد، مدافع کناری کم دارد.

Claudio Marchisio (J), Salvatore Aronica (N) - Juventus-Napoli - Italy Cup (Getty Images)

5- کلودیو مارکیزیو: پدیده به معنای جوان نیست مارکیزیو با نمایش های خارق العاده اش برای بیونکونری این را ثابت کرده. او توانست شرایطی را درون زمین فراهم کند که سال ها پیش گتوزوی جوان برای پیرلو آماده می کرد و اینگونه در بازگشت دوباره بانوی پیر به رتبه اول کالچو اثر گذار باشد. او با 26 سال سن دیگر یک جوان به حساب نمی آید اما در فوتبال ایتالیا و سبک خاص کاتاناچیو که اصلی ترین عامل موفقیت، حضور بازیکنان باتجربه است جایگاهی ارزشمند دارد. پس اگر او بتواند در یورو 2012 در حضور بازیکنانی چون ده روسی و مونتولیوو به ترکیب لاجوردی های محبوب راه یابد می تواند با انگیزه های فراوانش به سرزمین چکمه کمک کند تا این تیم بر افتخاراتش بیافزاید. اتفاقی که با چاشنی جسارت آقای مربی قابل رخ دادن است!

Ligue 1 : Yann M'Vila (Stade Rennais)

6- یان ام ویلا: هافبک تدافعی رن فرانسه بازیکن بزرگی خواهد شد. اگر شک دارید بازی های او را در طول فصلی که گذشت مرور کنید. او خارق العادست. در عین جوانی بسیار تنومند و البته باهوش است. استعدادی که هم پستی هایش کمتر دارند. این بازیکن فرانسوی که تنها 21 سال دارد وارث پاتریک ویه را و ماکه له له در تیم ملی فوتبال کشورش به حساب می آید. درخشش ام ویلا در لاشامپیونه چنان چشمگیر بوده که امروز کمتر تیم بزرگ اروپایی است که او را در لیست خرید خود جای نداده باشد اما مطمئناً هر تیمی او را می خواهد باید پول خوبی هم بابت این بازیکن خستگی ناپذیر و پر تلاش بپردازد. برای تعریف از پدیده خروس ها همین بس که ام ویلا به نوعی کار کرد که علی رغم قهرمانی مون پلیه با دو بازیکن پدیده این فصلش یعنی بلهندا و ژیرود در کشورش اما نام او بیشتر از این دو پدیده قهرمان بر سر زبان ها بیافتد.

Germany, Mario Götze & Marco Reus

7- ماریو گوتزه: مسی اروپا. شاید اگر این جوان تکنیکی ژرمن ها مدت طولانی ای از فصل را مصدوم نمی شد حالا باید نام او را در بین ستاره ها می دیدیم و نه پدیده ها اما سرنوشت برای او اینگونه رقم خورده است که او بعد از پشت سر گذاشتن مصدومیتی طولانی همه را در یورو چشم نمایش هایش بگذارد. پدیده فصل قبل آلمان استعدادی استثنایی است و بازی او در کنار اوزیل بسیار دیدنی خواهد بود. گوتزه اگر سرحال باشد چشم ها را خیره خواهد کرد. او به زودی 20 ساله خواهد شد. فقط 20 سال. اما شگفت انگیز تر از سن کم ماریو بازی چشم نواز اوست. با وجود سن کم او می تواند هر تیمی را که دلش می خواهد برای بازی کردن انتخاب کند و بی شک این قابلیت را دارد. گوتزه اولین بازی ملی خود را در 17 نوامبر 2010 مقابل سوئد و به عنوان بازیکن جانشین انجام داد و با 18 سال سن جوانترین بازیکن تیم ملی آلمان پس از اوو زیلر در سال 1954 لقب گرفت.


Christian Eriksen, Ajax

8- کریستین اریکسن: نام آژاکس همواره با رو کردن ستاره های آینده ی فوتبال دنیا گره خورده است. پدیده 20 ساله ی دانمارکی از ارکان اصلی آژاکس دی بوئر محسوب می شود. هافبک هجومی وایکینگ ها معرکه است! او هم بهترین بازیکن سال گذشته ی کشورش انتخاب شد و هم بهترین بازیکن لیگ هلند. فکر می کنید این همه توجه در این سن نسبت به او چه می تواند باشد؟ آینده ی درخشان اریکسن بر کسی پوشیده نیست. کسی چه می داند، شاید دانمارک میشل لادروپ دیگری را یافته و با امید به درخشش او باهم می خواهد در یورو شگفتی سازی کند. یورو برای این ستاره ی جوان سکوی پرتاب به حساب می آید.

Danny Welbeck

9- دنی ولبک: شاید انتخاب او عجیب به نظر برسد اما مگر می شود جوانی زیر نظر فرگوسن بزرگ رشد یابد و حرفی برای گفتن نداشته باشد. البته ناگفته نماند غیبت جک ویلشر و کلی واکر در لیست انگلستان برای یورو در این انتخاب تاثیر گذار بوده است. همچنین نباید یادمان برود انگلیس با محرومیت وین رونی (مهاجم اولش) در دو بازی ابتدایی یورو مواجه است و بدین خاطر در خط حمله با کمبود بازیکن روبه روست. ولبک که اصالتی غنایی دارد در تمام رده های سنی برای سه شیرها بازی کرده و بخاطر نژادش از فیزیک مناسبی نیز برخوردار است که می تواند در طول مسابقات طاقت فرسای یورو 12 به کارش آید. او در پایان این فصل جزیره در لیست کاندیداهای بهترین بازیکن جوان فصل هم قرار داشت. روی انگیزه های این مهاجم سرعتی می شود حساب کرد. باید دید او تا چه اندازه می تواند از غیبت رونی و در نبود مهاجمی گلزن برای انگلیسی ها از شانس بازی کردنش بهره ببرد.


10- مارکو رئوس: از اقتدار مونشن گلادباخی ها در کشور آلمان سال هاست می گذشت تا اینکه در فصل 12-11 جوانی دورتمندی همه ی ژرمن ها را با نمایش هایش شگفت زده کرد. بورسیا دورتمند، تیم محل تولد این جوان آینده دار برای خرید او نتوانست تا پایان فصل صبر کند و این نشان از ارزش بالای او دارد. کسی که با مصدومیت ماریو گوتزه (مسی اروپا) جوان اول آلمان ها در یورو خواهد بود. هرچند آلمان تا دلتان بخواهد ستاره ی بزرگ در اختیار دارد اما یواخیم لو، سرمربی خوش فکری است که به جوان ها اعتقاد ویژه ای دارد و به خوبی می داند رئوس می تواند جا پای اسطوره های فوتبال آلمان بگذارد و حتی بتواند در همین مسابقات نیز در کنار ستاره هایی نظیر اوزیل هم به میدان برود.

Borussia Dortmund: Lukas Piszczek, Sven Bender, Jakub Blaszczykowski & Robert Lewandowski
11-رابرت لواندوفسکی: یک گلزن تمام عیار. شبیه به میرو کلوزه. نام پدیده برای او کمی در حقش اجحاف می کند اما چه می شود کرد که در سطح اول فوتبال اروپا آنقدر مهاجم با کیفیت و فوق ستاره وجود دارد که به ناچار مهاجم اول قهرمان بوندسلیگای آلمان را در لیست پدیده ها قرار می دهد. شاید این برای او بهتر باشد که انتظارات از او کمتر شود. البته که مهاجم اول وست فالن امید اول لهستان برای صعود از گروه و تاریخ ساز شدن به حساب می آید و چشم میلیون ها لهستانی به ساق های هنرمند او دوخته شده است. لواندوفسکی فوتبالیستی است که در حال حاضر در کشورش رقیب ندارد و بهترین بازیکن دو سال اخیر لهستان نیز انتخاب شده. او همچنین بهترین بازیکن این فصل بوندسلیگا و سومین گلزن این لیگ معتبر اروپایی نیز برگزیده شد.

جام قاره ای، با حساسیتی فرا قاره ای!

آخرین وضعیت تیم‌های حاضر در یورو ۲۰۱۲

مسابقات جام ملت های اروپا، جوان ترین جام از این نوع در مقایسه با رقبای اصلیش محسوب می شود. ایده ی برگزاری جامی اینچنینی در سال ۱۹۶۰ سی سال پس از اولین دوره جام جهانی فوتبال در قاره سبز اجرایی شد.

در حالی که پیش از اروپا، در قاره های مختلف، جام قاره ای شکل گرفته و برگزار می شد. اما حضور بسیاری از ستارگان دنیای فوتبال در این تورنمنت و اجرای منظم و با برنامه‌ی این مسابقات، باعث شده اکنون چنان رونق بگیرد که از آن با نام جام جهانی کوچک یاد می شود. البته جام ملت های اروپا، در ابتدا با مشکلات بسیاری همراه بود.

نادیده گرفته شدن توسط قدرت های اصلی اروپا که به واسطه حضور در جام جهانی، شرکت در این مسابقات را کسر شان می دانستند، از اعتبار آن می کاست. وقتی برای اولین دوره، تنها ۱۷ کشور از ۳۰ عضو یوفا در مرحله انتخابی آن شرکت کردند، آن هم کشورهای گمنام در عرصه فوتبال و یا ناکام در مسابقات جهانی، این تورنمنت جذابیت و اهمیت خاصی نداشت.

تورنمنتی که تا ۲۰ سال، یعنی ۵ دوره (بازی های اروپا با نظم خاصی از همان ابتدا هر ۴ سال یک بار برگزار می گردد) تنها با ۴ تیم در دور نهایی به اجرا در می آمد، کم کم طرفداران بیشتری را جلب کرد و همین مساله باعث شد بازی‌ها از ششمین دوره در سال ۱۹۸۰ با شرکت ۸ تیم برتر اروپا برگزار شود. این روند نیز تا ۱۹۹۶ ادامه یافت تا اینکه با فروپاشی شوروی سابق ، تعداد کشورها و در نتیجه اعضای کنفدراسیون فوتبال اروپا، یوفا به یک باره افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کرد.

همین امر سبب شد، بازی ها از آن سال با شرکت ۱۶ تیم رونق فراوانی یابد و با نام یورو در کانون توجهات قرار گیرد. ضمن آنکه در ۹ دوره قبل از سال ۱۹۹۶، ۸ تیم توانسته بودند این جام را فتح کنند و همین هم یکی دیگر از دلایل پیشرفت فوتبال در اروپا قلمداد می شد. ابتکار میزبانی مشترک در چنین رویدادهای مهمی که هر ۴ سال یک بار روی می دهد، نیز برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط اروپایی ها اجرا شد. مدلی که بعدها فیفا در جام جهانی ۲۰۰۲ و ای اف سی در سال ۲۰۰۷ (به میزبانی همزمان ۴ کشور!) از آن بهره بردند تا با افزایش تعداد مردمی که مستقیم در جریان مسابقاتشان قرار می گرفتند، آن را وسعت ببخشند.

اروپا از چند سال پیش، برنامه ریزی برای برگزاری یورو ۲۰۱۶ را با افزایش تیم ها به ۲۴ تیم انجام داده و باید دید آیا چنین مدلی هم در فیفا یا کنفدراسیون های عضو مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا خیر. از نکات جالب توجه این تورنمنت بزرگ، حذف بازی رده بندی از جدول مسابقات است که از سال ۱۹۸۴ تیم هایی که در دیدارهای نیمه نهایی شکست بخورند، به واقع هیچ چیزی عایدشان نمی شود. شاید به همین خاطر در دوره های اخیر نیمه نهایی‌هایی زیباتر از فینال را شاهد بوده ایم.

از جمعه شب ساعت ۲۰:۳۰ که لهستان میزبان دیدار افتتاحیه در برابر یونان است ، تا دیدار نهایی و شناخت تیم قهرمان در کشور اوکراین، هیجان و تب و تاب ناشی از یورو، مشتاقان فوتبال را فرا خواهد گرفت. این نکته را در نظر داشته باشید در حالی که انتظار کشیدن برای آغاز مسابقات رو به پایان است ، با شروع بازی ها حدس و گمان ها برای انتخاب بهترین ها بیشتر خواهد شد. امیدواریم در فستیوال بهترین ها، نمایش هایی به یاد ماندنی ببینیم و از آن بی نهایت لذت ببریم.

در فاصله ۱ روز مانده به شروع یورو ۲۰۱۲ نگاهی به وضعیت تیم‌های مختلف حاضر در این رقابت‌ها انداختیم که در ادامه آمده است.

گروه A لهستان- روسیه – چک – یونان

پرواز دوباره عقاب‌های سفید
سال‌ها از زمانی که لهستان توانسته در یک تورنمنت مهم به موفقیت قابل توجهی برسد، گذشته است. اما این بار «عقاب‌های سفید» عزم خود را جزم کرده‌اند تا در یورو ۲۰۱۲ دست‌آورد خوبی کسب کنند .مهم نیست که لهستان در مقایسه با غول‌های بزرگ اروپایی کم‌ اقبال به نظر می‌رسد؛ آنچه اهمیت ندارد، این است که هیچ وقت نباید تیم میزبان را دست کم گرفت. البته برتری‌ لهستان دراین رقابت‌ها، تنها به میزبان بودن آن‌ها خلاصه نمی‌شود. پس از سال‌ها، این کشور می‌تواند در شرایطی گام به این رقابت‌های حساس بگذارد که همه ستاره‌های این تیم در نقطه اوج دوران حرفه‌ای خود قرار دارند. لهستان از بازیکنان جوانی برخوردار است که می‌توانند در رقابت‌های فشرده‌ای همچون یورو، دوندگی بالایی داشته باشند. میانگین سنی این تیم تنها ۲۵ سال است و هیچ بازیکن بالای ۳۱ سالی در این تیم حضور ندارد .فرانسیسک اسمودا که در سال ۲۰۰۹ به جای لئو بین‌هاکر سرمربی‌گری تیم ملی لهستان را بر عهده گرفت، سبک بازی این تیم را تغییر داده و باعث شده که تیم با انرژی بیشتری به رقابت با حریفان خود بپردازد.

اقبال بلند روس ها
ادیک ادووکات سرمربی روسیه هر کاری بتواند انجام خواهد داد تا روسیه را به مرحله دوم این رقابت‌ها برساند و این شانس را هم آورده که تیمش در ضعیف‌ترین گروه رقابت‌ها قرار گرفته است. روسیه در چند سال اخیر عملکرد خوبی نداشته است. بهترین نمایش این تیم به رقابت‌های یورو ۲۰۰۸ در اتریش و سوئیس باز می‌گردد که در آن، با ارایه بازی‌های هجومی و پویا همه را غافلگیر کرد و تا نیمه نهایی هم بالا آمد. این موضوع برای بازیکنانی مثل آندری آرشاوین و رومان پاولیوچنکو نفع زیادی داشت و باعث شد که بتوانند در لیگ برتر انگلیس قراردادهای خوبی ببندند .با این حال، با گذشت چند سال، دیگر هیچ یک از این بازیکنان در دوران اوج خود حضور ندارند. خبر خوب برای طرفداران روسیه این است که به نظر می‌رسد هم آرشاوین و هم پاولیوچنکو در تیم ملی بهتر از باشگاه‌های خود بازی می‌کنند. روس‌ها امیدوارند که این روند ادامه پیدا کند. تنها ۵ بازیکن از ۲۶ بازیکن ادووکات زیر ۲۵ سال هستند و ۸ بازیکن تیم از جمله رومان شارونوف مدافع ۳۵ ساله روبین کازان بیشتر از ۳۰ سال سن دارند. شارانوف از رقابت‌های یورو ۲۰۰۴ تا کنون برای تیم ملی روسیه به میدان نرفته است.

چک به دنبال خروج از افول
جمهوری چک از مدت‌ها قبل یکی از قدرت‌های بزرگ اروپا بوده و بازیکنان خوبی را به فوتبال این قاره معرفی کرده است، اما دوران یان کولر، کارل پوبورسکی و پاول ندود مدت‌ها است که به سر آمده است. جمهوری چک با وجود اینکه در ضعیف‌ترین گروه رقابت‌ها قرار گرفته، اما اگر بتواند به مرحله بعد راه پیدا کند، کار بزرگی انجام داده است .نقطه اتکای تیم فعلی جمهوری چک، پتر چک دروازه‌بان سرشناس چلسی است و هواداران جمهوری چک امیدوارند که این تیم بتواند با درخشش دروازه‌بانشان به موفقیت‌هایی دست پیدا کند. با این حال، این تیم بازیکنان جوان زیادی ندارد و تنها ۲ بازیکن جمهوری چک زیر ۲۵ سال سن دارند .جمهوری چک نیاز مبرمی به موفقیت در چنین تورنمنتی دارد تا از دوران افول خود خارج شود و به همین دلیل بازیکنان این تیم از انگیزه بالایی برخوردارند. یورو ۲۰۱۲ چهارمین تورنمنت بین‌المللی جمهوری چک خواهد بود.

در انتظار معجزه یونانی
اگر یونان بخواهد معجزه‌ای را که در یورو ۲۰۰۴ انجام داد تکرار کند، باید به همان شیوه قبلی و با یک دفاع نفوذناپذیر بازی کند. روش مناسب برای یونانی‌ها همین است. اما اگر فرناندو سانتوس سرمربی پرتغالی یونان از یک شیوه هجومی استفاده نکند، به پیشینه فوتبالی خود خیانت کرده است. سانتوس در فهرست تیمش از ۷ بازیکن جوان و مستعد استفاده کرده که همه آن‌ها مدافع نیستند. چند نفر از این بازیکنان جوان عبارت‌اند از: فورتونیس ۱۹ ساله، پاپادوپولوس ۲۰ ساله که در بوندسلیگا توپ می‌زنند وهمچنین فیتفاتزیدیس ۲۱ ساله و سوتیریس نینیس ۲۲ ساله. نینیس این توانایی را دارد که تبدیل به یکی از پدیده‌های این تورنمنت شود. او در پست هافبک بازی می‌کند اما انتظار می‌رود که به خط حمله هم اضافه شود. یونانی‌ها امیدوارند که نینیس بتواند در کنار تئو گکاس مهاجم باتجربه این تیم عملکرد خوبی داشته باشد.

گروهB هلند- پرتغال – دانمارک – آلمان

ماموریت مشکل هلند
هلندی‌ها اگر می‌‌خواهند در یورو ۲۰۱۲ هم مثل جام جهانی به فینال برسند، کار دشواری پیش رو دارند؛ چون گروه B به «گروه مرگ» معروف است و این عنوان، بی‌دلیل نیست. بالا رفتن از گروهی که تیم‌های قدرتمندی همچون آلمان، پرتغال و دانمارک در آن حضور دارند، کار دشواری است. حتی برای تیم خوبی مثل هلند که بازیکنان با تجربه‌ای همچون اسنایدر و آرین روبن را در اختیار دارد.
دیدار هلند مقابل آلمان یکی از جذاب‌ترین مسابقه‌های مرحله گروهی یورو ۲۰۱۲ خواهد بود. این ۲ رقیب سنتی در روز ۲۴ خردادماه در خارکیف اوکراین به مصاف یکدیگر خواهند رفت. آلمان چند ماه پیش در یک دیدار «دوستانه» با ۳ گل هلند را شکست داد. البته واقعیت این است که هیچ چیز دوستانه‌ای بین آلمان و هلند وجود ندارد. می‌توان مطمئن بود که هلندی‌ها در اندیشه انتقام از آلمان هستند.(رابین هم خوبه)

تکرار تاریخ برای دانمارک
دانمارک در مرحله انتخابی یورو ۲۰۱۲ عملکرد خوبی داشت و بالاتر از پرتغال توانست جواز حضور در این رقابت‌ها را کسب کند. نقطه قوت دانمارک، زوج خط دفاعی این تیم، یعنی دنیل اگر و سیمون کی‌ییر بودند که با بازی‌های خوب خود مهاجمان حریف را ناکام گذاشتند.
با این حال، دانمارکی‌ها در قرعه کشی خوش شانس نبودند و در گروه بسیار دشواری قرار گرفتند. اما آن‌ها یک بار در سال ۱۹۹۲ هم در گروه سختی قرار گرفته بودند و قهرمان شدند. دانمارکی‌ها که در مرحله انتخابی یورو ۲۰۱۲ با نتیجه‌ ۲ بر ۱ مقابل کریستیانو رونالدو و یارانش به پیروزی رسیده بودند، می‌دانند که می‌توانند این کار را تکرار کنند و یک بار دیگر پرتغال را شکست دهند. دانمارک تیم خطرناکی است و می‌تواند به کمک خط دفاعی مستحکم خود، برای هر تیمی دردسر ایجاد کند. با این حال، دانمارکی‌ها در خط حمله مشکل دارند.

کریس امید اول پرتغال
فقط کابوسی را که پائلو بنتو سرمربی پرتغال پس از مشخص شدن قرعه تیمش با آن مواجه شد تصور کنید. مسلما بنتو از این که تیمش مجبور است مقابل آلمان و هلند که هر دو جزو ۵ تیم برتر جهان هستند، بازی کند، اصلا خوشحال نیست. اما از آن بدتر این است که حتی دانمارک که گفته می‌شود ضعیف‌ترین تیم گروه B است در مرحله انتخابی یورو ۲۰۱۲ پرتغال را با شکست بدرقه کرد و بالاتر از این تیم قرار گرفت دراین میان خبر خوش برای هواداران پرتغال این است که دست کم کریستیانو رونالدو ستاره این تیم در شرایط خوبی حضور دارد. و به طور حتم یکی از ستاره‌های یورو ۲۰۱۲ خواهد بود. اگر رونالدو از همان بازی نخست شرایط مناسبی نداشته باشد، تیم پرتغال با مشکل مواجه خواهد شد.
پاشنه آشیل پرتغال خط دفاعی این تیم است که در سیستم‌ بازی این تیم مشکل ساز خواهد شد. در گروهی که مهاجمان آماده‌ای همچون آرین روبن و ماریو گومز حضور دارند، خط دفاعی پرتغال کار بسیار دشواری پیش رو خواهد داشت.

طلسم‌شکنی شاگردان یواخیم لو
بازیکنان مستعد یواخیم لو یکی از بخت‌های اصلی کسب عنوان قهرمانی یورو ۲۰۱۲ هستند، اما آلمانی‌ها اگر می‌‌خواهند به انتظارات پاسخ بدهند، باید راهی برای تمام کردن مناسب رقابت‌ها پیدا کنند. آن‌ها در چند سال اخیر رقابت‌های مختلف را به خوبی آغاز کرده‌اند، اما نتوانستند پایان خوبی رقم بزنند. شکی نیست که تیم فعلی آلمان یکی از قدرتمندترین تیم‌های حاضر در رقابت‌ها است. مانوئل نویر دروازه‌بان آلمان در آمادگی بسیار خوبی به سر می‌برد.
مسعود اوزیل هافبک آن‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از بهترین بازی سازی‌های حال حاضر جهان است و در خط حمله، میرسلاو کلوزه با تجربه و یک ماشین گلزنی به نام ماریو گومز حضور دارند. بسیاری به درستی معتقدند که آلمان یکی از مدعیان اصلی است ولی باید منتظر بمانیم تا ببینیم که این تیم چه عملکردی دارد و آیا می‌تواند این بار طلسم شکنی کند یا خیر.

گروه C اسپانیا – ایتالیا – ایرلند – کرواسی

اسپانیا به دنبال دفاع از قهرمانی
هر تیمی ممکن است به دلیل از دست دادن ۲ بازیکن کلیدی خود ضربه بخورد، ولی هیچ تیمی مثل اسپانیا نیست. قهرمان جهان و اروپا در حالی گام به یورو ۲۰۱۲ می‌گذارد که یک بار دیگر یکی از مدعیان اصلی است و آنها قصد دارند از قهرمانی خود در این رقابت‌ها دفاع کنند. این در حالی است که اسپانیا، داوید ویا، یکی از بهترین مهاجمان جهان و کارلس پویول مدافعی که تحت فشار بهترین باز‌ها را ارایه می‌کند و قلب و روح تیمش است را به دلیل آسیب‌دیدگی از دست داده و در اختیار ندارد. بدون تردید نقطه قوت اسپانیایی‌ها خط هافبک این تیم است. سایر تیم‌ها از داشتن یک هافبک خوب خوشحال خواهند شد. اما اسپانیا چندین هافبک طراز اول در اختیار داردکه همگی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و با یکدیگر کاملا هماهنگ هستند. آیا اسپانیا نقطه ضعف هم دارد؟ اگر سختگیرانه نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که نقطه ضعف اسپانیا، خط دفاعی این تیم است. برای اسپانیا بهترین روش جلوگیری از مشکلات خط دفاعی این است که اجازه ندهد توپ دست حریف بیفتد. سبک بازی‌ اسپانیایی ها هم به همین شکل است. حالا همه از اسپانیا انتظار پیروزی دارند.

ایتالیا تیم سر بسته
هیچ کس نمی‌داند ایتالیایی که به لهستان می‌رود چه تیمی است و چه عملکردی خواهد داشت. تیم ملی ایتالیا در دوره گذار حضور دارد. این تیم پس از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۶، در ۲ تورنمنت بعدی عملکرد وحشتناکی داشته است. مخصوصا در جام جهانی ۲۰۱۰ که با وجود قرار گرفتن در یک گروه آسان، حتی نتوانست به دور دوم راه پیدا کند. چزاره پراندلی سرمربی ایتالیا از آن پس به دنبال برطرف کردن نقاط ضعف تیمش بوده و در کنار آن سعی دارد یک راه حل دراز مدت برای این تیم پیدا کند. پراندلی بر خلاف بسیاری از مربیان ایتالیایی، نتیجه‌گرا نیست و به فوتبال زیبا و هجومی اعتقاد دارد. مشکل این است که او نمی‌داند باید از چه ترکیبی از مهاجمان استفاده کند تا بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند. آنتانیو کاسانو به دلیل جراحی قلب مدت‌ها است که قادر به بازی کردن نیست. اگرچه کاسانو اخیرا تمرین‌های خود را آغاز کرده ولی با دوران اوج ، کیلومترها فاصله دارد. بهترین و خطرناک‌ترین مهاجم ایتالیا، ماریو بالوتلی شرور است. پراندلی برای تیم ملی ایتالیا ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه را انتخاب کرده است ولی ایتالیا در خط میانی مخصوصا مقابل اسپانیا با مشکل مواجه خواهد شد. ایتالیایی‌ها در یک چیز خیلی خوب هستند: معمولا زمانی که انتظار زیادی از آن‌ها نمی‌رود، عملکرد خیره‌‌کننده‌ای بر جای می‌گذارند.
گیون کلید موفقیت ایرلند جیوانی تراپاتونی سرمربی تیم ملی ایرلند معتقد است که تیمش می‌تواند هر کاری انجام دهد. نمایش آن‌ها در مرحله انتخابی یورو ۲۰۱۲ گواه این ادعا است. زیرا ایرلندی‌ها در مسیر رسیدن به یورو هیچ شکستی متحمل نشدند. مشکل ایرلند این است که نمی‌تواند گل‌های زیادی بزند. ولی با وجود تراپاتونی نیازی به این کار ندارند. ایرلند یک تیم دفاعی است و در خط حمله هم کیفیت لازم را برای ضد حمله‌های خطرناک دارد. روبی کین و دامین داف هنوز بازیکنان خطرناکی هستند. کین در چند بازی اخیرعملکرد خوبی در تیم ملی ایرلند داشته و موفق شده در ۱۰ بازی ۸ گل به ثمر برساند. در خط میانی هم گلن ولان بازیکن خوبی است، هرچند که هنوز چندان شناخته شده نیست. کلید موفقیت ایرلند شی گیون دروازه‌بان این تیم است. گیون به معنای واقعی کلمه می‌تواند سد راه هر مهاجمی شود.

آخرین فرصت بیلیچ
اگرچه اسپانیا و ایتالیا شانس‌های اصلی صعود از گروه C هستند ولی کرواسی هم امیدواری زیادی دارد و از این توانایی برخوردار است که برای هر ۲ تیم دردسرساز شود. وقتی ایتالیا و کرواسی با یکدیگر بازی کنند، تکلیف تیم‌های صعود کننده از این گروه تا حد زیادی مشخص خواهد شد. کرواسی با وجود اینکه سابقه چندانی در فوتبال اروپا ندارد، اما در همین مدت، عملکرد خوبی داشته و اعتبار بالایی کسب کرده است. اسلاون بیلیچ سرمربی این تیم پس از رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ از کرواسی می‌رود تا هدایت تیم اف سی لوکومتیو مسکو را بر عهده بگیرد. به همین دلیل این آخرین فرصت او در کرواسی است و دوست دارد که به موفقیت برسد.
بیلیچ برای رسیدن به این هدف نه تنها می‌تواند به بازیکنان باتجربه خود تکیه کند، بلکه چندین بازیکن جوان و مستعد هم در اختیار دارد که می‌تواند از آن‌ها بهره بگیرد.

گروه D انگلیس- اوکراین- سوئد – فرانسه

تزریق خون تازه به انگلیس
همه خبرها حاکی از این است که انگلیس در رقابت‌های یورو ۲۰۱۲ دچار مشکل خواهد بود. فرانک لمپارد و گرت بری در فاصله چند هفته مانده به یورو ۲۰۱۲ دچار آسیب‌دیدگی شدند و این رقابت‌ها را از دست دادند. سه شیرها در ۲ بازی نخست خود وین رونی را نیز در اختیار نخواهند داشت. این مهاجم به دلیل رفتار ناشایست در یکی از دیدارهای مرحله انتخابی با محرومیت مواجه شد. نبود لمپارد و بری در کل تورنمنت و غیبت رونی در ۲ بازی نخست مقابل فرانسه و سوئد که ۲ تیم قدرتمند هستند، برای انگلیس پرهزینه خواهد بود. البته بدشانسی انگلیسی‌ها به همین جا ختم نمی‌شود و اخیرا، گری کیهیل نیز با آسیب دیدگی مواجه شده و یورو ۲۰۱۲ را از دست داده است .نبود این بازیکنان می‌تواند فرصتی در اختیار روی هاجسون سرمربی جدید انگلیسی‌ها قرار دهد تا به بازیکنان جوان خود میدان دهد و خون تازه‌ای به تیم تزریق کند. در واقع یورو ۲۰۱۲ می‌تواند فرصت مناسبی برای بسیاری از بازیکنان جوان انگلیس باشد که خود را نشان بدهند. گفته می‌شود که تماشاگران انگلیسی حضور پرشوری در این رقابت‌ها نخواهند داشت.

آناتولی رهبر اوکراین
تردیدی وجود ندارد که تیم بلوخین از حمایت کل کشور برخوردار خواهد بود زیرا میزبانی یورو ۲۰۱۲ بزرگ‌ترین رویداد اوکراین در دوران پس از کمونیسم است. فقط سعی کنید شرایط را در دونتسک پس از مسابقه روز ۳۰ خرداد اوکراین مقابل انگلیس که تکلیف تیم صعود کننده را مشخص می‌کند تصور کنید. رهبر تیم اوکراین درون زمین کسی نیست جز آناتولی تیموشوک هافبک ۳۳ ساله و باتجربه بایرن مونیخ که تیمش ماه گذشته در ضربات پنالتی، فینال لیگ قهرمانان اروپا را به چلسی واگذار کرد. تیموشوک بازیکن باتجربه‌ای است که می‌تواند به کمک سایر هم‌تیمی‌هایش رفته و در بازی‌های بزرگ استرس آن‌ها را کاهش دهد. علاوه بر این،‌ او تاکنون ۱۱۷ بازی ملی در کارنامه خود ثبت کرده که از این نظر در اوکراین صاحب رکورد محسوب می‌شود. وقتی تورنمنت آغاز شود، هواداران اوکراین بسیار پرسروصدا ظاهر خواهند شد.

سوئد کابوس حریفان
سوئد در گروه سختی قرار گرفته و باید مقابل انگلیس، فرانسه و اوکراین میزبان بازی کند. با این حال، اریک همرن سرمربی سوئد به خوبی آگاه است که اگر تیمش با تمام توان بازی کند، می‌تواند با دست پر رقابت‌ها را ترک کند. سوئدی‌ها در رقابت‌های انتخابی یورو ۲۰۱۲ نشان دادند که توانایی‌ چنین کاری را دارند. آن‌ها در این دور ۸ پیروزی کسب کردند و تنها ۲ بار شکست خوردند. در خط حمله تیم سوئد، ابراهیموویچ تنها نیست و سایر مهاجمان این تیم نیز از کیفیت خوبی برخوردارند. سباستین لارسون یکی از این بازیکنان است که انتظار می‌رود در کنار ابراهیموویچ زوج قدرتمندی در خط حمله تشکیل داده و گل‌های زیادی به ثمر برسانند.اگر تیم سوئد در آمادگی کامل باشد، می‌تواند برای حریفان دردسر ایجاد کند و آن‌ها را ناکام بگذارد. از همین حال می‌توان حدس زد که ابراهیموویچ همچون هر ستاره دیگری، نقش مهمی در روند حرکت تیمش ایفا خواهد کرد.

فرانسه متحول شده در یورو
آخرین بار وقتی فرانسه را دیدیم، در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی بود که خود را مضحکه خاص و عام کرده بودند. در آن زمان نیکولاس آنلکا به دلیل درگیری لفظی با ریموند دومنک سرمربی فرانسه، از تیم اخراج شد و سایر بازیکنان به حمایت از او حاضر نشدند از اتوبوس پیاده شده و در جلسه تمرین تیم شرکت کنند.۲ سال پس از آن وقایع، لورن بلان سرمربی جدید فرانسه یک خانه تکانی اساسی انجام داده و از آن تیم جام جهانی بازیکنان بسیار کمی در تیم فعلی فرانسه باقی مانده‌اند. در واقع هیچ یک از تیم‌های حاضر در یورو ۲۰۱۲ به اندازه فرانسه دستخوش تحول نشده‌اند. فرانسوی‌ها در بازی‌های اخیر، عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند و در ۲۰ بازی آخر خود شکست نخورده‌اند. در خط حمله این تیم، سمیر نصری حضور دارد که به کمک هوش و خلاقیت بالای خود می‌تواند تبدیل به عذاب مدافعان همه تیم‌های حاضر در رقابت‌ها شود. در آن سوی میدان نیز فرانسوی‌ها عملکرد خوبی در خط دفاعی داشته‌اند و در ۱۰ بازی مرحله انتخابی، تنها ۴ گل دریافت کردند. این دو موضوع نشان می‌دهد که فرانسه هم در حمله و هم در دفاع حریف سختی برای انگلیس، سوئد و اوکراین در گروه D خواهد بود

گزارش روز: میانگین سنی تمامی تیمهای حاضر در یورو 2012 ؛ ایرلند مسن ترین ، آلمان جوان ترین

آلمان ها هیچگاه در تاریخ جام ملتهای اروپا ترکیبی به این جوانی را نداشته اند و مردان جیووانی تراپاتونی در قطب دیگر این طیف قرار می گیرند

ترجمه : میلاد نعمتی زاده

Jetro Willems, Netherland
Getty Images

سایت گل- فهرست نهایی تیم ها برای حضور در یورو 2012 اعلام شده و فرصتی برای تغییر وجود ندارد . در میان 16 تیمی که آماده ی نبرد برای فتح جام قهرمانی می شوند ، آلمان ها جوانترین ترکیب را در اختیار دارند و جمهوری ایرلند مسن ترین میانگین سنی را در فهرستش می بیند . در میان 276 بازیکن حاضر ، جترو ویلمز از هلند ، که در ماه مارچ هجده ساله شد ، جوانترین بازیکن و دروازه بان مجرب یونان ، کوستاس چالکیاس با 38 سال سن ، مسن ترین بازیکن به شمار می آید

آلمان ها هیچگاه در تاریخ جام ملتهای اروپا ترکیبی به این جوانی را نداشته اند ، میانگین سنی مردان یواخیم لو 24.52 می باشد . این تیم آلمان حتی از تیم آنها در جام جهانی 2010 نیز جوان تر است ، در آن زمان میانگین سنی آنها 25 بود . با وجود اینکه بسیاری از بازیکنان آن تورنمنت همچنان برای ژرمن ها بازی می کنند ،اما عدم حضور هانس یورگ بوت ، آرنه فردریش و کاکائو و همچنین اضافه شدن جوانانی مانند ماریو گوتزه ، آندره شورله و ایلکای گوندوگان ، میانگین سنی آنها را پایین آورده است

در قطب دیگر این طیف ، جمهوری ایرلند مسن ترین میانگین سنی را دارد ، ترکیب آنها کمی از ترکیب روسیه و سوئد مسن تر است . دروازه بان آنها ، شی گیون ، با 36 سال سن دومین بازیکن مسن حاضر در یورو 2012 به شمار می آید و حضور بازیکنانی مانند دامین داف ، ریچارد دان ، کیث اندروز و کاپیتان رابی کین میانگین سنی آنها را بالا برده است . این بازیکنان به انتهای دوران ورزشی خود نزدیک می شوندمیانگین سنی تیم های حاضر در یورو 2012 ، تاریخ مورد نظر برای ثبت این فهرست : هشت ژوئن
تیم
جوان ترین بازیکن
مسن ترین بازیکن
میانگین سنی
آلمانM. Gotze (20)M. Klose (33)24.52
لهستانR. Wolski (19)M. Wasilewski (31)25.13
انگلیسOx-Chamberlain (18)R. Green (32)26.04
دانمارکJ. Okore (19)D. Rommedahl (33)26.57
فرانسهY. M'Vila (21)A. Reveillere (32)26.65
اسپانیاJ. Alba (23)Xavi (32)26.78
کرواسیD. Vida(23)J. Simunic (34)27.09
پرتغالN. Oliveira (20)R. Costa (31)27.08
هلندJ. Willems (18)M. van Bommel (35)27.13
یونانK. Fortounis (19)K. Chalkias (38)27.17
جمهوری چکV. Darida (21)J. Drobny (32)27.26
اوکراینM. Koval (19)O. Horyainov (36)27.30
ایتالیاF. Borini (21)M. De Sanctis (35)27.91
سوئدM. Olsson (24)A. Svensson (35)28.30
روسیهA. Dzagoev (21)R. Sharonov (35)28.34
جمهوری ایرلندJ. McClean (23)S. Given (36)28.35

انگلیس در رقابتهای جام جهانی 2012 مسن ترین ترکیب را در میان تیم ها در اختیار داشت ، اما معرفی نسل جدیدی از استعدادها ، میانگین سنی آنها را دو سال کاهش داده و به 26.04 رسانده است . با وجود اینکه جک ویلشر این تورنمنت را به دلیل مصدومیت از دست می دهد ، انگلیسی ها دومین بازکن جوان تورنمنت ، الکس اوکسالد شامبرلین 18 ساله را در اختیار دارند

جوانترین بازیکن یورو 2012 ، ویلمز است که یکسال پیش با تیم هلند قهرمان جام ملتهای اروپای زیر 17 ساله ها شد . دعوت این دفاع چپ به تیم ملی کمی تعجب برانگیز بود ، اما او با پیراهن آیندهوون در این فصل لیگ هلند ، 20 بازی انجام داد و اعتماد برت فن مارویک را به خود جلب کرد . با توجه به مصدومیت اریک پیترس ، ویلمز می تواند در تاریخ نهم ژوئن در ترکیب اصلی نارنجی ها برابر دانمارک قرار بگیرد

تیم یونان در میانه های این فهرست قرار می گیرد ، اما شالکیاس، که فوتبال حرفه ای را در سال 1994 آغاز کرد ، نمونه ی بارز یک بازیکن کارکشته است. این دروازه بان قوی هیکل از زمان نخستین بازی اش برای تیم ملی در سال 2001 ، تنها 30 بازی انجام داده است ، اما در صورتی که در ترکیب یونانی ها به میدان برود ،با 38 سال سن مسن ترین بازیکن یورو 2012 در زمین چمن خواهد بود

برای برخی از تیم ها ، ستاره های آینده شان هم اکنون نیز در ترکیبشان حضور دارند . برای برخی دیگر از تیم ها ، نسلی از تاریخ فوتبالی شان به انتهای حضور در مستطیل سبز نزدیک می شود . برخی می گویند که مهمترین فاکتور تجربه است ، اما برخی دیگر اعتقاد دارند که داشتن بازیکنان جوان و شجاع در درجه ی اول اهمیت قرار دارد . به زودی خواهیم دید که کدام دیدگاه از کارایی بیشتری برخوردار است . دز خلال برگزاری بازی های یورو 2012 با سایت گل همراه باشید تا از آخرین اخبار اتفاقاتی که در لهستان و اوکراین می افتد ، با خبر شوید

Twitter

 

تشکر شده توسط :

ثبت نظر شمانظرات پیشین

مهدي غفوريان(ان تو دهن كاربراي سايت در 21/3/1391 | 16:09 گفت:

حسین جون اختیار داری

ehs در 21/3/1391 | 03:42 گفت:

مرسي جالب و كامل بود!

حسین ملازینل در 21/3/1391 | 01:44 گفت:

سلام...دستت درد نكنه...خيلي زحمت كشيدي واسه اين پست...ميخواستم با اجازت يه جاهايي از پستت رو توي وبلاگم كپي كنم...البته اگه ناراحت نميشي...

مهدي غفوريان(ان تو دهن كاربراي سايت در 21/3/1391 | 00:27 گفت:

میلاد جان نمیدونستم این پست برای محمد هستش

milad foadiyan در 21/3/1391 | 00:17 گفت:

Agha in tikkeye avvalesh kamelan poste mohammad hosseini bud haddeaghal ye esm azash miyovordi bad nabud
No:

milad foadiyan در 21/3/1391 | 00:17 گفت:

Agha in tikkeye avvalesh kamelan poste mohammad hosseini bud haddeaghal ye esm azash miyovordi bad nabud
No:

مهران کاظمی در 20/3/1391 | 21:25 گفت:

بد نبود مرسی

nima در 20/3/1391 | 20:15 گفت:

مرسی خیلی زحمت کشیدی

nima در 20/3/1391 | 20:15 گفت:

مرسی خیلی زحمت کشیدی

parsa در 20/3/1391 | 20:01 گفت:

مرسی جانم

رامتين كاوياني در 20/3/1391 | 19:25 گفت:

بخش اول که کلیپارو گذاشتی خوب بود
بخش دومش صد در صد کپی کامل از سایت گل بود
مرسی

M o o r I در 20/3/1391 | 19:08 گفت:

مرسی داداش

مصطفی کاظمی در 20/3/1391 | 18:46 گفت:

آقا دمت گرم خیلی خوب بود.
.
ایتالیا تیم سر بسته؟!؟!؟ اینا بازشم چیزی نبودن چه برسه به بستشون!
.
امسال لهستان قهرمانه،شک نکنید.

مصطفی کاظمی در 20/3/1391 | 18:46 گفت:

آقا دمت گرم خیلی خوب بود.
.
ایتالیا تیم سر بسته؟!؟!؟ اینا بازشم چیزی نبودن چه برسه به بستشون!
.
امسال لهستان قهرمانه،شک نکنید.

Farhad Rahbari در 20/3/1391 | 17:20 گفت:

Well done man

Farhad Rahbari در 20/3/1391 | 17:20 گفت:

Well done man

farhood در 20/3/1391 | 17:07 گفت:

دمت گرم عالي بود

رضا توپچی در 20/3/1391 | 16:44 گفت:

تشکر،عالی بود...

سينا در 20/3/1391 | 16:27 گفت:

ممنون با اينكه همه رو حدودا ميدونستم ولي باز خوندمش
دوستان يه تشكر ميتونستيد بكنيد

sadegh در 20/3/1391 | 15:58 گفت:

بیخود این همه جون کندی

سروش در 20/3/1391 | 15:46 گفت:

عزیز من چرا اینقد زحمت کشیدی؟الآن هیچ کس هم حوصله نداره کامل بخونتش.