loading
در حال بررسی درخواست شما
Arsenal

امید آرسنال برای آینده

تصور غلط درباره بازی جوانمردانه مالی وجود دارد.بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال میگوند قوانین فیفا برای تحول در زمینه ی نحوه اداره باشگاه‌ها شبیه به رفتار پدر است که فرزندش را مدت‌ها بعد از انجام کار بد تنبیه میکند.البته ان تا حد صحیح است. محرومیت باشگاه‌ها از حضور در رقابت‌ها اروپا تا پش از فصل 15-2014 انجام نخواهد شد.با ان حال باید گفت که بازی جوانمردانه مالی(FFP) که از دستاوردها سخت‌ به ‌دست‌آمده دوران ریاست میشل پلاتینیی است همن حالا هم اعمال میشود.کافی است به عملکرد منچسترسیتی، لیورپول و میلان در دو پنجره نقل و انتقالات اخر نگاه کنم تا ببنم آنها از حالا به فکر زمان هستند که ان قانون کاملا به اجرا گذاشته میشود. هرچند خریدهای گزاف چلسی و به‌ویژه پار‌ی سن‌ژرمن در تابستان جاری احتیاج به بررسی بشتر دارد، مخصوصا که یوفا میخواهد باشگاه‌ها مدفون زیر بار قرض را جریمه کند.نقطه شروع ان تحول سه‌ساله در يك ژوئن 2011 بود؛ یعنی زمانی که نقل و انتقالات فصل پش آغاز شد. باشگاه‌ها از آن هنگام قرار شد به سمت ان بروند که دخل و خرج‌شان با هم بخواند و ضرری نداشته باشند و هزینه‌هاشان کمتر از درآمدهاشان شود.اولین تصمیم عمل در ان زمینه در فصل 14-2013 گرفته میشود و بر پایه اوضاع مالی باشگاه‌ها در فصل‌ها 12-2011 و 13-2012 خواهد بود.البته باشگاه‌ها اجازه دارند در سه سال ابتدا، در مجموع 45 میلیون یورو ضرر بدهند؛ یعنی مالکان باشگاه میتوانند 45 میلیون یورو بشتر از درآمدهاشان هزینه کنند.ان البته در صورتی است که مالک باشگاه ان پول را در باشگاه سرمایه‌گذاری کرده و سهام آن را بخرد، نه مانند رومن آبرامووچ که در ابتدا در دست گرفتن کنترل چلسی مبلغ قابل توجه پول به ان باشگاه قرض داد. اگر حالت آبرامووچ اتفاق بیفتد حداکثر زیان پذرفتن 5میلیون یورو خواهد بود.
در سال‌های 2014 تا 2017، حداکثر ضرر قابل قبول به 30 میلیون یورو برای هر دوره سه‌ساله کاهش میابد. یوفا اوضاع باشگاه را از نزدیک زیر نظر میگرد و امیدوار است باشگاه‌ها تا آن هنگام یاد بگیرند چگونه شرایط مالی خود را متعادل کنند.
اعضا هيات کنترل مالی باشگاه‌ها اوضاع را بررس میکنند تا ببینند آیا مطابق با قوانین است یا نه. ان هيات از هشت کارشناس مستقل تشکل شده و ریاست آنها به عهده ژان لوک دهن، نخست‌وزیر سابق بلژیک است.
اما برخی افراد به اجرای صحیح ان قانون تردید دارند. آرسن ونگر، مربی آرسنال یکی از آنهاست که گفته مطمئن نیست قوانن تا چه حد سرسختانه اجرا خواهند شد.
اگر برای مثال قسط‌های سنگین که منچستریونایتد میپردازد باعث شود آنها همچنان زیان‌ده باشند، اگر پار‌ی سن‌ژرمن همچنان فوق ستاره‌های بین‌المللی را با پول‌هایی بخرد که از راه‌های دیگر وارد باشگاه شده، یا اگر چلسی با خریدهای سرسام‌آورش به اروپا راه یابد، آیا یوفا واقعا سخت‌گیری خواهد کرد و مجوز حضور در لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا را به آنها نخواهد داد؟
جان انفانتینو، دبیرکل یوفا در مصاحبه‌ای گفت:«همه قوانین را بلدند و ما ان قوانین را اجرا خواهیم کرد. پرسش از ما ان است: آیا واقعا کار انجام میدهد؟ و ما میگوییم: بله، البته. قطار از ایستگاه راه افتاده. ما راه را آغاز کرده‌ایم و بازگشت در کار نیست.» آوازه ی سیستم جدید و پلاتینی وابسته به ان برنامه است.
باشگاه‌های بزرگ انگلیس و اسپانیا از گسترش جهان فوتبال در یک دهه گذشته بشترین سود را برده‌اند. آنها با درآمد حق پخش تلوزیون لیگ قهرمانان و حضور در دو لیگ که بشترین تماشاگر را در دنیا دارند حاکم اروپا شده‌اند، بهترن بازیکنان را خریده‌اند و جذابیت بسیار برای میلیاردرهای پیدا کرده‌اند که دوست دارند بخشی از ان سود را برای خود بردارند. با ان حال در میان پنج باشگاه بزرگ لیگ برتر، تنها آرسنال است که میتواند خیال آسوده از ان بابت داشته باشد. منچستریونایتد، چلسی، لیورپول و منچسترسیتی همه در حال حاضر در آزمون ان قانون رد میشوند.
با ان حال یونایتد در هنگامی که قانون بازی جوانمردانه مالی اعمال شود اوضاع خوب خواهد داشت. مدل تجار ان باشگاه به‌شدت مبتنی بر اهرم‌ها مالی است و آنها تنها در سال مالی منتهی به ژوئن 2011 مبلغ 7/51 میلیون پوند تنها قسط وام دادند. با ان حال رشد قوی تجار باعث شده آنها بتوانند زیان مالی 2/79 میلیون پوند(پیش از کسر مالیات) در فصل 10-2009 را تحمل کنند.
محاسبات یوفا البته با حساب و کتاب باشگاه فرق دارد. در بازی جوانمردانه مالی، هزینه‌ها مانند پرورش استعدادهای جوانان، زیرساخت‌های ورزشگاه‌ها و هزینه‌هیا اجتماع حساب نمیشوند. همچنن استهلاک دارا‌یی ها ثابت محسوس هم در نظر گرفته نمیشود. برای مثال، تحلیلگران تخمین میزنند سالانه حدود 10 میلیون پوند صرف پرورش جوانان در چلسی میشود، که البته ان هزینه هنوز جواب نداده. 9 میلیون پوند هم برای استهلاک دارا‌یی های ثابت محسوس، مانند ورزشگاه استمفوردبریج یا تجهیزات تمرین در مرکز کوبهام میتوان در نظر گرفت. به ان ترتیب، چلسی اجازه میابد 19 میلیون پوند از هزینه‌های خود را در حساب‌های بازی جوانمردانه مالی حذف کند. ان بخش قابل توجه از 7/67 میلیون پوند ضرر است که ان تم در سال مالی گذشته داد.


دوستان عزیز من تا حدودی با ونگر موافقم،وضع چنین قوانینی شاید راحت باشه اما اعمال این قوانین برای یوفایی که هیچ وقت بدون جبهه نبوده خیلی کار سختیه.

توپچی ها نظر شما چیه؟
 اومدن این قوانین تا چه اندازه در اوضاع تیم ما در مقابل سایر تیم ها تاثیر گذاره؟

آخرین اخبار آرسنال

جزئیات بلاگ

من وآرسنال با هم برای همیشه

من محمد جویبار 21 ساله.11ساله طرفدار آرسنالم وتواین مدت عاشق بازیکنایی مثل برکمپ.هانری.فابرگاس وحالا فرمایلنم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۶/۱۷
بازدید پست : ۱,۷۹۵ بار
کل بازدید: ۷۸,۷۹۷ بار
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
شفیلد یونایتد
شفیلد یونایتد
VS
آرسنال
آرسنال
لیگ برتر - برامال لین
۱۴۰۲/۱۲/۱۴ ۲۳:۳۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
4 - 1
نیوکاسل
نیوکاسل
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۲/۱۲/۵ ۲۳:۳۰