loading
در حال بررسی درخواست شما
چرا گرت ساوتگیت می‌دانست که باید بوكایو ساکا را در جناح راست انگلیس نگه دارد؟
چرا گرت ساوتگیت می‌دانست که باید بوكایو ساکا را در جناح راست انگلیس نگه دارد؟

چرا گرت ساوتگیت می‌دانست که باید بوكایو ساکا را در جناح راست انگلیس نگه دارد؟

وقتی ترکیب اصلی گرت ساوتگیت برای رویارویی با سوئیس ۷۰ دقیقه قبل از شروع بازی در روز شنبه اعلام شد، به نظر می‌رسید هواداران انگلیس در دوسلدورف، در فضای مجازی و آن‌هایی که در حال تحلیل بازی در کافه‌ها بودند، تصور بسیار مهمی داشتند.

و اکثر آن‌ها از این موضوع بسیار خوشحال بودند.

آن‌ها با ذوق‌زدگی می‌گفتند، در نهایت ساوتگیت تصمیم گرفته تا بوكایو ساکا را در جناح چپ بازی دهد.

با نگاهی به گذشته، این تصور اشتباه بزرگی بود. ساوتگیت تنها یک تغییر در ترکیب اصلی خود ایجاد کرد و ازری کونسا را به جای مارک گوئهی محروم به زمین فرستاد، اما همه آنقدر مشتاق بازی ساکا در جناح چپ بودند که به یک نتیجه‌گیری مشابه رسیدند – اینکه گزارش‌های اوایل هفته مبنی بر تمرین تیم ملی انگلیس با سه مدافع عقب، به معنای موافقت ساوتگیت با خواسته هواداران بود.

اما ساوتگیت ایده‌های دیگری در سر داشت. او با لبخندی کج در مصاحبه پیش از بازی گفت: ''خب، اول ببینیم چه سیستمی استفاده می‌شود.''

آخرین باری که ساکا در جناح چپ برای تیم ملی یا باشگاهی به میدان رفت، به دوران ناموفق او در بازی با ایتالیا در لیگ ملت‌های اروپا در سپتامبر ۲۰۲۲ برمی‌گردد که با شکست انگلیس همراه بود. پیش از آن نیز در باخت ۴-۰ مقابل مجارستان در چند ماه قبل از آن بازی کرده بود.

آخرین حضور او در جناح چپ برای آرسنال هم به بازی خارج از خانه مقابل کریستال پالاس در اکتبر ۲۰۲۱ برمی‌گردد. در آن روز، ساکا تنها ۱۷ بار به توپ ضربه زد و در نیمه اول با آلبرت سامبی لوکونگا تعویض شد.

اینکه بگوییم آن دوران با امروز کاملا متفاوت است، کم‌ لطفی کرده‌ایم. ساکا از آن زمان تاکنون به طور قابل بحثی به بهترین مهاجم کناری راست در فوتبال جهان تبدیل شده و به ندرت در جناح چپ بازی کرده است؛ نه به طور ثابت و نه به طور موثر.

بنابراین، جابه‌جایی ساکا به جناح چپ فقط به خاطر داشتن یک پای چپ در آن سمت زمین برای انگلیس، تصمیمی بسیار عجیب از طرف ساوتگیت بود. حتی با وجود اینکه بخش زیادی از هواداران خواهان این جابه‌جایی بودند.

با این حال، زمانی که بازی شروع شد و ساکا باز هم در سمت راست بود و کیران تریپیر همچنان در جناح چپ قرار داشت، همچنان تعجب – بلکه خشم – زیادی به وجود آمد.

جناح چپ انگلیس به طور واضح یکی از مشکلات بزرگ در یورو ۲۰۲۴ بوده است. تریپیر در آن جناح، آشفته و ناشی به نظر می‌رسد و هرگز نمی‌تواند از بیرون حمله کند (یا حتی به حریف این حس را القا کند که ممکن است این کار را انجام دهد).

این مشکل با نبود یک هافبک چپ طبیعی در ترکیب که ساوتگیت به او اعتماد داشته باشد، بیشتر هم می‌شود. آنتونی گوردون تا به حال تنها یک بار در آلمان به میدان رفته است، آن هم به عنوان بازیکن تعویضی دقیقه ۸۹ در تساوی بدون گل مقابل اسلوونی.

اما این مشکلی نیست که با خارج کردن بازیکن دیگری از پست تخصصی‌اش حل شود. آن هم نه هر بازیکنی. ساکا تا به حال بهترین گزینه هجومی و زهردار انگلیس در یورو بوده است (البته در میان گزینه‌های نه چندان قدرتمند).

جود بلینگام در مقابل صربستان گل اول را به ثمر رساند، اما این ساکا بود که زمینه‌ساز آن شد (هرچند به دلیل برخورد توپ به بازیکن حریف، پاس گل به او تعلق نگرفت). در بهترین ۴۵ دقیقه – که البته با ناامیدی همراه بود – ممکن است همچنان درخشان‌ترین عملکرد انگلیس در کل مسابقات باشد، ساکا تهدیدی کلیدی به شمار می‌رفت.

در بازی روز شنبه مقابل سوئیس، با کمبود ایده تیمی در تیم ملی انگلیس، آن‌ها به بازیکنانی نیاز داشتند که به صورت انفرادی موقعیت‌سازی کنند و ساکا در زمین حضور داشت تا این کار را انجام دهد.

تنها در ۴۵ دقیقه اول، او چهار دریبل موفق را به پایان رساند که نیمی از کل دریبل‌های موفق انگلیس و بیشتر از کل دریبل‌های بازیکنان سوئیس بود. هیچ بازیکنی در کل یورو ۲۰۲۴ بیش از ۶ دریبل موفق در یک بازی نداشته است و تنها هشت بازیکن موفق به انجام بیش از ۴ دریبل شده‌اند که برخی از آن‌ها هم این تعداد را با احتساب وقت‌های اضافه به دست آورده‌اند.

حتی زمانی که ساکا مستقیما مدافع حریف را جا نمی‌گذارد، برای تیم حریف دردسر ایجاد می‌کند. او مدافعان را به سمت خود می‌کشد که به نوبه خود باعث ایجاد فضا در نقاط دیگر زمین می‌شود. او در موقعیت‌های عالی قرار می‌گیرد و خواستار توپ است؛ او در یورو ۲۰۲۴ حداقل ۱۷ پاس شکستن خط بیشتر (۸۹ پاس) نسبت به هر بازیکن دیگری دریافت کرده است.

او همچنین بدون اینکه در واقع مدافع حریف را جا بگذارد، توپ را به سمت جلو حرکت می‌دهد و با این کار برای تیمش یاردهای باارزشی در زمین به دست می‌آورد. مدافعان از تکل زدن به او می‌ترسند، زیرا می‌دانند او به اندازه‌ای سرعت دارد که توپ را از آن‌ها جدا کند و در طول خط حرکت کند.

فهرست هفت مهاجمی که بیش از ۲۰ حرکت رو به جلو (حرکت دادن توپ به سمت بالای زمین) با مسافت بیش از ۱۰ متر داشته‌اند – جرمی دوکو (۳۲)، رافائل لیائو (۳۱)، لامین یامال (۲۹)، عثمان دمبله (۲۸)، خویچا کواراتسخلیا (۲۳)، جمال موسیالا (۲۲) و نیکو ویلیامز (۲۱) – اساساً فقط فهرستی از بهترین وینگرهای یورو ۲۰۲۴ تا به حال است.

و اکثر آن‌ها در تیم‌هایی بازی می‌کنند (یا بازی می‌کردند) که از نظر عملکرد، نسبت به انگلیس شرایط بهتری داشتند (کار سختی نیست، نه؟) که در آن‌ها عملکرد خوب، آسان‌تر به دست می‌آمد.

او در سمت راست بسیار بااستعداد است و می‌تواند در طول خط حرکت کند و سانتر کند یا با پای چپ مرگبارش به داخل بزند، همان کاری که آخر هفته با تأثیرگذاری مخرب انجام داد. این حرکات اغلب باعث می‌شود تا مدافعان حریف با دو نفر به سراغش بروند. او در بین ۲۰ بازیکن برتر یورو ۲۰۲۴ و بهترین بازیکن انگلیس از نظر تعداد حرکاتی که با شوت (۳)، گل (۱)، خلق موقعیت (۴) و دریبل موفق (۱۲) همراه بوده، قرار می‌گیرد.

بخش چالش‌برانگیز بازی مقابل سوئیس این بود که به محض ورود بازیکنانی به جناح چپ انگلیس، با تعویض لوک شاو و ابرچی ازه، آن‌ها روی این جناح فشار آوردند و حریفشان دیگر نمی‌توانست به طور کامل روی ساکا تمرکز کند.

در تصویر زیر، انگلیس چهار بازیکن در سمت چپ دارد و پس از تغییر جهت بازی به راست و یک زیر-پِا رفتن از دکلان رایس، ساکا برای اولین بار در تمام طول بازی – در دقیقه ۸۰ و در حالی که انگلیس با نتیجه یک بر صفر عقب بود – توانست به داخل محوطه جریمه ببرد و موقعیت شوت‌زنی ایجاد کند. ضربه غیرقابل مهار او به گوشه دور دروازه حریف رفت و انگلیس را نجات داد.

اگر ساوتگیت قبلاً برای پایبندی به عقیده‌اش تبرئه نشده بود، حالا دیگر تبرئه شده بود. او برای نادیده گرفتن فشارها و با علم به اینکه باید ساکا را در خطرناک‌ترین قسمت زمین نگه دارد، مستحق اعتبار است. انصافا شاید از بازیکن آرسنال کارهای دفاعی زیادی خواسته می‌شد؛ در نقش مدافع کناری، او مجبور بود زمانی که سوئیس برای مدت زمان زیادی صاحب توپ بود به عقب برگردد، که این به معنای کاهش توانایی ساکا در کمک به تیم برای پیش بردن توپ در زمین بود.

اما حتی اگر او در جناح چپ بازی می‌کرد، در حالی که انگلیس ممکن بود سانترهای بیشتری از آن سمت زمین انجام دهد، دلیل کمی برای این باور وجود دارد که این کار مشکلات آن‌ها را حل می‌کرد و یا منجر به موقعیت‌های بیشتر می‌شد.

این عمدتاً به این دلیل است که دور کردن ساکا از سمت راست، بهترین بازیکن انگلیس را در آن پست از آن‌ها می‌گیرد.

فیل فودن به طور واضح بازیکن بسیار ویژه‌ای است، اما غریزه او این است که به داخل نفوذ کند. در آن لحظه کلیدی برای به ثمر رساندن گل، عادلانه است که تعجب کنیم آیا او در زمان تعویض توپ از جناح چپ، در سمت راست عرض زمین را حفظ می‌کرد؟

جارود بوون گزینه دیگری است، اما تصور انجام دادن کاری که ساکا انجام داد توسط او، دشوار است. او بیشتر یک تهدید در ضدحملات است تا بازیکنی که به داخل نفوذ کند و از راه دور شوت بزند. از ۴۴ گلی که او در ۱۶۶ بازی لیگ برتر به ثمر رسانده، تنها سه گل از بیرون محوطه جریمه بوده است.

اینکه آیا ساوتگیت باید در هر بازی چند بازیکن را در ترکیب اصلی خارج از پست تخصصی‌شان قرار دهد، قابل بحث است (بحث در مورد تصمیم او برای ریسک کردن روی آمادگی لوک شاو را شروع نکنیم)، اما هیچ دلیلی برای حذف بهترین گزینه هجومی و زهردار از جناح راست وجود ندارد.

صحنه‌ی گلزنی ساکا و سپس با اعتماد به نفس زدن پنالتی او در ضربات پنالتی، حتی برای کینه‌توزترین منتقدان او پس از پنالتی از دست رفته در فینال یورو ۲۰۲۰، دلنشین بود. شما باید کاملاً بی‌احساس باشید که در این تابستان آرزوی درخشش این بازیکن ۲۲ ساله را نداشته باشید.

با حضور او در جناح راست خط حمله، انگلیس – با هر نمایشی که تا به حال در آلمان داشته‌اند – همیشه یک شانس خواهد داشت. ساوتگیت این را می‌داند.

آخرین اخبار آرسنال

جزئیات خبر
avatar تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۴/۱۹ ۱۴:۰۲
به قلم عباس رضایی
دسته‌بندی: مقاله
منبع : Opta
بازدید: ۷۹ بار
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
بورنموث
بورنموث
لیگ های دیگر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۵/۴ ۰۶:۰۰
بازی قبلی آرسنال
آرسنال
آرسنال
2 - 1
اورتون
اورتون
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۳۰ ۱۸:۳۰