loading
در حال بررسی درخواست شما

فینال ۵ دقیقه ای

5/12/1979 1358/2/22 بازدید ۲,۶۶۰ بار

۱۲ می ۱٩۷٩ سالروز قهرمانی پنجم جام حذفی آرسنال است. این بازی در نوع خود عجیب به شمار میاید تا انجا که توانست عنوانی متفاوت برای خود دست و پا کند.

بازی فینال میان دو تیم آرسنال و منچستریونایتد در ومبلی لندن انجام شد. "رون چالیس" داوری بازی را عهده دار بود و ٩٩.۲۱٩ نفر بازی را در استادیوم دیدند.

آرسنال با گل های "تالبوت" و "فرانک استاپلتون" جلو افتاد و تا دقیقه ۸۵ توانست از پیروزی خود دفاع کند اما در دقیقه ۸٦ "گوردون مک کویین" و دقیقه ۸۸ "سامی مک لوری" پاسخ گل های آرسنال را دادند و بازی ۲-۲ شد ولی این پایان کار نبود ! در دقیقه ۸٩ "آلن ساندرلند" توانست یک گل دیگر برای آرسنال بزند تا ارزش دو گل دیرهنگام منچستر از میان برود. در نهایت بازی با نتیجه ۳-۲ در وقت معمول به پایان رسید و آرسنال قهرمان جام حذفی سال ۱٩۷٩ شد.

این فینال بعدها به "فینال ۵ دقیقه ای" معروف شد.
این قهرمانی تنها افتخار "تری نیل" مربی آن دوران آرسنال بود که ۷ سال با باشگاه همکاری کرد و نکته جالب تر اینکه، "فینال ۵ دقیقه ای " تنها افتخاری بود که "دیو ســکـسون" مربی آن دوران منچستریونایتد در ۴ سال حضورش تجربه کرد.

در آن بازی پت رایس ، کاپیتان آرسنال و مدافع راست بود که شاید تنها بازیکنی باشد که شما نام او را شنیده اید. "آلن ساندرلند" بازیکی که در آن دوره اسطوره باشگاه به شمار میآمد، بود. وی ۱ جولای ۱٩۵۳ در انگلستان به دنیا آمد و هم اکنون ( در سال ۱۳٩۴ ) ٦۱ سال سن دارد. او در نقش مهاجم برای آرسنال بازی میکرد. آلن از سال ۱٩۷۷ تا ۱٩۸۴ برای آرسنال ۲۸۱ بازی انجام داد و ٩۲ بار موفق به گلزنی شد. آرایش موهای آلن با "فلینی" بی شباهت نبود.


* برای دیدن صحنه هایی از بازی میتوانید روی آیکون مربوط کلیک کنید.