loading
در حال بررسی درخواست شما
Arsenal

رویای گلزنیاولین چیزی که شما در برخورد با تئو والکات مشاهده می کنید ادب اوست ، یک حجب و حیای ذاتی. به وضوح مشخص است که هنر درونی او در این فصل با چاشنی خودباوری همراه گشته است. هنگامی که در تمرینات و در حضور رسانه ها کار می کند بسیار راحت است و گویی این راجر فدرر است که یک ضربه ی بک هند نواخته ست ، اما وقتی موضوع به محلی که باید در آنجا بازی کند مربوط می شود ، به طرز شگفت آوری به شما یادآوری می کند که او 23 ساله شده و دیگر یک بچه نیست.

وقتی از او پرسیدم با گذشت زمان پست مورد علاقه ات تغییر کرده است ، صراحتا گفت : " من همیشه یک مهاجم بوده ام. این جایی است که همیشه بازی کرده ام ، حتی زمانی که برای اولین بار در ساوت همپتون در ترکیب اصلی قرار گرفتم. با ریکاردو فولر در آن پست همبازی بودم و حتی با کنیون جونز بیشتر.  "

" فصل گذشته یازده گل زده بودم. در فصل جاری سیزده گله بودم و امسال چهارده گله شدم.  حس می کنم می توانم بهتر از این هم باشم. اگر در ابتدای فصل به من می گفتند که این تعداد گل خواهم زد حتما این موضوع را تایید می کردم. این یک فرایند تدریجی است و من هر روز به سختی تمرین می کنم تا در بهترین شرایط قرار داشته باشم. می خواهم به ونگر ثابت کنم چه کارهایی از دست من بر می آید. یقینا از توانایی های خودم آگاه هستم. قطعا باور دارم که می توانم مهاجم نوک بازی کنم. می دانم که این اتفاق یک شبه نخواهد افتاد اما از روندی که پیش گرفته ام راضی هستم. "

از بسیاری از جهات این فصل ، یک فصل فوق العاده برای والکات است. مشخصا سهم والکات در تیم آرسنال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است اما همه اتفاقات برای او شیرین و نوید بخش نبوده است. این طور به نظر می رسید که رفتن رابین ون پرسی در تابستان گذشته به منچستر یونایتد دروازه های تبدیل تئو والکات به مرد شماره ی یک شمال لندن را به روی او گشوده باشد اما ورود الیویه ژیرو و لوکاس پودولسکی ، همچنین اعتماد ونگر به ژروینیو ، والکات را برای شروع بازی از ابتدا و قرار گرفتن در ترکیب اصلی وارد چالش جدیدی نمود.

والکات تصدیق می کند که " این بالا و پایین فوتبال است. شروع فصل از روی نیمکت ذخیره ها و نداشتن شانسی برای بازی ، بدیهی است که خسته کننده است. اما از سوی دیگر زدن این همه گل و دادن پاس های گل بهترین فصل من را از لحاظ آماری تا به امروز رقم زده است. وقتی همه چیز بر وفق مراد است مسلم است که اوضاع خوب است اما مهم واکنش شما در زمانی است که همه چیز بر علیه شما می باشد. در شروع فصل اوضاع برای من ایده آل نبود اما من می دانستم چگونه با آن موضوع کنار بیایم و در حال حاضر خوشحالم ، زیرا شانس هایی برای نشان دادن قابلیت هایم به ونگر ، در خط حمله به دست آوردم و نشان دادم که چه کارهایی می توانم انجام بدهم. "

اوضاع در حال پیشرفت

جالب است که آمارش ، او را متعجب نمی کند. او آشکارا از اهدافش سخن خواهد گفت و هرچه بیشتر به حرف هایش گوش می دهید می بینید که او خودش را آماده می کند تا قوی تر باشد و هنگامی که درباره ی نحوه بازی شرح می دهد تابلوی نقاشی از یک بازیکن را مجسم می سازد که هیچ چیزی را به شانس واگذار نخواهد کرد.

" من همیشه از موقعیت ها لذت می برم ، نه به خاطر گلزنی یا خلق آن برای دیگر همبازی هایم. سکه ی بازی روی دیگری هم دارد ، فرار و ایجاد فضا برای هم تیمی هایتان واقعا مهم است. من هنوز هم در حال یادگیری حرفه ام هستم و به اهمیت آن واقفم. یادگیری اینکه وقتی اتفاقات به نفع شما نیستند و جنبه ی کثیف آنها به شما رو می کند چه کاری باید انجام بدهید. شما هنوز هم می خواهید پا به توپ باشید و بازی کنید. اگر من فرصت بیشتری برای ایفای نقش در تیم داشته باشم یقینا می توانم عملکردم را بهبود ببخشم. "

فقدان جنبه ی بازی فیزیکی نزد او و این حقیقت که برای رویارویی با مدافعین لیگ برتر نیاز به این قابلیت ضروری است منجر به این شده که والکات به عنوان یک مهاجم مرکزی تمام و کمال شناخته نشود ، به خصوص برای تیمی مثل آرسنال که تنها با یک مهاجم مرکزی ( پست شماره 9 سنتی ) بازی می کند. وقتی من این سطح از شک و تردید را که روی او سایه افکنده است ، علیرغم اینکه نمی توان آمار فوق العاده ی چهارده گل در پانزده مسابقه ای که از ابتدا به میدان رفته را نادیده گرفت ، با او مطرح می کنم به جای گستاخی و پرخاش گری ، در کمال تواضع محدودیت های خویش را می پذیرد. این اولین بار نیست که چنین بازیکنی در لیگ برتر وجود دارد اما در سطح جهانی من فوتبالیست دیگری را با این سطح از تواضع و فروتنی نمی شناسم.

" هر کسی می داند که من توان مبارزه با آسمانخراش های سرزن را ندارم و بازی هوایی انجام نمی دهم. اما ما گزینه های دیگری برای این موضوع در تیم خود داریم. می توانیم انجام این کار را بر عهده ی ژیرو بگذاریم. چیزی که وجود دارد این است که وقتی تیم بزرگ و بازیکن های با کیفیتی برای انتخاب دارید ، و وقتی نقشه ها مطابق میل شما پیش نمی روند می توانید همه چیز را تغییر دهید. من قبول دارم همیشه همه چیز برای من خوب پیش نرفته است و این موضوع دیگری است که باید آن را یاد بگیرم ، مطمئن هستم. شاید کل فصل برای من رویایی نباشد اما من آماده مواجهه با آن هستم. " بازی برای والکات در لیگ برتر در حال تغییر است ، مردی با سرعت بیشتر و قدرت عضلانی فزاینده تر و بیشتر متمایل به یک تمام کننده. والکات ارزش های خود را در اندازه های بالاتری می بیند و نه به عنوان پاشنه ی آشیل تیم. این همان تئو با یک و دو های کلاسیکش است. مودب درباره ی رقیب هایش قبل از تعریف کردن از خودش. او پسر خیلی خوبی است اما خواندن ذهنش دشوار است.

" اگر به مهاجمین خوب این فصل نگاه کنیم ، آن ها بزرگترین ها نبوده اند. لوئیز سوارز باور نکردنی است. هر کاری با توپ بلد باشید او بهتر از شما آن را انجام می دهد. من کنار فابرگاس بازی می کردم. او همیشه در میانه ی میدان یا عقب تر بازی می کرد. آن برای من عالی بود زیرا او راه فرار از کناره ها به داخل را برای من باز می کرد و فضا در اختیارم می گذاشت. امروزه شما چیزی شبیه به آن نمی بینید که تمامی توپ ها برای استفاده ی مهاجمین بلند قد و سرزن به داخل محوطه ی جریمه ارسال شوند. "

او ادامه می دهد : " فوتبال در لیگ برتر به طور مداوم در حال پیشرفت است. چلسی سه بازیکن دوست داشتنی دارد که رویایی هستند ، واقعا شگفت انگیز هستند. ما خیلی شبیه آنها هستیم. ما هم بازیکن هایی داریم که می توانند توپ را در شرایط سخت حفظ نمایند و با هر شرایطی کنار بیایند. بازیکن های بزرگ می توانند اینگونه رفتار کنند و آن اعتمادی است که از هم تیمی هایتان انتظار دارید. این سبک بازیکن ها هستند که می توانند استانداردهای یک لیگ را ارتقاء ببخشند. "

بعد از اینکه او را متهم نمودم ، پس تئو والکات یک گلزن بالفطره نیست؟ مطمئن بودم که در درونش مایوس شده اما هرگز با تندی پاسخم را نخواهد داد و او به من گفت : " می دانم که مردم به این صحبت ها گوش می کنند. مربی ، هم تیمی هایم و خانواده ام ، آنها مهمترین افراد در زندگی حرفه ای من هستند. گلزنی فوق العاده است و من چگونگی آن را آموخته ام. وقتی این روزها شانسی نصیب من می شود مطمئن هستم که می توانم از آن استفاده کنم. اگر به خودتان اعتقاد داشته باشید ، می توانید از هیچ ، همه چیز بسازید. من همیشه می دانستم که می توانم گلزنی کنم حتی از خیلی قبل تر و مساله اساسی دانستن همین مطلب است. من اهمیتی نمی دهم که دیگران در این باره چه فکری می کنند. "

شما نظرات و عقاید آنها را می دانید و یقینا در مورد والکات مصداق دارند. روزنامه نگار ساندی تایمز ، جاناتان نورت کرافت ، به تازگی در توئیتر خود و در ذیل مطلبی با عنوان پا به پا ، با اشاره به آمار فوق العاده والکات توجه خواننده ها را به تفکر در باره ی موضوعات دیگری معطوف نموده است. نورت کرافت می پرسد : " چرا مردم از تئو والکات انتظار دارند که بی عیب و نقص باشد ، اما از سایرین چنین انتظاری نمی رود؟ از هم سن و سال های او مثل استوریج و یا ولبکی که یک سال از او بزرگتر است و بقیه ، از همگی آن ها به عنوان بازیکن های در حال پیشرفت و آموختن یاد می شود اما چرا والکات را در این چهارچوب قرار نمی دهیم؟ " نکته ی خاصی در این بین نهفته است و وقتی از من درباره والکات سوال می شود ، سخت است که به عنوان یک بازیکن 23 ساله و مانند هم سن و سال هایش در مورد او قضاوت کنم و دائما سابقه ی حرفه ای او در ذهنم خطور می کند. او می پذیرد که وقتی شما خیلی زود وارد دنیای حرفه ای می شوید ، فشار دو چندانی در ادامه ی راه بر روی شما خواهد بود.

" وقتی شما از سنین جوانی در کانون توجهات قرار می گیرید ، توقعات مردم خیلی زود از شما بالا می رود. خیلی از بازیکن ها تازه در 22 یا 23 سالگی وارد دنیای حرفه ای می شوند ، اما من در این سن ، در عرصه ای مانند جام جهانی حضور داشتم ، رقابت های سنگینی را تجربه کرده بودم ، بیش از 200 بار پیراهن آرسنال را به تن کرده بودم و گل های زیادی به ثمر رسانده بودم. من 23 ساله هستم و هنوز در حال یادگیری حرفه ام می باشم اما آنها می گویند من نمی خواهم تغییر کنم هر چند که من تازه در شروع زندگی حرفه ای خود هستم. "

در طول مکالمه ما این نکته مشهود بود که او می خواهد به ونگر اثبات نماید مراحل دگردیسی را از یک گوش کلاسیک به یک مهاجم مرکزی طی نموده و اکنون آماده ی پرواز به سوی این نقش جدید می باشد. واضح است با اینکه ممکن است آنها دائما در دید هم نباشند ،  اما والکات سعی دارد بهترین نمایش خود را در زمین به اجرا بگذارد. والکات ، محبت واقعی یک مربی را زمانی که تنها 17 سال سن داشت به عینه دیده است. وقتی که فقط 21 بازی برای ساوت همپتون به میدان رفته بود ، ونگر در سال 2005 ، با یک انتقال 9.1 میلیون پاوندی او را به آرسنال آورد.

رابطه ی مرد فرانسوی آرسنال با هواداران بیش از هر زمان دیگری شکننده به نظر می رسد. والکات معترف است که شنیدن انتقادات برای مردی در این سطح که حتی تاثیر گذاری او بر فوتبال انگلستان بیش از انقلابی است که طی 17 سال گذشته در آرسنال ایجاد کرده کمی دشوار است.

" او یکی از بزرگترین مربی های این بازی است. " والکات از مردی سخن می گوید که برای اولین حضور او در ترکیب آرسنال هفت ماه صبر کرده است. " او در صدر مربیانی است که شما دوست دارید برای آنها بازی کنید و هنوز جاذبه ای خاص در اطراف خود دارد. او نکات را در لحظه متوجه می شود و این ممکن است دشوار باشد. او آن ها را پیش خود نگه می دارد ، حتی وقتی بازیکن ها در زمین خوب بازی نمی کنند. ما متوجه می شویم که خوب نیستیم و قتی او ناراحت است و این ناراحتی در چهره اش نمایان است. این موضوع شخصیت خاصی به او می بخشد. "

این یک دفاع جانانه و همه جانبه از مربی تیم است. " به عنوان بازیکن ، ما نیاز داریم که مسئولیت پذیر باشیم. ما نیاز داریم که او به ما اعتماد به نفس بدهد و ما هم به او اعتماد کنیم ، زیرا این چیزی است که ما همیشه نشان داده ایم. شما دوست دارید برای او بازی کنید. شما می خواهید هرچه در توان دارید برای او بگذارید. "

وقتی او از صحبت هایش با ونگر در مورد مکانی که قرار بوده در آرسنال بازی کند می گوید ، نا خود آگاه به یاد قرارداد نا خوشایند بلر – براون یا همان گرانیتا می افتم که سال 1994 در رستوران اسلینگتون منعقد گردید. جایی که وعده ی رهبری حزب به براون داده شد اما بلر هرگز به این قرارداد احترام نگذاشت و آن را انکار کرد و نهایتا بی نتیجه ماند. هر چند که والکات شباهت های این دو موضوع را سریعا انکار می کند.

" او همیشه به من گفته است که هر چه زمان بگذرد بیشتر از من در خط حمله استفاده خواهد کرد و این حقیقتی است که امسال در حال به وقوع پیوستن است. وقتی شما مهاجمینی نظیر تیری آنری ، امانوئل آدبایور و رابین ون پرسی در تیمتان داشته باشید ، رقابت برای گرفتن جایگاه آنها در تیم بسیار دشوار خواهد بود. من در طول سالهای گذشته از آنها آموخته ام اما وقتی شما از سنین پایین بازی کردن را آغاز می کنید فقط دوست دارید که بازی کنید و اینکه در چه پستی این اتفاق بیفتد زیاد برایتان مهم نیست. هر جا که بشود بازی می کنید. "

احتمالا او باقیمانده ی فصل را به عنوان مهاجم بازی خواهد کرد ، در هر صورت او در حال حاضر ، در کار خود موفق است و بهترین گلزن تیمش محسوب می شود.

او افزود : " من در حال انجام دادن اهدافم هستم و صادقانه باید بگویم که در طول این فصل به آنها نزدیک شده ام. من می خواستم حدود 15 گل به ثمر برسانم و 20 پاس گل بدهم. من از آنها دور نیستم. دیگر اینکه می خواهم هر سال آماده باشم و ممکن است این برای من کمی سخت باشد. برای تیمم ، حدس می زنم صاحب ذهنیتی باشیم که حتی اگر خوب هم بازی نمی کنیم ، بتوانیم نتایج را از آن خود نماییم. هر هفته سه امتیاز ، این چیزی است که من می خواهم. "

و این طور شد که وقت اختصاصی ما برای مصاحبه با او به پایان رسید و من حتی فرصت نکردم راجع به فیلی که در اتاقش دارد از او سوال کنم.


By Alex Dunn
Sky
مترجم : سعید میلانی

آخرین اخبار آرسنال

جزئیات بلاگ

برگ کمپ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۱/۷
بازدید پست : ۱,۶۵۴ بار
کل بازدید: ۴۱۱,۱۸۴ بار
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
پورتو
پورتو
VS
آرسنال
آرسنال
لیگ قهرمانان اروپا - Estádio do Dragão
۱۴۰۲/۱۲/۲ ۲۳:۳۰
بازی آغاز شده است
بازی قبلی آرسنال
برنلی
برنلی
0 - 5
آرسنال
آرسنال
لیگ برتر - تورف مور
۱۴۰۲/۱۱/۲۸ ۱۸:۳۰