loading
در حال بررسی درخواست شما
Arsenal

چه کسی برتر از اوست؟؟

وقتی درباره ستاره آرژانتینی صحبت می کنیم، فوتبال و تمام مولفه هایش را به یاد می آوریم. پس از دو دهه یک مارادونای دیگر کشف شد و کنار اسطوره هموطنش و همچنین پله در زمره بازیکنان غریزی دنیای فوتبال قرار گرفت.

می توان جملات حماسی دیگری را نیز ردیف کرد ...در مقام مقایسه، آنری بازیکنی پیرو سبک خاص خودش است. او با استناد به تجربه بازی کنار زیدان، مسی را برتر از ستاره جام جهانی 1998 و حتی رونالدو بهترین بازیکن جهان در سال قبل میدانند می داند. (خیلی ها بر این عقیده هستند که کریس رونالدو بخاطر اینکه باشگاهش قهرمان اروپا شد اورا لقب بهترین بازیکن سال 2008 لقب دادند اگر چه بازیکن تکنیکی ای هست اما به هر حال صحبت از لیونل مسی هست!) . تیری آنری ادامه میدهد که؛ «هم تیمی بازیکنان متفاوتی بوده ام اما لئو را در کلاس بالاتری می بینم. فقط خودش می داند قرار است چه بلایی بر سر توپ بیاورد. شاید تنها مارادونا چنین کیفیاتی داشت. نمی خواهم فشار موجود روی دوش او را افزایش دهم اما می دانید... واقعاً شبیه ترین فوتبالیست به مارادونا است.»

حتی بکام معروف ترین شخصیت ورزشی انگلیس از زمان پایان دوران پرنسس دایانا هم در سن و سال فعلی لیونل مسی از چنین اشتهاری برخوردار نبود.

زندگی بکام دو رو داشت، حال آنکه روزگار مسی با لگدهایش به توپ می گذرد. او هنگام دویدن در زمین چون شبح و سایه است و به قول کارلوس بیلاردو اگر از وی آزمایش «ایکس ری» گرفته شود، به وضوح وجود سلول عشق به فوتبال را در قسمت های تحتانی پاهایش می بینید. . حضور مادربزرگ در بازار خرید لوازم خانه فرصت لازم جهت توپ زنی را فراهم می آورد. شنیدن نام مارادونا هم بر انگیزه های او می افزود تا اینکه سرانجام ستاره آرژانتینی به عنوان پدیده کشورش زیر نگاه های حسرت بار خورخه والدانو (سرمربی وقت رئال مادرید) در 13 سالگی به بارسلونا پیوست. «نیوول اولدبویز» مشکلات مالی عدیده یی داشت و می خواست در قبال فروش نوجوان طلایی پول خوبی به جیب بزند. آنها به مقصود خود رسیدند یا نه، مهم نیست بلکه مساله اصلی شاگرد ممتاز شدن لیونل در آزمونی تک سواله با مضمون «عشق به توپ را تعریف کنید» بود. جو آرام بارسلونا به مسی مجال داد خانواده اش را به کاتالونیا ببرد. به زودی پدر همبازی پسر شد. ناگهان زمزمه های روزهای توپ بازی به شکل فریاد از دهان مسی به گوش رسید؛ «یک روز متوجه می شوند لیونل مسی کیست.»

او پس از انجام اولین بازی اروپایی در سال 2004 مقابل یوونتوس این ادعا را مطرح کرد.

رونالدینیو در اوج قرار داشت اما مسی قلب ها را می ربود. کاپلو یک بار گفت؛ این شیطان دیگر از کجا آمده است و با همین جمله قصه ها و تردیدها استارت خوردند. مغز او سریع تر از پاهایش و هر دو سریع تر از رقیبان حریف عمل می کنند. واقعاً پاهای وی در زمان دریبل زنی نامرئی می شود. چشم هایی رو به افق، بدنی که برای رساندن و دریافت توپ 180 درجه تغییر جهت می دهد و صورتی شبیه قاتلان حرفه یی، همه نماهای به یادآورنده مسی است. به اینها شاهکارهای درون زمین فوتبال را هم اضافه کنید؛ گلی مانند گل مارادونا در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 1986، هت تریک در ال کلاسیکو،13 گل به رئال مادرید و گلی که وارد دروازه مکزیک کرد و ورزشگاه را به مرز انفجار رساند. بعدها آلفیو باسیله سرمربی وقت آرژانتین اعتراف کرد هموطنانش قبلاً هرگز چنین ضربه چیپ خوبی ندیده بودند. مسی 38 گله کاریزمای آلفردو دی استفانوی افسانه یی را زنده کرده و به زعم اسطوره زنده رئال مادرید گلزن و گلساز، پایان دهنده و پایان ساز است.. کاپلو هر دو بازیکن را دوست دارد، با این حال اعتقاد دارد هیچ فوتبالیستی به گرد پای استعداد لیونل هم نمی رسد. سرمربی تیم ملی انگلیس ادامه داد؛ «مارادونای جدید کارهایی خارج از تصور همتایانش انجام می دهد. هر دوره یی ستاره خاص خود را داشته و مسی مرد اول دهه آینده نام دارد.»

فن باستن، مسی را استعداد ناب فوتبال دنیا می نامد و اتوئو وقتی با سوالی مبنی بر چگونگی بازی یکی از اضلاع مثلث تهاجمی بارسا روبه رو شد، جملاتی مانند مارادونای دوم، رویاساز و خالق صحنه های تکرارنشدنی را مورد اشاره قرار داد. خب مارادونای واقعی به عنوان سرمربی مسی در تیم ملی آرژانتین چه نظری دارد؟ او خیلی خوب می داند اگر یک نفر آبی و سفیدها را به سمت قهرمانی جهان سوق دهد، آن شخص کسی غیر از لیونل مسی نخواهد بود. دیه گوی افسانه یی پس از پایان بازی دوستانه «آلبی سلسته» مقابل فرانسه که با گل جادویی مسی رنگ و بوی ویژه یی گرفت، در جمعی دوستانه ادعا کرد چنانچه لیونل باز هم از این گل ها بزند جایگاه او را تسخیر خواهد کرد و در واقع بهتر از مارادونا می شود. والدانو پا را فراتر می نهد. هم تیمی سابق مارادونا می گوید «ال دیه گو» در سن و سال مسی از چنین شور و انگیزه یی برخوردار نبود. جملات او پایانی بر تمام توصیفات درباره پسر فوتبال است؛ «او برخلاف پله و مارادونا در تیم بزرگی بازی می کند. سرعت ذهن، بدن و همچنین تکنیک بالای مسی هر رقیبی را به زانو درمی آورد. این فوتبالیست بزرگ از آنجا که در زمین خیلی خوشحال است، احساسی شبیه پادشاهان دارد.» _ چندی بعد مارادونا گفت : لیونل، مارادونای من است!نه، واقعاً پادشاه است. اگر در زمین شناسی عصر «مزوزوئیک» به دلایل خاص شناخته شده ترین دوره تلقی می شود، ظاهراً دهه آینده به لطف جادوی مسی در تاریخ فوتبال جایگاه ویژه یی خواهد داشت. بد نیست تا زمان خاموش نشدن چشمه تکنیک لیونل عصر حاضر را دوره «مسی زوئیک» بنامیم....


آخرین اخبار آرسنال

جزئیات بلاگ

بارسلونا،فراتر از یک باشگاه

عاشق بارسلونا،همین.20 سالمه تو 5 سال اخیر یک دقیقه هم از بازی های بارسلونا رو هم از دست دادم.تمام بازی های بارسلونای ب هم تو لیگ دسته پایینتر اسپانیا دنبال میکنم.بارسلونا تمام زندگیه منه.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۸/۲۲
بازدید پست : ۱,۳۶۷ بار
کل بازدید: ۴,۹۷۷ بار
این صفحه را به اشتراک بگذارید
بازی بعدی آرسنال
آرسنال
آرسنال
VS
چلسی
چلسی
لیگ برتر - استادیوم امارات
۱۴۰۳/۲/۴ ۲۲:۳۰
بازی قبلی آرسنال
ولوز
ولوز
0 - 2
آرسنال
آرسنال
لیگ برتر - مولینکس
۱۴۰۳/۲/۱ ۲۲:۰۰